הרשימה הבאה מתארת בראשי פרקים אירועים מרכזיים בהיסטוריה של פורטוגל. היא תאפשר הבנה טובה יותר של האתרים בהם תבקרו בטיולכם בפורטוגל ושל הקשר הדברים הכללי. תהנו.

1000 לפנה"ס עד 400 לפנה"ס – איברים, פיניקים, קלטים, יווונים וקרתגים
פיניקים, קלטים, יוונים וקרתגים מגיעים לאזור ומתיישבים בו. הם מצטרפים לאיברים, תושביו המקוריים של המקום.

218 לפני הספירה – רומא
הרומאים גוברים במלחמה על קרתגו ומשתלטים על חצי האי האיברי. בתקופה זאת מתחילה כמה מאות של כיבוש רומאי. ההתנגדות ממשיכה באזור מרכז פורטוגל עד שהמקומיים מוכנעים בשנת 140 לפני הספירה.

409 לספירה – תחילתה של פלישה "ברברית"
השליטה הרומאית בספרד מתערערת וקבוצות גרמניות פולשות.

585 לספירה – הממלכה הוויזיגותית
הוויזיגותים וכובשים את חצי האי האיברי.

711 לספירה – תחילת כיבוש ספרד על ידי המוסלמים
מוסלמים מצפון אפריקה, הנקראים מורים, תוקפים את חצי האי האיברי. בתוך מספר שנים דרום ומרכז איבריה הופכת מוסלמית. תרבות משגשגת פורחת תחת השלטון המוסלמי. הצפון נותר בשליטה נוצרית.

המאה ה-9 – דוכסות פורטוקלה
בתהליך הדרגתי של רקונקיסטה, כובשים הנוצרים אט אט, מצפון דרומה, במשך מאות שנים (בין השנים 718 ל-1492), את שטחי חצי האי האיברי מידי המוסלמים. ממלכות נוצריות קטנות מוקמות, והן הולכות ומתעצמות ככל שהנוצרים התקדמו דרומה. אחת הדוכסויות, פורטוקלה שמה, שעברה לידיים נוצריות החל משנת 868, הוענקה על ידי מלך לאון וקסטיליה אלפונסו הרביעי לגיסו אנריקה מבורגונדי. פורטוקלה הייתה הגרעין העוברי לממלכת פורטוגל.

1143 – עצמאות פורטוגל תחת שלטונו של אפונסו אנריקש הראשון
כאשר הדוכס אנריקה מת, עברה השליטה לאלמנתו הדוכסית דונה טרזה. אצילי פורטוקלה התנגדו לדוכסית והתאחדו סביב בנה, אפונסו אנריקש. במרד של שנת 1128 הובסו חילותיה של האם. לאחר שנים של לחימה במלך ליאון וקסטיליה ובמקביל נגד המורים בדרום, מביס אפונסו אנריקש את המורים ומכריז על עצמאותה של פורטוגל כממלכה בשנת 1139. הוא הוכתר למלך פורטוגל, תחת השם אפונסו הראשון ("הכובש"). האפיפיור, ובעקבותיו מלך קסטיליה בשנת 1143, הכירו בעצמאותה של פורטוגל.

המאה ה-15 ועידן התגליות
בהנהגתו של הנסיך אנריקה הספן, חוקרים ומגלים מפליגים בימים. אנריקה מקים בית ספר לימאים ומעודד מסעות לגילוי עושר ולהפצת הנצרות. ואסקו דה גאמה מגיע להודו בשנת 1498. התרחבות הממלכה נמשכת גם במאה ה-16 ופורטוגל הופכת למעצמה גלובלית, עם נוכחות לאורך חופי מזרח אפריקה, אסיה וברזיל.

1496 – גירוש פורטוגל
בשנת 1496 המלך מנואל הראשון הוציא צו לגירוש כל היהודים מהממלכה והורה על הטבלת הילדים היהודים.

1578 – קרב אל-קאסר אל-כביר
המלך סבשטיאו מתכנן מסע צלב בצפון אפריקה כנגד המוסלמים. פורטוגל מפסידה בקרב למרוקו. בקרב נעלם (וכנראה נהרג) המלך הפורטוגלי.

1580 – שלטון ספרדי בפורטוגל
בעקבות ההפסד בצפון אפריקה ומותו של המלך ללא יורשים, פורץ משבר הנהגה גדול בפורטוגל. בשנת 1580 כבשה ספרד את פורטוגל ושלטה בה במשך כ-60 שנים. ב-1640 מרד פורטוגלי מביא לכך שפורטוגל זוכה מחדש בעצמאות.

1755 – רעידת אדמה
רעידת אדמה חזקה בליסבון הורגת אלפי אנשים. ראש הממשלה, המרקיז דה פומבל, שולט ביד רמה ומנהיג את שיקומה של העיר.

1910 – הרפובליקה הראשונה
פורטוגל הופכה לרפובליקה, הנשלטת על ידי העם במקום על ידי המלך.

1932 – הדיקטטורה
אנטוניו דה אוליביירה סלזר ממונה לראש ממשלה ושולט כדיקטטור בפורטוגל עד לשנת 1968. יורש את תפקידו מרסלו קייטנו.

1974 – מהפכה ודמוקרטיה
מהפכה מפילה את הממשלה הפשיסטית. רפובליקה חדשה נולדת בפורטוגל.

1986 – הצטרפות לאיחוד האירופי
פורטוגל מצטרפת לאיחוד האירופי. ב-2011, פורטוגל מקבלת סיוע כלכלי בשל חובותיה.

תגובות

כתיבת תגובה