בביקור הראשון שלי בסופרמרקט של ה-El Corte Inglés בשכונת ליסבון, בשכונת Avenidas Novas, הופתעתי לגלות מצות לפסח ושני מקררים שנושאים שלט "Kosher". אני לא שומר כשרות לפי ההלכה היהודית, אבל בכל זאת שימח אותי למצוא משהו מוכר במקום בלתי צפוי.

לאחר שמבקרים בבלוג פנו אלי בשאלות בנושא שמירת כשרות בפורטוגל, שמחתי לצאת וללקט מידע נוסף בנושא. להלן הממצאים (לא בקרתי במרבית בתי העסק שמפורטים להלן, ואיו לי ניסיון אישי בהזמנת אוכל כשר בפורטוגל. אם בקרתם וקניתם, אנא ספרו איך היה. אפשר להוסיף תגובות בתחתית העמוד).

טיפים למטיילים הישראלים בפורטוגל:
טיפ 1: שימו לב לרשימת המלונות המומלצים שבאיזור בית הכנסת של ליסבון.
טיפ 2: פוסט שכתבתי על ביקור מרגש בבית הכנסת בפורטו וגם פוסט שכתבתי על ביקור מרגש בבית הכנסת בליסבון.
טיפ 3: מחפשים סיורים בעברית בליסבון? תראו את הסיורים החינמיים של נימי.

אוכל כשר בפורטוגל – מידע כללי
באתר של הקהילה היהודית בליסבון, יש עמוד שמוקדש לכשרות בפורטוגל.

אוכל כשר בליסבון

PORTUEL – חנות כשרה
בחנות הכשרה של דרור, פורטואל, קניתי טחינה, חלבה, זעתר ורוגלעך. רוגלעך בליסבון, לא יכולתי להאמין, אז צבטתי את עצמי! בחנות יש שפע של מוצרים כשרים וישראליים נוספים, כולל מוצרי בשר ועוף. הנה האתר של פורטואל. דרור איש נחמד מאד.

הסופרמרקט של El Corte Inglés
בשני המקררים הכשרים של ה- El Corte Inglés מצאתי מוצרי עוף וכמה סוגי גבינות. בסמוך למקררים יש מדפים עם מצות ויין כשר.

הסופרמרקט של ה- El Corte Inglés, אגב, הוא גם מקום טוב למי שנמצא בפורטוגל ומתגעגע לטעמים של ישראל. יש בו מוצרים מיוחדים מרחבי העולם, כולל חומוס, אבקה להכנת פלאפל, טחינה וגם פיתות. אלה לא המוצרים של ישראל והטעמים הם רק כמעט, אבל זה משהו סביר להתנחם בו בשעת געגוע. מוצר ישראלי שכן ראיתי שם, אגב, זה שום קפוא.

גבינות כשרות ב- El Corte Inglés
גבינות כשרות ב- El Corte Inglés

אתר אינטרנט: ElCorteIngles.pt

Liberty American Store

ב- Liberty American Store במרכז ליסבון אמורים להיות הרבה מוצרים שנושאים אישור כשרות אמריקאי. אתר האינטרנט שלהם: LojasLiberty.com.

SHOFAR mercearia Judaica

מצאתי את העמוד הזה באינטרנט, בקשר למכולת יהודית המציעה מוצרים כשרים ופריטי תרבות יהודים. אני לא בטוח אם המכולת פעילה, הדף נראה ישן…

Kosher in Lisbon

Kosher in Lisbon מציעים אוכל והארחה Bed and Breakfast כשר בליסבון. בקרו באתר שלהם לפרטים נוספים.

מבשלים פרטיים

בליסבון ישנם מבשלים שמכינים ארוחות כשרות לפי הזמנה. את הפרטים שלהם ניתן למצוא באתר של הקהילה היהודית של ליסבון (בחלק התחתון של העמוד).

קשקאיש
ה- GB Superstore בקשקאיש, כ- 30 ק"מ מערבית לליסבון, הוא סופרמרקט עם מוצרים מבריטניה. שמעתי שאפשר למצוא שם מוצרים עם אישור כשרות. פרטים נוספים בדף הפייסבוק של GB Superstore.

מידע נוסף בענייני כשרות בפורטוגל
למידע נוסף ושאלות בענייני כשרות, אתם מוזמנים להוסיף את שאלתכם באיזור התגובות שבתחתית פוסט זה. בנוסף, הנה לינקים לפרטי קשר של גופים יהודיים בפורטוגל, אולי הם יוכלו לסייע:
(1) הקהילה היהודית של ליסבון;
(2) הקהילה היהודית של פורטו;
(3) בית חב"ד בפורטוגל;
(4) A Rede de Judiarias de Portugal ("רשת הרובעים היהודיים של פורטוגל").

