באחד מסופי השבוע, בילינו בילוי משפחתי באושנריו בליסבון. זו הגרסה הפורטוגלית למצפה התת ימי של אילת והיא איכותית, מהנה ולהתרשמותי גם מתייחסת בכבוד לבעלי החיים שמאכלסים את האקווריום הענק הזה. האטרקציה הזו מתאימה למבקרים בליסבון עם ילדים וגם למבוגרים שאוהבים טבע ובעלי חיים.

הדג החביב עלי באושנריום הוא "דג השמש". זהו דג ענק. מבין הדגים בעלי העצם, הוא הדג המוכר הגדול ביותר, עם ממוצע אורך של למעלה מ-3 מטרים ומשקל של למעלה מ-2 טון!

מקור שמו של "דג השמש" הוא ההרגל שיש לו לשכב על צידו ולהשתזף קרוב לפני המים. שמו בפורטוגזית – "דג הירח" (Peixe-Lua) – מתייחס לצורתו העגולה. לפני שידעתי מה שמו, הענקתי לו את השם "דג החביתה", בשל צורתו העגולה וגם בשל מרקם הגוף שלו. בגרמנית ניתן לדג זה השם "ראש שוחה" (Schwimmender Kopf) ובפולנית "ראש בלבד" (samogłów), הומור יקה-פולני כזה. זהו בהחלט דג שמקיים את ברכת "שנהיה לראש ולא לזנב".

דג שמש, דג ירח, ראש שוחה, ראש בלבד וגם דג חביתה
דג שמש, דג ירח, ראש שוחה, ראש בלבד וגם דג חביתה

בנוסף לדגי שמש ניתן לראות באושנריו גם כרישים, פינגווינים, סרטנים, כוכבי ים ועוד ועוד מינים שונים ומשונים של יצורים מעולם הים.

אני לא אוהב לראות בעלי חיים בכלובים. המקום הנכון שלהם הוא בטבע. האושנריו, כך קראתי באתר האינטרנט של האושנריו, הוא יותר מאתר תיירות ושעשועים, אלא מוסד ששם לו כחזון ומטרה לעודד את שימור האוקיאנוסים ולחנך מבקרים בנושא הצורך להגן על הטבע על ידי שינוי הרגלים יומיומיים. אמן.

Oceanário de Lisboa
Esplanada Dom Carlos I, s/nº, 1990-005
Parque das Nações
Lisbon

תגובות

כתיבת תגובה