פאדו היא מוזיקת עממית מסורתית פורטוגלית. זוהי מוזיקה מלנכולית מטבעה ומילות השירים עוסקות בד"כ בעצבות, בגעגועים, חלומות בלתי מוגשמים, ימים אבודים של נעורים ומכאובי האהבה והמוות.

זה לגמרי טבעי אם אחרי הקדמה קודרת שכזו לא מתחשק לכם לצפות בהופעת פאדו. בכל זאת, אני ממליץ על כך, מכל הלב. בעת ביקור בליסבון, היכרות עם מוזיקת הפאדו היא דרך נהדרת לגעת בנשמה של העיר. במהלך טיול בפורטוגל או לקראתו, אני ממליץ לכל מטייל למצוא נתיב לפי טעמו והעדפותיו אל שירת הפאדו ולהתקרב אליה. היכרות עם הפאדו היא חוייה חיונית המאפשרת נגיעה בלב ליבה של התרבות הפורטוגלית. זו דרך נהדרת להרגיש את פורטוגל ולהתחבר לתשוקת המוזיקה שלה. פאדו היא פורטוגל ופורטוגל היא פאדו. ובכלל, לא להתייאש, מפעם לפעם יש בפאדו גם שירים שמחים ונגיעות קלות של הומור.

אז איך מתקרבים לפאדו? יש כמה אפשרויות.

ההמלצה שלי – להפריד בין ארוחת הערב לבין הופעת המוזיקה

לדעתי, בכל הנוגע לבילוי מוזיקלי בליסבון, יש סיבות טובות להפריד בין ארוחת הערב לבין הופעת המוזיקה, ליהנות ממופע פאדו במקום שמתמחה במוזיקה ולסעוד במסעדה שמתמחה באוכל.

כאשר מבקשים ממני להמליץ על מסעדה בעיר, ההמלצה שלי לעולם לא תהיה על בית פאדו. כדי לאכול טוב ובעלות מקובלת, עדיף לדעתי לסעוד במסעדה. זה לא שהאוכל בכל בתי הפאדו לא טוב, יש גם בתי פאדו שמגישים אוכל טעים, אבל המומחיות של בתי הפאדו היא לאו דווקא בישול. את המנות הטעימות ביותר שאכלתי בליסבון לא אכלתי בבתי פאדו. בנוסף, מחירי המנות בבתי פאדו בפורטוגל, באופן כללי, גבוהים במידת מה ביחס למסעדות רגילות בליסבון, שאין להן הופעת פאדו. אז יש סיבות טובות לשמור את הסעודה למסעדה.

איפה יש הופעת פאדו בלי אוכל?

הופעת פאדו טובה ומהנה בליסבון מצאתי במופע הזה. זוהי הופעת פאדו, וזהו. בלי תפריטים, בלי אוכל, בלי שתייה, ועם אחלה מזגן. יושבים באולם, כמו בתיאטרון, וצופים בהופעה בת כ-50 דקות.

על הבמה מופיעים 2 זמרים (בחורה ובחור) ו-2 נגנים (גיטרה קלאסית וגיטרה פורטוגזית). הם מנגנים ושרים על במת מופעים מוזיקה יפה ונוגעת ללב. ההופעה מיועדת ומופקת עבור תיירים, ואני מציין זאת לחיוב. ההופעה מופקת ומוגשת בחן ובכבוד לקהל היעד שלה, תיירים שמבקשים היכרות ראשונה עם מוזיקת הבלוז של פורטוגל. אין כאן תפריטים וגם אין אוכל ושתייה. ההופעה היא באולם מופעים חדיש וממוזג בלב ליסבון, כמו בתיאטרון או בקולנוע, תפוסתו להערכתי היא כ-150 צופים. החוויה הכללית הייתה בהחלט טובה ומכבדת, גם את הקהל וגם את מוזיקת הפאדו. הנגינה יפה, הזמרים נחמדים, והמזגן סבבה, כבר אמרתי? חם היום! היו חלקים בהופעה שבהם הזמר והזמרת לימדו את הקהל לעשות לה לה לה של פאדו. חמוד! אז למה אני לא מצרף תמונות? או וידאו? כי אמרו שאסור לצלם והתנהגתי יפה.

