אני לא מצליח לחשוב על שדה תעופה בינלאומי כלשהו בעולם שקרוב יותר למרכז העיר משדה התעופה של ליסבון. ממש קרוב! המרחק משדה התעופה של ליסבון לכיכר Rossio, אחת הכיכרות המרכזיות והתיירותיות ביותר של ליסבון, הוא כ-7 ק"מ, ואת מסלול הנסיעה תוכלו לראות במפה הזו:

איך להגיע משדה התעופה בליסבון למרכז העיר? אני בד"כ תופס אובר. הנה פרטי אפשרויות התחבורה המרכזיות. שימו לב לאזהרה בסוף הפוסט בקשר למוניות משדה התעופה של ליסבון.

הפייבוריט שלי – אובר
האפשרות החביבה עלי היא האפליקציה Uber (אפליקציה המאפשרת יצירת קשר והסעה בתשלום בין נהגים לנוסעים). אובר עובדת נהדר בתוך ליסבון, ועדיפה בעיניי בהרבה על המוניות הפורטוגליות. הרכבים של אובר נקיים והשירות מצויין, בד"כ הרבה יותר מבמוניות הרגילות. גם כשאני נוסע משדה התעופה למרכז ליסבון, אני משתמש באובר.

החסרון שבכל זאת אני רואה באובר למי שמגיע בפעם הראשונה לליסבון הוא שלא פשוט למצוא את נקודת המפגש של האוברים. שימו לב, כשמזמינים את האובר, האפליקציה מציגה מידע לגבי מקום האיסוף של האוברים בשדה התעופה, בקומה של הטיסות היוצאות (קומה מעל לאולם קבלת הפנים של הנוסעים הנכנסים), בחוץ. זה עלול להיות קשה למצוא את המקום המדויק בביקור ראשון בשדה התעופה של ליסבון, אבל אם זה חוסך תור ארוך למוניות זה שווה את זה. יותר קל לתאם את נקודת האיסוף עם אובר בתוך העיר, כשיש מספר בית מדויק, זה נכון. בשדה התעופה זה עלול לאתגר, יש סיכוי להתברברות קלה עם המזוודות.

בקשר למחיר של האובר משדה התעופה, ראו את הדברים שאני כותב בהמשך לגבי מחירי המוניות. עד כמה שאני מבין ומניסיוני, מחירי האובר בפורטוגל מעט יותר זולים מהמוניות (אני גם לא בטוח אם אובר מחייב על מזוודות, נדמה לי שלא…).

עוד אפשרות נוחה ונעימה – שירות העברות פרטי
לקוח ביקש ממני פעם להזמין עבורו שאטל פרטי משדה התעופה למרכז העיר. זו הייתה פעם ראשונה עבורי לטפל בסידור שכזה ואחרי שקראתי ביקורות חיוביות הזמנתי את שירות ההעברות הפרטי הזה משדה התעופה של ליסבון (עבור עד שלושה אנשים). יש גם שירות העברות של אותה חברה משדה התעופה של ליסבון ברכב של עד 8 אנשים.

החוויה הייתה טובה, הנהג המתין ללקוח עם שלט עם שם הלקוח והכל עבד טיפ טופ, גם לי וגם ללקוח. מומלץ למתפנקים, וגם המחיר לא בשמיים (אם כי גבוה מהאובר).

AeroBus
כמו לשדות תעופה רבים בעולם, גם לליסבון יש שירות AeroBus משדה התעופה למרכז העיר. זהו אוטובוס שהתחנה שלו נמצאת בשדה התעופה של ליסבון מחוץ לאולם קבלת הנוסעים ויש לו מספר תחנות במרכז העיר (פירוט בלינק הנ"ל, ושימו לב גם לשעות הפעילות שלו). אני רואה את האוטובוס הזה לפעמים נוסע פה ושם בעיר ומתוך סקרנות תפסתי איתו פעם נסיעה. נחמד! היה נוח ויעיל בסה"כ.

