למבקר בליסבון, אני ממליץ להתמקד קודם כל בשלושת אזורי התיירות המרכזיים של העיר, ואני כותב על כך כאן. אם יוותר לכן זמן פנוי נוסף בליסבון, כמובן שלליסבון יש עוד מה להציע, בין מדובר באתרים היסטוריים, מוזיאונים, וכל פעילות אחרת לפי העדפותכם ותחומי העניין שלכם. הנה כמה רעיונות.

מוזיאון האזולז'ו הלאומי Museu Nacional Do Azulejo
אודות: אזולז'ו היא אמנות פורטוגלית של ציור על אריחי קרמיקה. זהו אולי המוזיאון הבולט והמיוחד ביותר בליסבון, עם אריחי אזולז'ו מכל הסוגים, המינים, הצבעים, התקופות והמסורות.
כמה מילים: הייתי ונהניתי, ובמיוחד מפאנל אזולז'ו של 36 מטרים שמציג את ליסבון של לפני רעידת האדמה של שנת 1755. נהדר!
Google מפות: הנה
אתר אינטרנט: כאן

Museu-Azulejo-81169

המוזיאון הימי Museu de Marinha
אודות: לפורטוגל יש היסטוריה עשירה של דומיננטיות באוקיינוסים והרפתקאות ימיות. המוזיאון הימי בליסבון, כיאה למוזיאון של אימפריה ימית בדימוס, הוא אחד מהחשובים באירופה בתחומו.
כמה מילים: מעניין, ובעיניי שווה ביקור במסגרת ביקור בבלם, בעיקר כדי לחוש עוד את ולהתקרב אל "עידן התגליות" ואל עולמם של מגלי הארצות הפורטוגלים. החלק שהכי אהבתי בביקור הוא האולם הגדול עם דגמי הספינות בגודל אמיתי.
Google מפות: הנה
אתר אינטרנט: כאןMaritime-Mueseum-43613

המוזיאון הארכיאולוגי קָרְמוֹ Museu Arqueológico do Carmo
אודות: מוזיאון ארכיאולוגי ששוכן במבנה שנבנה בשנת 1389 כמנזר ושרד, בקושי, את רעידת האדמה שהכתה בליסבון בשנת 1755.
כמה מילים: המבנה ממחיש את עוצמתו של הטבע ואת המכה האדירה שהנחיתה רעידת האדמה על ליסבון. מומלץ. כתבתי כאן על הביקור שלי במוזיאון.
Google מפות: הנה
אתר אינטרנט: כאן

Carmo-97261

מוזיאון הכרכרות הלאומי Museu Nacional dos Coches
אודות: המוזיאון מציג מגוון עשיר של עשרות מרכבות יפהפיות, מכל המינים והסוגים, שהיו שייכות למשפחת המלוכה ולאצולה של פורטוגל. זהו אחד מאוספי המרכבות הטובים בעולם, והוא מעניק הבנה טובה של התפתחות המרכבות, מבחינה טכנית ואומנותית, החל מן המאה ה-16 ועד למאה ה-19.
כמה מילים: אני אוהב מרכבות. הן מסע בזמן, בכלי שהשימוש בו נעלם מן העולם, לימים שבהם בעלי חיים הסיעו בני אדם. כשאני מביט בכרכרה ומפעיל את הדמיון, אני שומע את רקיעות פרסות הסוסים הדוהרים ואת הצלפות השוט של הסייס, וגם חש את קפיצות גלגלי המרכבה על גבי הדרך המשובשת. עם דמיון מפותח שכזה, ברור שנהניתי מהביקור במוזיאון המרכבות הלאומי בליסבון. יחד עם זאת, יש לי גם ביקורת. כתבתי בהרחבה כאן על הביקור שלי במוזיאון.
Google מפות: הנה
אתר אינטרנט: כאן