המופע הנ"ל הוא לדעתי אלטרנטיבה עדיפה על פני ערב שלם בבית פאדו ודרך טובה וקלילה יותר ליהנות מהשירים. ניתן לרכוש כרטיסים למופע הזה כאן.

למי שרוצה בכל זאת בית פאדו, עם אוכל וכל הטקס

בתי פאדו הם ענף תיירותי ראשי בפורטוגל, סוג של טברנות מקומיות, המשלבות בד"כ בין ארוחת ערב לבין הופעה חיה. המוזיקה מלנכולית, מלאת געגועים ונוגעת ללב. אלה לא שירים לרקוד איתם על השולחנות, אלא להאזין להם ולהרגיש אותם. אם יש שולחן שבו הסועדים מפטפטים במהלך שיר, זה שכיח שאחד מהמלצרים יהסה אותם – Silencio (שקט!), תנו כבוד למוזיקה. בין בתי הפאדו ישנם כאלה עמוסים בקבוצות תיירים, עם מחירים מופרזים ואוכל בינוני. בתי פאדו אחרים, לעומת זאת, מציעים חוויה תרבותית טובה.

מחפשים בית פאדו של מקומיים? שלא מיועד לתיירים? זמרי פאדו באמצע המאה ה-19 היו בעיקר בני מעמד הפועלים העירוני וימאים. הם היו פוצחים בשירה באופן ספונטני, בתוך הבית ומחוצה לו, במלחמות שוורים, ברחובות, בסמטאות, בטברנות ובבית הקפה. כיום, במאה ה-21, שירת פאדו הפכה לעניין פחות ספונטני ויותר מקצועי. אני עדיין לא מצאתי בליסבון של ימינו בית פאדו אליו בנות ובני העיר, הפועלים והעמלים, מגיעים בשעת ערב לפצוח בשיר לאחר יום עבודה מאומץ. במציאות של ימינו, בתי פאדו הם עסק, תיירותי בעיקר, והדבר אינו רק לשלילה. בתי הפאדו הטובים נוהגים בכבוד עם באי המסעדה ומכבדים גם את סגנון המוזיקה הלאומי של פורטוגל. בבתי הפאדו הטובים ניתן למצוא שילוב יפה בין אורחים פורטוגליים לאורחים זרים.

אם החלטתם לבקר בבית פאדו, הזמינו מקום מראש בטלפון, ועדיף לעשות זאת זמן רב מראש, אפילו עוד לפני שאתם מגיעים לפורטוגל, שכן קשה מאד למצוא מקומות בהתראה קצרה מדי, בייחוד בעונת התיירות.

יש בתי פאדו רבים בליסבון, בעיקר ברובעים Bairro Alto ו-Alfama והבחירה ביניהם אינה קלה, בעיקר לא לתייר. בין בתי הפאדו ישנם כאלה עם מחירים מופרזים, אוכל בינוני ועמוסים בקבוצות תיירים. בתי פאדו אחרים, לעומת זאת, מציעים חוויה תרבותית נהדרת. אז מהו הלקח? כפי שאומר שלמה בראבא (שמשחק את רפי גינת מ"כלבוטק") ב"זהו זה":

"לא להתפתות לעסקאות בשטח… אחרת אתה אוכל אותה, אוכל אותה בחזק ואוכל אותה בגדול"

ולאחר שהתלוצצנו, הנה שני בתי פאדו שאני מכיר באופן אישי בליסבון ונהניתי בהם:

Esquina de Alfama
בית הפאדו Esquina de Alfama, בשכונת אלפמה המקסימה, הוא מסעדה ממש, עם הופעת פאדו חיה בין המנות. הפעם הראשונה שסעדתי שם הייתה בדצמבר 2015, עם אשתי וזוג חברים ונהנינו מאד. זה בית הפאדו אליו אני הולך עם בני משפחה וחברים כשהם מבקרים אותנו בליסבון, ולשם אני גם מפנה לקוחות שמשתתפים בסיורים שאני מדריך בליסבון.

