מי קרא את "הארי פוטר"? ומי לא? אני קראתי ספר אחד, את הראשון. אולי גם את השני, אני לא זוכר. היה בסדר, נחמד, אבל לא יצאתי מגדרי. יסלחו לי האוהדים הנלהבים, אולי פספסתי משהו. את חנות הספרים Livraria Lello, לעומת זאת, לא פספסתי, ואני ממליץ גם לכם לא לפספס. משהו משהו.

טיפים למטיילים בפורטו:
טיפ 1: לעיתים, באתר האינטרנט של חנות הספרים Livraria Lello, ישנה אפשרות לרכוש כרטיסי כניסה לחנות. הכרטיס לא יעניק לכם עדיפות בתור שבכניסה לחנות, אבל לפחות מבחינת הכרטיסים תהיו מסודרים.
טיפ 2: חנות הספרים הזו נמצאת על מסלול הסיור בהדרכה עצמית בפורטו. לאחר הסיור תוכלו לחזור את הספרייה ולהיכנס אליה.
טיפ 3: לו"ז הסיורים בפורטוגל הוא הדרך הנוחה והיעילה ביותר לתאם פעילויות לביקורכם בפורטוגל.

טיפ 4: איפה לישון בפורטו?

בליסבון יש חנות ספרים ברובע שיאדו, Livraria Bertrand שמה, שמוכרת ספרים מאז שנת 1732. ספר השיאים של גינס הכתיר אותה כחנות הספרים הפעילה העתיקה בעולם. לבירת הצפון של פורטוגל, פורטו, גם יש חנות ספרים מפורסמת, Livraria Lello שמה. היא מוכרת ספרים מאז שנת 1881, כך שהיא פחות עתיקה, אבל הרבה, הרבה יותר יפה. בדירוגים שנערכו על ידי הוצאת הספרים למדריכי טיולים "לונלי פלאנט" וגם על ידי "הגרדיאן" הבריטי, החנות דורגה במקום השלישי בין חנויות הספרים בעולם כולו.

חזית החנות ניאו-גותית, עם דמות אחת מצד ימין שמייצגת את המדע, והדמות מצד שמאל את האמנות. גם המדפים ניאו-גותים, עם גילופים של דמויות פורטוגזיות מעולם הספרות. התקרה, תקרת ויטרז'. העיצוב האמנותי של החנות, כולל מספר אלמנטים בחזית, מושפע מסגנון האר-נובו, ויש גם השפעות של אר-דקו בקירות של הקומה העליונה. אר-דקו, אר-נובו, אר-יק אינשטיין, העיקר שהתוצאה יפהפייה!

שמה של חנות הספרים יצא למרחוק רבות הודות לסופרת ג'יי קיי רולינג, מחברת סדרת ספרי הפנטזיה "הארי פוטר", שנהגה לבקר בה כאשר לימדה אנגלית בפורטו. Livraria Lello היוותה השראה לסיפוריה. החלק היפה ביותר של חנות הספרים הוא גרם מדרגות העץ המגולף והקסום, ומספרים שהרעיון למדרגות של בית הספר הוגוורטס לכישוף ולקוסמות, שבו למד הארי פוטר, נולד בחנות הספרים בפורטו. מסילת ברזל שמתפתלת ברחבי הספרייה, שימשה את עובדי הספרייה להובלת ספרים. היא מובילה מהכניסה לגרם המדרגות האדום והיפהפה הזה. זה מזכיר לי מילדותי את "רכבת השדים" של הלונה פארק בתל-אביב. היא עוד קיימת?

לסקרנים שרוצים לצפות בספרייה המופלאה הזו עוד לפני הביקור בפורטו, מצאתי מצגת 360 מעלות שלה, מגניב! מה שבטוח, המצגת הזו יותר יפה מהתמונות שאני צילמתי ולא ממש מצליחות להמחיש את יופיו של המקום. יותר טוב ככה, כשתגיעו לחנות תופתעו לטובה, מבטיח.

חשוב: הכניסה לחנות היא בתשלום והתור, בעיקר בעונת התיירות ארוך מאד, מאד, מאד, במיוחד השעות הבוקר. החל משעה 16:00 לערך התור מתקצר. הגיעו לחנות, אם כך, מאוחר במהלך היום, חסכו לעצמכם את התור הארוך, וכך תוכלו גם ליהנות מהחנות כשהיא אינה עמוסה מדי במבקרים. אגב, גביית התשלום בכניסה לחנות היא עניין די חדש. בביקור הקודם שלי בפורטו הכניסה לחנות הייתה חופשית, אבל מאז הפרוצדורה שונתה. לבריאות, העסקים טובים!

כשיהיה לי מספיק זמן פנוי, ואולי זה יקרה רק לעת פנסיה, אשמח לתת ל"הארי פוטר" צ'אנס נוסף, והוא ייתן גם לי אני מקווה. עד אז, תעשו חיים בפורטו ובחנות הספרים המיוחדת שלו, טפסו במדרגות, ורדו, ועלו, ושוב רדו במדרגות, ועלו, מדרגות לגן עדן.

תגובות

יהלי שפי
22/06/2019
לבן ! יכול להיות מעניין ליעל
ישראלי בפורטוגל
13/03/2017
תודה רבה, תמי, זה נכון, שכחתי לציין :)
תמי
13/03/2017
מקסים ואכן המקום מהמם מכל תמונה דרך אגב- אם קונים בחנות אז מחיר הכניסה מופחת מערך הכניסה (מקזזים את מחיר הכניסה מהקנייה)

כתיבת תגובה