שתיית ז'ינז'יניה בליסבון היא אחת מהחוויות הכיפיות של ליסבון. מומלץ וגם טעים.

טיפים למטיילים בפורטוגל:
טיפ 1: באובידוש נהוג לשתות את הז'ינז'יניה בכוסית שוקולד. הסיור החינמי "לגלות את אובידוש" (בהדרכה עצמית) יוביל אתכם לבר חמוד באובידוש שמגיש את הדרינק הזה בכוסיות שוקולד.
טיפ 2: הסיור המודרך בליסבון הקלאסית (ההרשמה באתר כוכב ליסבון
) כולל ביקור בבר הז'ינז'יניה המפורסם בכיכר סאו דומינגוש. על אף שעת הבוקר, משתתפים בסיור נהנים להרים כוסית "לחיים", ומוסיפים גם ברכה בפורטוגזית – Saúde (בריאות).
טיפ 3: לו"ז הסיורים בפורטוגל הוא הדרך הנוחה והיעילה ביותר לתאם פעילויות לביקורכם בפורטוגל.

מספרים על נזיר שהשרה דובדבנים חמוצים (ginja) בברנדי (aguardente), והוסיף סוכר, מים וקינמון. ההצלחה הייתה מיידית. המשקה הפך למשקה הטיפוסי של ליסבון. מאז שנת 1840 מוכרת משפחתו את המשקה בבר הז'ינז'יניה (A Ginjinha), שהיה המוסד שהעניק למשקה את שמו. זה הבר הראשון בעיר שמכר את המשקה באופן מסחרי, וכיום כבר דור חמישי של המשפחה מנהל את המקום.

בר הז'ינז'יניה הקטנטן (הידוע גם בשם Ginjinha Espinheira), בכיכר סאו דומינגוש, ממש ליד כיכר רוסיו, הוא המקום הפופולרי ביותר לטעום את המשקה הרשמי של ליסבון כמו שמקומיים עושים כבר למעלה מ-100 שנים. הבר מגיש משקה מסוג אחד בלבד, ז'ינז'יניה, ותו לא. זהו בר פצפון, ללא כסאות. כשיגיעו תורכם לקבל כוסית, עליכם לבחור אחת משתי וריאציות – עם פרי בתחתית הכוסית, או בלי פרי בתחתית הכוסית (זו כנראה הגירסה הפורטוגלית ל"עם חריף או בלי חריף?"). הפרי ספוג האלכוהול נותן "חיזוק" למשקה. בעיניי, עדיף עם פרי. לאחר שקבלתם את הכוסית שלכם, צאו בבקשה לשתות בחוץ, ברחוב, כי הבר קטנטן והתור ארוך. רוצים עוד כוסית? למה לא?

מתי שותים ז'ינז'יניה? פורטוגלים שותים ז'ינז'יניה מסביב לשעון. לאחר ארוחת ערב, בימי גשם, אפילו בשעת בוקר מוקדמת, כמעט תמיד תראו תור של אנשים מחכים בתור לכוסית בבאר הז'ינז'יניה.

ז'ינז'יניה מוגשת בכוסית של "שוט". לקוחות מחוספסים לוגמים את הכוסית בשלוק אחד. הם מוצצים את הדובדבן שבתחתית הכוס ויורקים את הגלעין למדרכה. אפשר גם לקחת שלוקים קטנים עד שהכוסית מתרוקנת. בעבר, אגב, התייחסו הפורטוגלים למשקה הזה כ"תרופת סבתא" לכל מיני מחלות.

ז'ינז'יניה פורטוגלית מפורסמת נוספת היא זו של העיר אובידוש. שם מוגש המשקה בתוך כוסית שוקולד אכילה. טעים.

תגובות

ישראלי בפורטוגל
וגם טעים. חן חן!
בן בר
מעניין

כתיבת תגובה