הנה כמה תמונות שצילמתי באחד מהערבים בהם ביליתי שם:

והנה גם סרטונים מערבי פאדו שצולמו בבית הפאדו Esquina de Alfama:

Tasca Do Chico
בית הפאדו Tasca Do Chico, נמצא ברובע באירו אלטו התוסס. בקרתי שם בעקבות המלצה של חבר, ואחר כך שוב עם חברים, והיה בסדר. בבית הפאדו מגישים טאפאס ("פטישקוש" בפורטוגזית) ומשקאות. הוא לא מקום לארוחה מלאה, כמו בבית הפאדו ההראשון שהזכרתי. זה מקום די קטן ופשוט, עם שולחנות עץ קטנים, תיירים רבים, הומה אדם וצפוף. האווירה חמה. זמר או זמרת פאדו שרים כמה שירים ואחריהם יש הפסקה של כרבע שעה. ההפסקה היא הזדמנות למי שרוצה לעזוב לשלם ולצאת, ואז נכנסים לקוחות חדשים (יש בד"כ תור בחוץ) לשבת במקומות שהתפנו. לאחר ההפסקה שוב מתחילה הופעה, כמה שירים, ושוב הפסקה. מי שיוצא יוצא, מי שנכנס נכנס, וחוזר חלילה. כך זה ממשיך כמה שעות. לטעמי, בית הפאדו הזה מתאים יותר למי שרוצה חוויית פאדו זריזה וחסכונית יותר. החווה הרגישה לי שטחית, והרי פאדו זו שירה שעמוקה לבוא מעומקי הנפש. פחות התחברתי. מכל מקום, לקוחות שהפניתי לשם חזרו עם חוויות טובות.

סוף דבר

אני מקווה שהמידע הנ"ל יסייע לכם לבחור בילוי פאדו טוב. כך או כך, אם נהניתם, וגם אם חלילה לא נהניתם, אתם מוזמנים לכתוב לי, חשוב לי לדעת על כך.

רוצים עוד אפשרות ליהנות ממוזיקת פאדו? יש תחנת רדיו פורטוגלית שמנגנת פאדו 24 שעות ביממה. "רדיו עמליה" שם התחנה. כשאתם נוסעים בדרכים בפורטוגל כוונה את הרדיו אליה.

למי שרוצה להעמיק עוד בנושא הפאדו, מומלץ לבקר במוזיאון הפאדו ובבית עמליה רודריגז (שמשמש כיום כמוזיאון) בליסבון.

ולסיום הפוסט, אכבד אתכם בשיר פאדו שאני אוהב – Uma Casa Portuguesa ("בית פורטוגלי"), ששרה עמליה רודריגז המופלאה. אפשר להקשיב לשיר בפוסט שכתבתי עליו, כאן. ובכלל, אם בא לכם להיכנס לאווירה לפני שאתם מגיעים לפורטוגל, פאדו היא דרך נהדרת לעשות זאת. הנה רשימה השמעה של שירי פאדו יפים שהכנתי ב-YouTube.

תגובות

רינת
15/10/2017
Fado em Si היינו שם , המוסיקה היתה טובה , אך קצרה במופעים קצרים בין הגשת המנות השונות . לא ראינו בודעה על כך מראש אבל גבו מכל אדם 15 אירו עבור ההופעה . בנוסף תשלום עבור האוכל . מאוד יקר. המסעדה ברמה גבוהה גם שירות , לחם , מנות ראשונות וכו . הסהכ יוצא מאוד יקר.
צילי
08/07/2017
היינו הערב במופע פאדו בשיאדו. היה מאכזב מאוד. המופע לא ארך אפילו 50 דק. הזמרת אומנם היתה טובה, וגם הנגנים היו טובים, הזמר היה חלש והחיבור בין כולם לא היה טוב וכלהאוירה במקום לא היתה מתאימה.
עדינה ארבל
21/06/2017
בילינו הערב בפאדו Esquina de Alfama המוזיקה נהדרת ,הזמרת קרישטינה הצעירה מיוחדת ומרגשת.אבל ... כל השאר מאכזב. הכסאות וסידור הישיבה לא נוח, האוכל ברמה "תיירותית" נמוכה ביותר, צלחת שבורה, כוסות לא נקיות ומחיר גבוה ללא תמורה נאותה. חבל שכך מתחילים (לא) להתאהב בליסבון.

כתיבת תגובה