museu-das-coaches-13

מנזר וינסנט הקדוש מחוץ לחומות Mosteiro de São Vicente de Fora
אודות: המנזר הוקם בסביבות שנת 1147 על ידי המלך הפורטוגלי הראשון, אפונסו אנריקש, שנשבע לבנות כנסיות באתרים בהם חיילים פורטוגליים וצלבנים צפון אירופאיים שלחמו במורים נקברו. זו פנינה מרשימה בלב ליסבון העתיקה, מלאה במגוון של תצוגות מעניינות.
כמה מילים: מומלץ בחום. הכי אני אוהב במנזר את סדרת האריחים הנושאים איורים של סצנות מן המשלים המפורסמים של לה-פונטן. כתבתי על המנזר בהרחבה כאן.
Google מפות: הנה

Sao-Vicente-Fora-47172

מתחם קרן קאלוסט גולבנקיאן Fundação Calouste Gulbenkian
אודות: בסמוך לכיכר ספרד, נמצא מתחם פארק נהדר, ובו מוזיאון בו שוכן אוספו הקבוע של קאלוסט סרקיס גולבנקיאן, איש עסקים ארמני מתורכיה ובעל אחד מאוספי האמנות הגדולים בעולם. קרן שהקים, הייתה אחראית להקמת מוזיאון האמנות על שמו בליסבון, שבו שוכן אוספו הקבוע. בנוסף הוקם במתחם מוזיאון לאמונות מודרנית.
כמה מילים: הפארק מקסים, אני אוהב לבלות שם עם משפחתי, וגם האוסף הקבוע יוצא מן הכלל. מומלץ בחום! אודות אחת מהיצירות שמצאו חן בעיניי במוזיאון הזה כתבתי כאן.
Google מפות: הנה
אתר אינטרנט: כאןGulbenkian-Lisbon-Portugal-15584

טירת סאו ז'ורז' Castelo de São Jorge
אודות: טירת סאו ז'ורז' היא אחת מאטרקציות התיירות המרכזיות של ליסבון. הטירה עומדת על הגבעה הגבוהה ביותר במרכז ההיסטורי של העיר.
כמה מילים: זה מקום יפה, עם חשיבות היסטורית, להשקיף ממנו על ליסבון וליהנות מנוף מרהיב, 360 מעלות. טירה יפה על ראש גבעה קסומה.
Google מפות: הנה
אתר אינטרנט: כאן

Cannon-at-Castle-of-Sao-Jorge-98479

לישבואה סטורי סנטר Lisboa Story Center
אודות: מוזיאון חדיש (יחסית) ואינטראקטיבי שמוקדש לסיפורה של בירת פורטוגל. המבקר במוזיאון יוצא למסע של כ-60 דקות בזמן, בעקבות האירועיים המרכזיים בהיסטוריה של ליסבון.
כמה מילים: ביקרתי. נחמד, אבל לא מדהים. מתאים גם לילדים וגם למבוגרים. המוזיאון מעניק מבוא ידידותי, טכנולוגי ומהנה להיסטוריה של העיר, כולל המחשה של רעידת האדמה שהיכתה בעיר. זה מקום טוב לבקר בו בתחילת הביקור בליסבון. לאחריו, יהיה למבקר ידע מוקדם והקשר כללי לגבי אתרים היסטוריים בעיר ואירועים חשובים בתולדות פורטוגל. הסרטון על רעידת האדמה של שנת 1755 מאד מרשים בעיניי וממחיש את עוצמת הרעש והנזק שהוא גרם לעיר.
Google מפות: הנה
אתר אינטרנט: כאן

בית הכנסת "שערי תקוה" Sinagoga Shaaré Tikva
shaare-tikva-lisbon-2-95999אודות: זהו בית הכנסת הראשון שנבנה בפורטוגל מאז גירוש יהודי פורטוגל בשנת 1496. בית הכנסת נחנך בשנת בשנת 1904.
כמה מילים: בית הכנסת מקיים תפילות וניתן להשתתף בהן. הדבר דורש תיאום מראש באימייל עם הקהילה היהודית של ליסבון. פרטים נוספים כאן.
Google מפות: הנה
אתר אינטרנט: כאן