היתרון של ה-AeroBus – המחיר. החיסרון: אתם עלולים להמתין 20 – 25 דקות עד שהאוטובוס יצא (אבל לפעמים זה יותר מהר). בנוסף, אפילו אם המלון שלכם נמצא בקרבת אחת מהתחנות של האירובס, בכל זאת הוא לא ישאיר אתכם "על הכניסה" ואתם עלולים להידרש להליכה עם המזוודות מהתחנה ועד למלון. בתקווה שלא מדובר בהליכה במדרון! 😉

הכי זול במטרו
תחנת המטרו של שדה התעופה נקראת Aeroporto. כדי להגיע לעיר התחתית של ליסבון (Baixa) יש להחליף מטרו בתחנת Alameda לקו הירוק. שעות הפעילות הם מ-6:30 בבוקר ועד 01:00 לפנות בוקר.

זמן הנסיעה במטרו משדה התעופה למרכז העיר די ארוך, הצורך להחליף תחנה מכביד והמחיר של האלטרנטיבות מטה לדעתי את הכף אליהן. פעם אחת ניסיתי את המטרו משדה התעופה ומאז אני לא משתמש בו לנסיעה הזו.

ולגבי מונית (שימו לב לאזהרה)
מחיר הנסיעה במוניות בליסבון, בעיקר ביחס למחיר הנסיעה במוניות בתל-אביב, זול. יצא לי לנסוע מספר פעמים לא קטן בין שדה התעופה למרכז העיר במונית, בשעות היום, ולמיטב זכרוני תמיד המחיר היה נמוך מ-10 אירו, עבור כ-15 דקות נסיעה משדה התעופה למרכז העיר (אם אין פקקים או עומס). בשעות הלילה התעריף וודאי גבוה במידת מה ויש גם לקחת בחשבון תוספת עבור מטען. לדעתי גג 15-20 אירו, לא יותר מזה.

אני כמעט ולא משתמש במוניות בליסבון. השירות של האובר הרבה יותר טוב וגם הרכבים של אובר נוחים וחדישים בהרבה. התור למוניות בשדה התעופה של ליסבון עלול גם להיות (לפעמים) ארוך מאד. ושימו לב גם לאזהרה הבאה, בעיקר משדה התעופה.

אזהרה: אני שומע תכופות על תיירים מישראל שבנסיעה הראשונה שלהם בפורטוגל, משדה התעופה למלון, כשהם תשושים ועייפים מהטיסה, נגבים מהם מחירים מופקעים על הנסיעה במונית. זו ממש תופעה! (אגב, כשמדובר בנסיעות במונית במרכז העיר לא יצא לי לשמוע מטיילים שנתקלו בחוויות מפוקפקות שכאלה, אלא רק בנסיעות מונית משדה התעופה, ולא מעט). הפורטוגלים עם מקסים, הוגן ומכבד, יש לי רק מילים טובת וחמות לומר. אבל, כמו בכל מקום, יש גם חריגים למרבה הצער…

כדי שלא להיכנס למצבים שכאלה, ובשל שכיחותם, אולי פשוט עדיף לבחור באמצעי תחבורה אחר, אבל אם בכל זאת בחרתם במונית:

1. וודאו שהנהג מפעיל את המונה בתחילת הנסיעה, ושהמחיר שמבקש נהג המונית בסוף הנסיעה מתאים למחיר שמורה המונה. במקרה של ספק או מחלוקת בקשר למחיר, לדעתי כדאי להיעזר באנשי הקבלה של מלונכם כדי להבין אם המחיר שהנהג מבקש סביר.

2.שימו לב לתרגיל היצירתי הזה: מחוץ לאולם קבלת הנוסעים יש תור מסודר למוניות, שלפעמים יכול להיות מאד ארוך. כדי להימנע מהתור, אני רואה אנשים עולים לקומת הטיסות היוצאות ותופסים שם מונית של מישהו שבדיוק הגיע לשדה התעופה. גם אני עשיתי את זה פעם! 😉

נסיעה טובה! 🙂

תגובות

יצחק לאופר
28/02/2019
תודה על המידע השימושי והחשוב הזה !

כתיבת תגובה