טיפים למטיילים אל אנדרטת התגליות, ליסבון:
טיפ 1: סיור מודרך בעברית בבלם יביא אתכם אל אנדרטת התגליות.
טיפ 2: מומלץ להגיע לרובע בלם של ליסבון בהפלגה, על סיפון "האונייה הצהובה". ההפלגה הזו, כ-30 דקות משכה, יוצאת מכיכר המסחר בליסבון. הנופים פנטסטיים והחוויה נהדרת!
טיפ 3: ישנה אפשרות לעלות במעלית למרפסת תצפית שבראש מגדל האנדרטה (בתשלום). אני עשיתי זאת. הנוף מן המרפסת של אזור בלם נפלא. ייחודו של הנוף מראש האנדרטה, הוא בעיניי דווקא במבט אל היבשה, אל מנזר ז'רונימוש המרשים, הגנים והכיכרות של הרובע, המדרכה היפה שבתחתית האנדרטה וגם אל מגדל בלם. גם נופו של נהר הטז'ו וגשר ה-25 באפריל מקסים (אבל אותו ניתן לראות יפה יותר מנקודות תצפית אחרות בעיר). בתוך האנדרטה, למטה, יש מוזיאון קטן, ואם כבר נכנסתם לאנדרטה, הכנסו למוזיאון להציץ.
טיפ 4: לו"ז הסיורים בפורטוגל הוא הדרך הנוחה והיעילה ביותר לתאם פעילויות לביקורכם בפורטוגל.

העולם תחת אש מלחמה, ובפורטוגל תערוכה ראוותנית
כשבאירופה בערה אש מלחמת העולם השנייה, התקיימה בליסבון הפשיסטית תערוכה ראוותנית, "תערוכת העולם הפורטוגזי" שמה (בפורטוגזית – Exposição do Mundo Português). זה היה האירוע התרבותי הגדול הראשון של דיקטטורת ה-"Estado Novo" ("המדינה החדשה") הפורטוגלית ונקודת השיא בתעמולה הלאומנית-אימפריאליסטית שלה.

רובע בלם של ליסבון, על גדותיו של נהר הטז'ו, נבחר כמקום התערוכה. מבניו ההיסטוריים והמפוארים של הרובע נבנו בעידן תגליות הימיות, כשפורטוגל הייתה כוח אימפריאלי מוביל בעולם, ועל כן הוא התאים למטרה התעמולתית של התערוכה. באמצעות התערוכה, שהציגה אוסף מתוכנן היטב של דימויים, מיתוסים וסמלים, ביקש העריץ סלזר לשפר את מעמדה של פורטוגל, שנקטה סוג של עמדה ניטראלית במלחמת העולם השנייה, וגם להעניק לגיטימציה לאידאולוגיה ולשלטון הדיכוי שלו.

"אנדרטת התגליות" (בפורטוגזית Padrão dos Descobrimentos) היא מבנה מפורסם שנבנה לכבוד התערוכה, על גדות נהר הטז'ו ברובע בלם. האנדרטה הוקדשה לעידן התגליות הפורטוגלי של המאה ה-15 וה-16, אז הייתה פורטוגל מעצמה משגשגת ששלטה במסחר הימי בים היבשות. מבלם יצאו אניות האימפריה הפורטוגלית לגלות ארצות ועמים ולסחור עם הודו והמזרח.

ספינת קרוולה מפליגה עם 33 נוסעים דגולים
בתחילה הוקמה האנדרטה כמיצג זמני מחומרים מתכלים, שפורק בשנת 1948. בשנת 1960 הוקמה האנדרטה מחדש, בממדים גדולים מזו המקורית, כחלק מחגיגות לאומיות שציינו 500 שנים למותו של אנריקה הספן, נסיך פורטוגלי שנחשב כמבשר עידן התגליות.

האנדרטה היא מאתרי התיירות הידועים ביותר בפורטוגל. היא עשויה בטון ואבן צבועה ורוד. היא מורכבת ממגדל בגובה 52 מטרים, בשילוב עם צורה שבמבט מגדות הנהר מזכירה חרטום של ספינת קרוולה. ספינה מסוג זה שימשה את הפורטוגלים בתחילת מסעות גילוי הארצות שלהם.