האושנריום של ליסבון Oceanário de Lisboa
אודות: לאושינריום של ליסבון יש אוסף גדול של בעלי חיים ימיים – פינגווינים, שחפים, לוטרות, כרישים, סוסוני ים, סרטנים, כוכבי ים, קיפודי ים, שושנות ים, תמנונים, חלזונות ים, ועוד ועוד. התצוגה המרכזית היא במיכל מים ענקי שיש בו כ- 100 מינים מרחבי העולם.
כמה מילים: ביקרתי באושינריום של ליסבון עם משפחתי, ונהנינו מאד. זהו בן הדוד הפורטוגלי של המצפה התת ימי באילת. מומלץ לילדים ולמבוגרים אוהבי טבע וים. אני לא אוהב לראות חיות בכלובים, אבל עושה רושם שבאושינריום לפחות דואגים להם. במיוחד התרשמתי מ"דג השמש", וכתבתי על כך בהרחבה כאן. הביקור באושנריו הוא הזדמנות גם לגלות את רובע Parque das Nações של ליסבון.
Google מפות: הנה
אתר אינטרנט: כאן

Oceanario-Lisbon-14383

מוזיאון בנפיקה ו"איצטדיון האור" Museu Benfica, Estadio da Luz
אודות: כדורגל הוא שיגעון לאומי בפורטוגל, וביקור באיצטדיון של בנפיקה ליסבון ובמוזיאון של הקבוצה מאפשר נגיעה בשיגעון היוקד והחינני הזה. לבנפיקה יש הרבה, הרבה, הרבה גביעים והיסטוריה מפוארת של הישגים.
כמה מילים: בליסבון, או שאתה אוהד בנפיקה, או שאתה אוהד ספורטינג. אני בנפיקה. לביקור במוזיאון של בנפיקה היו עבורי שני שיאים. הראשון, הביקור ב"איצטדיון האור" (Estadio da Luz) היפהפה. והשני, משחק וידאו נחמד שמאפשר למבקר לבעוט כדורגל לשער דיגיטאלי, מול שוער דיגיטאלי. נחמד!
Google מפות: הנה
אתר אינטרנט: כאן

Stadium-Benfica-69486

השווקים של ליסבון מציעים מגוון רחב של סחורות ומוצרים, מדברי אמנות ועד דגים. יותר מכך, הם מאפשרים היכרות קרובה עם התרבות הפורטוגלית, עם התושבים המקומיים ועם שגרת חייהם. הפייבוריט שלי הוא שוק הפשפשים של ליסבון באלפמה. הנה פוסט שכתבתי עם רשימה של כמה מהידועים והשוקקים שבשווקיה של בירת פורטוגל.

מעדיפים קניונים ומרכזי קניות מודרניים? הנה, גם בשבילכם יש לי פוסט, קניונים ומרכזי קניות בליסבון.

קניון קולומבו בתקופת חג המולד
קניון קולומבו בתקופת חג המולד

הליכה מפארק אדואדרו VII, דרך אבנידה, עד לנהר
אחד ממסלולי ההליכה האהובים עלי בליסבון היא הדרך שממרומי פארק Eduardo VII, המשקיף על השדרה ועל העיר התחתית של ליסבון (Baixa), דרך כיכר המרקיז דה פומבל, אבנידה דה ליברדדה, כיכר רוסיו, ועד לכיכר המסחר וגדות נהר הטז'ו. אפשר לעצור בדרך באחד מבית הקפה של השדרה וליהנות מסנדוויץ' או כוס קפה, ובסופי שבוע צץ במקום מפעם לפעם גם שוק פשפשים נחמד. פרטים נוספים כאן.

