אורח שהגיע לבקר אותי פעם בליסבון, רצה לרכוש תיק מעור קרוקודיל עבור בתו. תיק מעור קרוקודיל, אוֹי וֵיי, אני צמחוני! בכל זאת, כמצוות מארח למופת ובתפילות מחילה מתניני עולם, הובלתי את האורח אחר כבוד לאחת מחנויות היוקרה המוכרת תרמילי תמסח באָבֶנִידָה דֶה לִיבֶּרְדָדֶה, Avenida da Liberdade, שדרות החירות, השאנז אליזה של ליסבון.

טיפים למטיילים בליסבון:
טיפ 1: אם יש לכם זמן ובא לכם לצעוד, אחד ממסלולי ההליכה האהובים עלי בליסבון הוא זה שמנקודת התצפית שבמרומי פארק Eduardo VII (קחו מוניות ל-Miradouro Park Eduardo VII) המשקיף על השדרה ועל העיר התחתית של ליסבון (Baixa), דרך כיכר המרקיז דה פומבל, אבנידה דה ליברדדה, כיכר רסטורדורש ועד כיכר רוסיו. אפשר לעצור בדרך באחד מבית הקפה של השדרה וליהנות מסנדוויץ' או כוס קפה. בסופי שבוע צץ במקום מפעם לפעם גם שוק פשפשים נחמד.
טיפ 2: כשאתם צועדים במורד השדרה, שימו לב במיוחד לבית מספר 206 – 218, החנות של המותג פראדה, המעוטר בזכוכית אר-נובו מיוחדות.

עדיף להיות עשיר ובריא
מאז הקמתה, השדרה הייתה מקום מועדף על עשירי ליסבון ובני המעמדות העליונים. השדרה ידועה בחנויות היוקרה שלה, עם מותגים בינלאומיים דוגמת כריסטיאן דיור, שאנל, ורסצ'ה, גוצ'י, איב סאן לורן, דונה קארן, לואי ויטון, פראדה, דולצ'ה וגבאנה, ארמני, ועוד ועוד מותגי מותגים נוצצים. בנוסף זהו גם מקומם של מלונות מפוארים, בנקים, משרדי חברות תעופה ותיאטראות.

בשנת 1764, לאחר אסון רעש האדמה שפקד את ליסבון בשנת 1755, נחנך פארק ציבורי (Passeio Público) באזור שבו נמצאת כיום השדרה. הפארק הציבורי, לא היה ציבורי כלל וכלל, והוא שימש את בני המעמד העליון של העיר. כדי להרחיק ממנו את פשוטי העם ולהבטיח את פרטיותם של עשירי העיר, נבנו סביבו חומה ושערים. הפארק שופץ ועוצב מחדש במהלך השנים ולבסוף, לקראת סוף המאה ה-19, נבנתה השדרה במתכונת השדרות של פריז, ובפרט בסגנון של שדרת שאנז אליזה. זה היה ציון דרך חשוב בהתרחבות העיר צפונה.

10 נתיבים, פסלים ומדרכות פורטוגזיות
אבנידה דה ליברדדה היא השדרה הגדולה בליסבון. תושבי ליסבון קוראים לה בפשטות "אבנידה" (השדרה). אורכה של אבנידה 1100 מטרים ורוחבה של 90 מטרים. יש לה 10 נתיבים, המופרדים במדרכות להולכי רגל המעוטרות בגנים. השדרה מטפסת במעלה גבעה, מכיכר רסטורדורש בחלק התחתון של השדרה, ועד כיכר המרקיז דה פומבל בראש הגבעה.

מדרכות השדרה הן מדרכות פורטוגזיות מסורתיות, עשויות שילוב של אבנים שחורות ולבנות עם תבניות אומנותיות מופשטות. במדרכות השדרה ישנם בתי קפה, ונעים לשבת בצל העצים הגבוהים שמגנים על השדרה מפני השמש. מדרכות השדרה ניצבים מונומנטים ופסלים לכבודם של אישים פורטוגליים חשובים דוגמת Almeida Garrett ו-Alexandre Herculano (שניהם כותבים פורטוגליים בני המאה ה-19). בשדרה ניצב גם פסל מרשים לזכר 50,000 החיילים הפורטוגליים שנפלו במלחמת העולם הראשונה.

השדרה כוללת מבנים רבים בעלי ארכיטקטורה מעניינת. עם זאת, רבים מהמבנים המקוריים של השדרה נהרסו מאז אמצע המאה ה-20 והוחלפו בבנייני משרדים ומלונות מודרניים. שימו לב למזרקות המיוחדות משני צידי השדרה, שמובילות אל תעלות מים ארוכות. שתי תעלות המים היפות מייצגות את שני הנהרות הראשיים של פורטוגל – הטז'ו והדורו.

חייו של קרוקו אגב, ניצלו. אותו אורח לא מצא את מבוקשו באותה החנות ובכך נחסכו חייו של תמסח אחד, והייתי שמח וטוב לב, שהרי המציל נפש אליגטור אחד, כאילו הציל עולם קרוקודילים ומלואו.

אני אני אני אני תנינון קטן.

תגובות

ישראלי בפורטוגל
20/07/2016
בשמחה! ביקור בליסבון, תמיד רעיון טוב :)
גלית חתן
19/07/2016
קראתי את הפוסט ונזכרתי בכל המסלול שעשינו בליסבון, כולל הפארק, כולל הגינות הקטנות שבשדרה. חייבת ביקור חוזר! תודה
ישראלי בפורטוגל
16/07/2016
תודה, מוריס. אשמח לפגוש אותך שוב בליסבון הנהדרת!
מוריס מורי
15/07/2016
כרגיל כל הכתבות שלך הן יוצאות מן הכלל וזה עושה חשק לשוב לליסבון

כתיבת תגובה