אני חוזר הביתה, והדרך שרה
בטיסה לישראל, כשהמטוס מתקרב לחופי הארץ, אני רגיל לקרב את האף לחלון ולהביט על קו החוף היפהפה של תל אביב. המטוס מתקדם והעיר העברית הראשונה מתקרבת ומגלה את עצמה. ממעוף הציפור אני מזהה את יפו העתיקה, המרינה, הארובה של תחנת הכוח רדינג, כיכר המדינה, ועוד ועוד אזורים ומבנים בתל אביב המתוקה. אם אני מחדד את המבט, אני יכול אפילו לאתר את בית ילדותי.

גם במטוס לליסבון יש מה לראות. שימו לב מבעד לחלון המטוס, ממש לפני הנחיתה, לאמת המים הענקית והיפה של העיר. שמרו על עירנות, כי יש סיכוי שלאחר הנחיתה לא תראו אותה שוב, שכן היא די רחוקה מהמרכז התיירותי של ליסבון.

מצוקת מים
העיר ליסבון סבלה מאז ומתמיד מחסור ממים. במאה ה-18, בעקבות ההצלחות הימיות של פורטוגל, צמחה מאד אוכלוסיית העיר ומבני פאר רבים נבנו בה. מצוקת המים החריפה, עד שהמלך ז'ואאו החמישי הוציא בשנת 1731 צו מלכותי המורה לבנות אמת מים שתוביל לעיר מים נקיים ממקורות מחוץ לליסבון. הפרויקט שולם באמצעות מס מיוחד על מכירות בשר הבקר, שמן זית, יין ומוצרים נוספים. לאמת המים היה תפקיד מרכזי באספקת מים לתושבי ליסבון במשך שנים רבות, משנת 1748 ועד שנת 1967, אז הפסיקה אמת המים לספק מים לליסבון, שכן זרם המים ממנה היה שולי ביחס לצרכי המקום.

מבנה אדיר
ה-Águas Livres Aqueduct ("אמת המים של המים החופשים") בליסבון היא יצירת מופת ארכיטקטונית. היא עשויה 109 קשתות אבן, שהיו הגבוהות בעולם בעת שנבנו. האורך הכולל של אמת המים הוא 58 ק"מ. החלק הבולט ביותר שלה הוא 14 קשתות החוצות את עמק אלקנטרה, שניתן לראותן יפה מתחנת הרכבת של קמפולידה (Campolide). גובהה של הקשת הגבוהה ביותר שלה 65 מטרים. אמת המים ידועה בכך שלמרבה התדהמה היא שרדה את רעידת האדמה של שנת 1755 שהחריבה את ליסבון.

שתיקת הכבשים
אמת המים ידעה את אחד מהפרקים המבעיתים ביותר בהיסטוריה של ליסבון. אחד מהרוצחים הסדרתיים הידועים ביותר לשמצה באירופה של המאה ה-19 נהג להשליך את קורבנותיו מהנקודה הגבוהה ביותר של אמת המים לאחר ששדד אותם. הוא נתפס לאחר שרצח מעל 70 קורבנות, שבתחילה זוהו בטעות כמתאבדים.

אני הולך על האמה
ניתן לבקר באמת המים ולצעוד בה, דרך מוזיאון המים (Museu da água). ההליכה על אמת המים היא חוויה נעימה, עם נופים מרהיבים של גשר ה-25 באפריל, נהר הטז'ו, פארק מונסנטו ושל העיר. תיירים מעטים טורחים לעלות לאמת המים ולבקר בה. אני עשיתי זאת, וזה בילוי נחמד, אבל לא יצאתי מגדרי מהחוויה. מיופייה ועוצמתה של אמת המים אני נהנה בעיקר כשאני נוסע בסביבתה ברכב (מתחת לקשתות חולפים כבישים מהירים), ומחלון המטוס.

"וּשְׁאַבְתֶּם מַיִם בְּשָׂשׂוֹן מִמַּעַיְנֵי הַיְשׁוּעָה" (ישעיהו יב', ג)

תגובות

כתיבת תגובה