Eduardo 7 Lisbon-59144

נסיעה בטראם 28
אודות: הטראם הצהוב של ליסבון, מספר 28, הוא אחד מהסמלים הידועים של ליסבון. זה כלי תחבורה ציבורי של פעם, שממשיך לטפס את המדרונות התלולים של ליסבון ולפלס את דרכו בסימטאות העיר גם במאה ה-21.
כמה מילים: הנסיעה בטראם 28 מומלצת מאד בעיניי, בתנאי שיש לכם כיסא לשבת עליו, וזה לא קל לתפוס כיסא שכזה. במרבית שעות היום ועונות השנה טראם 28 הוא "קופסת סרדינים" צפופה ונוסעת, העמוסה יתר על המידה בנוסעים. שימרו על הכיסים. מומלץ לעלות על הטראם בתחנת המוצא שלו בכיכר Martim Moniz. התור עלול להיות ארוך מאד. כאמור, מי שמצליח לתפוס כיסא בטראם יהנה הרבה יותר, אז נסו לתזמן את עלייתכם לטראם כך שתוכלו לשבת בו בנחת על מושב, ואם ניתן שיהיה ליד החלון. את מסלול הנסיעה של טראם 28 ניתן למצוא כאן.
Tram 28-97419

נקודת התצפית של מעלית סנטה ז'וסטה Elevador de Santa Justa
אודות: מעלית סנטה ז'וסטה היא המפורסמת מבין המעליות של ליסבון. המעלית נמצאת בחלק ההיסטורי של העיר, בקצה רחוב סנטה ז'וסטה (Rua de Santa Justa). היא מחברת את הרחובות הנמוכים של רובע באישה עם כיכר קארמו (Largo do Carmo). אני כותב עליה, ועל מעליותיה האחרות של ליסבון, בפוסט "המעליות של ליסבון".
כמה מילים: התור לעליה במעלית עצמה עלול להיות ארוך מאד, והוא לדעתי לא שווה את ההמתנה. זו אמנם מעלית וינטאג' נאה, אבל העלייה בה לא עד כדי כך מיוחדת. מרפסת התצפית שבראש מגדל המעלית, לעומת זאת, מומלץ בהחלט, כי הנוף ממנה מרהיב. איך בכל זאת להגיע למרפסת בלי להיאלץ לעמוד בתור בארוך? יש דרך! הגיעו ברגל מכיכר דו קרמו (Largo do Carmo) לקומה העליונה של המעלית (דרך הגשר שמחבר את המעלית לכיכר). משם, עלו במדרגות הלוליניות (בתשלום) אל מרפסת התצפית.
Google מפות: הנה
Santa-Justa-Lift-Lisbon-19053

טיולי יום מחוץ לליסבון
טיול יום מודרכים לשלל יעדים מחוץ לליסבון
בסביבותיה הקרובות של ליסבון נמצאים אתרים שהם גולת הכותרת של פורטוגל ואפשר להגיע אליהם בטיולי יום היוצאים מליסבון וחוזרים אליה בערב. ניתן לצאת לסיורים הללו עם חברות תיירות מקומיות שמתמחות בסיורים שכאלה. בעניין זה אנא ראו את הפוסט שכתבתי על טיולי יום מחוץ לליסבון שהשתתפתי בהם ונהניתי (עם מדריך פורטוגלי, באנגלית).
Sintra

טיול לגדה הנגדית של נהר הטז'ו ולפסל "ישו המלך"
ליסבון יפה מכל כיוון, וכשמביטים על העיר מהגדה הנגדית של הטז'ו יופייה בולט במיוחד. הטיול הזה הוא גם הזדמנות טובה לשייט על הנהר, לטפס לפסל "ישו המלך" ולאכול במסעדות הדגים ופירות הים של Cacilhas. פרטים נוספים כאן.

Critso-Rei-12851

תגובות

כתיבת תגובה