בקצה החרטום של האנדרטה ניצב פסל בגובה 6 מטרים בדמותו של אנריקה הספן, האוחז כלי שייט קטן בידו. משני צדי המגדל, מאחורי אנריקה, עומדות דמויות מפוסלות מאבן גיר של אישים דגולים שבדרך זו או אחרת תרמו להתעצמותה של פורטוגל בעידן התגליות. בסה"כ כוללת האנדרטה 33 דמויות של מגלי ארצות, ספנים, משרטטי מפות, אמנים, מדענים ואנשי דת, וביניהם:

  • ואשקו דה גאמה – מגלה ארצות פורטוגלי שגילה את דרך הים מאירופה להודו.
  • פדרו קברל – נווט וספן פורטוגלי, שמקובל לראותו כאירופאי הראשון שגילה את ברזיל.
  • פרדיננד מגלן – מגלה הארצות הראשון שיצא למסע להקפת העולם בספינה, וגם האירופאי הראשון שהפליג באוקיינוס השקט.
  • אפונסו דה אלבוקרקי – אדמירל פורטוגלי, מדינאי ואסטרטג. דמות מרכזית בבניית האימפריה הפורטוגלית.
  • לואיש דה קמואש – גדול משוררי פורטוגל. דמותו המפוסלת אוחזת ציטטות מיצירתו "הלוזיטאנים", המתארת את אומצם וגבורתם של יורדי הים ומעשיות מעולם הספנות.
  • המלך מנואל הראשון, שבתקופת מלוכתו התעצמה פורטוגל מאד כמעצמה ימית. דמותו המפוסלת אוחזת ספירה ארמירלית, מודל של כיפת השמיים.
  • המלכה פליפה מלנקסטר – האישה היחידה מבין הדמויות, אימו של אנריקה הספן.

כל אחת מ-33 מהדמויות נמצאת בתנועה לפנים, קדימה, בספינת קרוולה המוכנה להפליג, והתוצאה האמנותית ממחישה מאמץ לאומי משותף בהובלת אנריקה הספן. אידאליזציה רומנטית שכזו של התגליות הפורטוגליות הייתה אופיינית לשלטון העריצות של אנטוניו סלזר.

Belem-Tower

בביקורי השבוע באנדרטה, היה המבנה בשיפוץ, ובקושי ניתן היה לראות את הפסלים מבין הפיגומים. אני מקווה שעד שתגיעו אתם לליסבון, השיפוצים יסתיימו, ובכל מקרה תוכלו לראות בעמוד זה גם תמונות של האנדרטה שצילמתי טרם השיפוץ.

פסיפס שושנת הרוחות
המדרכה שלפני אנדרטת התגליות, מעוצבת בפסיפס עשוי אבני גיר של שושנת רוחות בקוטר 50 מטרים, עם מפה שמסמנת את ערוצי הים של פורטוגל בעידן התגליות של המאה ה-15 וה-16. המדרכה הענקית הזו, המעוצבת בסגנון הטיפוסי של המדרכות הפורטוגליות, הייתה מתנה שהוענקה לפורטוגל ב-1960 על ידי ממשלה נוספת בעלת אידאולוגיה מפוקפקת, ממשלת דרום אפריקה. ממשלה זו הייתה אחראית למשטר האפרטהייד שדגל בהפרדה גזעית ובעליונות האדם הלבן, שהפכה את דרום אפריקה למנודה בקהילת העמים. את פורטוגל של סלזר, עם זאת, זה לא הרתיע, והמתנה מעטרת עד היום את כיכר הכניסה לאנדרטת התגליות.

סוף דבר
לאנדרטת התגליות יש הקשר כפול בהיסטוריה של פורטוגל. ההקשר הראשון של האנדרטה, שדומה לחרטום ספינה פורטוגלית ומעוטרת בפסלים של אנשים דגולים מעידן התגליות, הוא התקופה של האימפריה הימית הפורטוגלית מהמאה ה-15 והמאה ה-16. ההקשר השני של האנדרטה, והמעניין יותר בעיניי, הוא זה של משטר הדיכוי הפשיסטי של אנטוניו סלזר. מי שתכנן תערוכה עולמית רברבנית במהלך מלחמת העולם השנייה הרצחנית, עם מבני פאר ראוותניים שכאלה, כתעמולה לשלטון דיכוי ואידאולוגיה פשיסטית, ועיטר את רחבת האנדרטה במתנה של משטר האפרטהייד הגזעני, וודאי היה איש שערכיו מעוותים, וזו עדות נוספת לאישיותו המפוקפקת של העריץ הפורטוגלי.

Belem-Tower

תגובות

ישראלי בפורטוגל
בשמחה מנחם! תחזית ומידע בקשר למזג אוויר בליסבון ובפורטו אפשר למצוא בעמוד הזה. כבר בימים אלה נעשה קריר בערבים בליסבון ונושבת רוח חזקה.
מנחם טלמור
תודה על כל החומר שאתה שולח, איזה טיפ למי שמגיע ב 7 לספטמבר ל 8 ימים מבחינת מזג האוויר ליסבון ו פורטו , והלבוש המומלץ ?
ישראלי בפורטוגל
תודה מותק, איזה כיף לדעת :) אוהב אותך שיקה, ד"ש חזרה ליפות שלך xx
שיקה שיק
אוהב אותך אחי!! קורא כל מה שאתה כותב… תמיד מעניין ומקיף. לוב יו שיקה. דש חם ליפות שלך!!

כתיבת תגובה