שתיית ז'ינז'יניה בבר הקטנטן שבכיכר סאו דומינגוש, ממש ליד כיכר רוסיו, היא אחת מהחוויות הכיפיות של ליסבון. מומלץ וגם טעים.

מספרים על נזיר שהשרה דובדבנים חמוצים (ginja) בברנדי (aguardente), והוסיף סוכר, מים וקינמון. ההצלחה הייתה מיידית. המשקה הפך למשקה הטיפוסי של ליסבון. מאז שנת 1840 מוכרת משפחתו את המשקה בבר הז'ינז'יניה (A Ginjinha), שהיה המוסד שהעניק למשקה את שמו. זה הבר הראשון בעיר שמכר את המשקה באופן מסחרי, וכיום כבר דור חמישי של המשפחה מנהל את המקום.

בר הז'ינז'יניה (הידוע גם בשם Ginjinha Espinheira) הוא המקום לטעום את המשקה הרשמי של ליסבון כמו שמקומיים עושים כבר למעלה מ-100 שנים. הבר מגיש משקה מסוג אחד בלבד, ז'ינז'יניה, ותו לא. זהו בר פצפון, ללא כסאות. כשיגיעו תורכם לקבל כוסית, עליכם לבחור אחת משתי וריאציות – עם פרי בתחתית הכוסית, או בלי פרי בתחתית הכוסית (זו כנראה הגירסה הפורטוגלית ל"עם חריף או בלי חריף?"). הפרי ספוג האלכוהול נותן "חיזוק" למשקה. בעיניי, עדיף עם פרי. לאחר שקבלתם את הכוסית שלכם, צאו בבקשה לשתות בחוץ, ברחוב, כי הבר קטנטן והתור ארוך. רוצים עוד כוסית? למה לא?

מתי שותים ז'ינז'יניה? פורטוגלים שותים ז'ינז'יניה מסביב לשעון. לאחר ארוחת ערב, בימי גשם, אפילו בשעת בוקר מוקדמת, כמעט תמיד תראו תור של אנשים מחכים בתור לכוסית בבאר הז'ינז'יניה.

ז'ינז'יניה מוגשת בכוסית של "שוט". לקוחות מחוספסים לוגמים את הכוסית בשלוק אחד. הם מוצצים את הדובדבן שבתחתית הכוס ויורקים את הגלעין למדרכה. אפשר גם לקחת שלוקים קטנים עד שהכוסית מתרוקנת. בעבר, אגב, התייחסו הפורטוגלים למשקה הזה כ"תרופת סבתא" לכל מיני מחלות.

ז'ינז'יניה פורטוגלית מפורסמת נוספת היא זו של העיר אובידוש. שם מוגש המשקה בתוך כוסית שוקולד אכילה. טעים.

הסיור המודרך הרגלי "ליסבון של מטה ושל מעלה" כולל ביקור בבר הז'ינז'יניה. על אף שעת הבוקר, משתתפים בסיור נהנים להרים כוסית "לחיים" וללגום מן המשקה המתוק, ואנו מוסיפים גם ברכה בפורטוגזית – Saúde (בריאות).

תגובות

ישראלי בפורטוגל
06/06/2016
וגם טעים. חן חן!
בן בר
06/06/2016
מעניין

כתיבת תגובה