רוצים לרכב על "אופניים מרחפים", 6 מטר מעל לקרקע?

מתקן רכיבה שכזה נמצא ב"פביליון הידע" (Pavilhão do Conhecimento) של ליסבון, ומסבירים שם שהוא בטוח לגמרי ומבוסס על חוקי הפיזיקה. מתחת לאופניים הותקנה משקולת, הגורמת לכך שמרכז הכובד יהיה מתחת לאופניים. בשל כך, כוח הכבידה מושך את הרוכב תמיד לקרקע והגלגלים נשארים על הכבל. ליתר בטחון, ובעיקר בשביל ההרגשה, מתוחה רשת מתחת לכבל.

אני לא פיזיקאי ומבין מעט מאד בענייני כוח כבידה, אבל החלטתי שאני סומך על ההבנה המדעית של המוזיאון ויוצא לרכב ולרחף. הרכיבה הייתה כיפית וגם טיפה מפחידה. האופניים נטו במהלך הרכיבה מעט ימינה ושמאלה, אז קצת שקשקתי, אבל בסופו של דבר כוח הכבידה דאג להשיב את האיזון ולהשאיר את האופניים זקופים. היה ממש כיף!

החוויה הזכירה לי את הסצנה המפורסמת מהסרט "אי.טי. – חבר מכוכב אחר", בה אי.טי. וחברו אליוט מרחפים על אופניים בשמיים. נראה לי מגניב להראות לילדים את הקליפ לקראת הביקור בפביליון הידע, כדי שיתחילו להתרגש וגם ילמדו "על הדרך" על הקלאסיקה הקולנועית הזאת. E.T. phone home.

פביליון הידע של ליסבון הוא מוזיאון מדע איכותי, אינטראקטיבי ומושקע. הוא מתאים לילדים ולמבוגרים כאחד. הוא מציע מגוון רחב של פעילויות מהנות ומעוררות חשיבה. אפשר, למשל, להטיס בו טיסני נייר, לסגור מעגלים חשמליים, לשחק ביליארד, להצטלם כאסטרונאוט, לשחק משחקי חשיבה, לשכב על מיטת מסמרים, ועוד ועוד מיני הרפתקאות. מומלץ.

תגובות

כתיבת תגובה