*11/07/16*
פוסט שכתבתי על המסעדה הצמחונית פָּלָדָאר זֶן זכה לתגובה של מטיילים בליסבון (ר' בתחתית הפוסט הנ"ל), ומן התגובה למדתי שהמסעדה הזו יכולה להיות פתרון טוב לשומרי המסורת.

*08/04/18*
גיליתי על האתר הזה – http://fastkosherfoodpt.blogspot.pt/

*19/04/18*
ותראו גם את האתר היפה הזה! Kosher in Portugal

תגובות

אבי
02/04/2020
לגבי המסעדה "בולה פלפל" נסגרה לצערי. איני יודע מה הסיבה...? היא נתנה פתרון מצוין לקבוצות מטיילים שמחפשים לאכול אוכל כשר. הדגים היו בטוב טעם. ובנוסף מקבלים פלפל, סלט, שתייה,טחינה וחומוס. אוכל ביתי וטעים. ומחירים ממש סבירים כנרה בעיות מול הקהילה היהודית גרמו לסגירתה. אבי לנקרי מדריך ב"רימון טיולי מסורת" למרוקו- פורטוגל -ספרד-יוון-לפלנד
מיטב
23/12/2017
מידע האישי, מי שבאמת מקפיד על כשרות, שיביא האוכל איתו, בפורטוגל אפילו מקומות שמייחסים לעצמם כשרות, הם לא כשרים לצערי. כמובן שאפשר לסמוך על מוצרים סגורים שמיובאים עם כשרות ידועה ואשא נמצאחם בחלק מהסופרמרקטים
ישראל
15/09/2017
להמשך התגובה של אליעזר הינו בפורטו נפתחה מסעדה של ישראלים ליד כיכר מוזיקה שנקראת בולה פלאפל. מסעדה צמחונית מאד מומלץ, בנוסף לקחנו מהם חלות ודגים מרוקאים ברוטב ועוד מומלץ לכל ישראלי להגיע
אליעזר פלדמן (Lawrence Feldman)
23/08/2017
באתר Happycow, ניתן למצוא, עבור כמעט כל מקום בעולם, רשימה של מסעדות צמחוניות / טבעוניות, וגם של מרכולים שמוכרים אוכל צמחוני וטבעוני. ברשימות גם כוללות מסעדות רגילות שניתן לקבל בהן גם מנה צמחונית, אז מי שלא רוצה לאכול במקום כזה, מטעמי כשרות למשל, צריך לר לבחור באופציה 'veg-options,' אלה רק ב-'vegan' או 'vegetarian.'
ישראלי בפורטוגל
29/06/2016
שלום אסתר! מעבר למידע שאספתי בפוסט הנ"ל, אין לי מידע נוסף בנושא. לא בקרתי במרבית בתי העסק שמפורטים בפוסט, ואיו לי ניסיון אישי בהזמנת אוכל כשר בפורטוגל. למידע נוסף ושאלות בענייני כשרות, כדאי לדעתי לפנות לגופים היהודיים בפורטוגל שפרטיהם צויינו בתחתית הפוסט הנ"ל, אולי הם יוכלו לסייע. תודה.
אסתר רוזנגרטן
29/06/2016
אשמח לקבל כל מידע על כשרויות בפורטוגל - מסעדות, קייטרינג וכו׳. אני מביאה קבוצות שומרי מסורת והמידע חשוב. תודה
ישראלי בפורטוגל
30/05/2016
בקשר למלון - ראי למעלה את הלינק ל- Bed and Breakfast, Kosher in Lisbon. למיטב הבנתי, הם מציעים גם ארוחות כשרות.
רחל
30/05/2016
האם יש בליסבון מלון אוו מסעדה אוכל כשר
ישראלי בפורטוגל
17/04/2016
אני לא יודע היכן מוכרים חלות מתוקות, אבל לפי דעתי אם תפני את שאלתך לארגונים ולגופים שצוינו בפוסט הנ"ל, תוכלי לקבל מידע בנושא.
פטריסיה ארב
17/04/2016
שלום לך, נגיע לליסבון במאי ומעוניינים לקבל פרטים על מאפיה יהודית בליסבון שניתן לבצע הזמנה של חלות מתוקות. יש דבר כזה? תודה רבה, פטרי.
ישראלי בפורטוגל
26/10/2015
בגוף הפוסט שבעמוד זה ישנו קישור לרשימה של מוצרים כשרים ואינפורמציה בנושא כשרות בפורטוגל. בנוסף, הנה פרטי הקשר של הקהילה היהודית של ליסבון בעניינים הנוגעים לכשרות ופרטי הקשר של הקהילה היהודית של פורטו, אולי הם יוכלו לסייע.
צבי ליבוביץ
23/10/2015
קבלתי מתנה ליקר שמקורו בפורטוגל כיצד אוכל לדעת לגבי כשרותו

כתיבת תגובה