חזית מבנה בית הכנסת

חזית מבנה בית הכנסת

באחד הימים, כשנסעתי במונית באזור שכונת ראטו (Rato) בליסבון, ראיתי כתובת בעברית על שער ברזל גדול: "בית הכנסת שערי תקוה". מחמם את הלב לראות כתובת בעברית במרכז העיר. הנה, גם בליסבון, עברית בלב העיר. אנחנו במפה!

בית הכנסת "שערי תקוה" הוא בית הכנסת הראשון שנבנה בפורטוגל מאז גירוש יהודי פורטוגל בשנת 1496. בתחילת המאה ה-19 בוטלה האינקוויזיציה הפורטוגלית ויהודים, ברובם סוחרים, החלו להגר לפורטוגל וממרוקו ומגיברלטר. לקהילה יהודית קטנה זו לא היה בית כנסת רשמי והיהודים קיימו תפילות וטקסים בבתים פרטיים. המצב השתנה בשנת 1904, בה נחנך בית הכנסת "שערי תקוה" בליסבון.

על אף שבית הכנסת נמצא באזור מרכזי של העיר, קשה להבחין בו. הוא נבנה באופן מוצנע בתוך גן מוקף בחומה, ללא חזית כלפי הרחוב. בעת שנבנה בית הכנסת אסר החוק בפורטוגל על מבני דת שאינם קתוליים להפנות את חזיתם לרחוב. נראה שהקהילה היהודית הקטנה שהקימה את בית הכנסת העדיפה גם שלא להתבלט. לכך נוספו שיקולי ביטחון של ימינו שבגללם מוסתר בית הכנסת מאחורי שער ברזל מאובטח היטב במצלמות ועזרי אבטחה נוספים.

זהו שער הברזל בכניסה לחצר בית הכנסת. מבעד לסורגים ניתן לראות את מבנה בית הכנסת.

זהו שער הברזל בכניסה לחצר בית הכנסת. מבעד
לסורגים ניתן לראות את מבנה בית הכנסת.

בית הכנסת מקיים תפילות וניתן להשתתף בהן. הדבר דורש תיאום מראש וניתן לשלוח אי-מייל אל הכתובת שמפורסמת באתר של הקהילה היהודית בליסבון. אני הגעתי לראשונה לבית הכנסת בערב שבת עם אשתי ובתי. מיד עם הגעתי לשער, שמעתי מישהו קורא בשמי. היה זה ראש הקהילה, שזיהה אותי בעקבות ההתכתבות שלנו באי-מייל. הוא ברך אותנו בבואנו לבית הכנסת וגם הזמין להשתתף בפעילויות נוספות של הקהילה. תפילות בבית הכנסת מתחילות ב-19:00 בימי שישי ובשעה 09:00 בשבת.

בצעד הראשון אל תוך חצר בית הכנסת הציף אותי ריח מתוק של פרחים. הבניין מטופח, יפהפה ומרשים, גם מבחוץ וגם מבפנים, ומעניק הרגשה חמה ונעימה. אשתי והילדה עלו לעזרת הנשים. אני נטלתי כיפה מסלסלת הכיפות שבכניסה ונכנסתי להיכל.

מתי הייתה הפעם האחרונה שבה בקרתי בבית כנסת? איני מצליח להיזכר. הזיכרון הברור ביותר שיש לי מבית כנסת הוא של העלייה לתורה בבר המצווה. אני בטוח שב-27 השנים שחלפו מאז יצא לי להיות שוב בבית כנסת כמה פעמים, אבל בכל זאת קשה לי להיזכר מתי.

כשנכנסתי להיכל בית הכנסת, היססתי אילו מבין הספרים שבכניסה מתאים לערב שבת. אחד האחראים בא לעזרתי, מסר לידי את הספר הנכון וגם פתח בו את העמוד המתאים. הסידור שקבלתי הוא "סידור נר שבת", של הרב משה משכני והחזן דוד סלגדו. זהו סדור מיוחד במינו, הראשון עם תרגום לפורטוגזית, ששם דגש על השתתפות של הקהל. התפילה כבר החלה ואני שמחתי לקרוא, להצטרף לשירה ולהשתתף כמיטב יכולתי. אחרי כל כך הרבה חודשים בליסבון כמעט ללא עברית, נעים להיות שוב בין אנשים שמדברים וקוראים את השפה שלי. האווירה וההרגשה הייתה טובה.

הקהילה המקומית, קל היה לי להתרשם, קטנטונת. בהיכל היו כעשרים גברים, רבים מהם תיירים. שליח חב"ד המקומי, היחיד שהיה לבוש בבגדים חרדים, בא לקראתי, ברך אותי והזמין אותי ואת משפחתי לארוחת סדר הפסח הממשמש ובא בבית חב"ד בליסבון. עם סיום התפילה, נעשתה בקשה מיוחדת אל הנוכחים להצטרף לתפילת השבת למחרת כדי להשלים מניין. הנוכחים לחצו ידיים וברכו זה את זה בברכת שבת שלום. במשך שעות לאחר שהסתיימה התפילה וכבר הייתי בבית, המשכתי לזמזם "לכה דודי לקראת כלה פני שבת נקבלה".

Sinagoga Shaare Tikva
Rua Alexandre Herculano, 59
Lisbon

למי שמחפש מלון באיזור בית הכנסת, הנה כמה אפשרויות. איני מכיר את המלונות הללו באופן אישי, אבל אפשר להתרשם מחוות הדעת שמפורסמות ב-Booking.com:

1. Hotel Flamingo
2. Four Seasons Hotel Ritz Lisbon
3. Clarion Suites Lisboa
4. Casa de Sao Mamede Hotel

תגובות

סלטי אלי
אני ישראלי והורי ילידי תורכיה. אני דובר לאדינו ברמה של שפת אם. רוצה להתחיל לחפש את שורשי המשפחה סלטי/קנטי ככל הנראה בפורטוגל ויתכן בספרד. לא ידוע היכן להתחיל. האם אפשר לקבל הכוונה כלשהי?

כתיבת תגובה