גלידה בסנטיני. יאמי!

הפעם הראשונה שבה עבדתי בעבודה "אמיתית" הייתה בגלידריית בן & ג'ריס ברחוב דיזינגוף בתל-אביב. אני כותב על זה כאן. מאז, בכל פעם שאני פוגש מגיש גלידה מאחורי דוכן בגלידרייה, מציף אותי רגש אחווה בלתי רגיל, כאילו שרתנו בצבא יחד. באמת! מי שלא אחז כף גלידה בידו ושאל "כוס או גביע?" מאות ואלפי פעמים – לא יבין זאת.

סנטיני היא הגלידרייה היחידה ששמעתי עליה ושאכלתי בה, שוב ושוב, מאז שהגעתי לפורטוגל. מדובר בגלידרייה המפורסמת בפורטוגל. מאז, כשחברים ומשפחה מגיעים לביקור וגם בסתם טיול של יום ראשון במרכז התיירותי של העיר, אנחנו עוצרים קבוע לגלידה אצל סנטיני. טעים שם מאד, וגם סתם כיף לשבת.

טיפ למטיילים בפורטוגל, חובבי הגלידה: הפוסט הזה מתייחס לסניף של סנטיני ברובע שיאדו של ליסבון. סניף מוצלח נוסף נמצא בקשקאיש, עיירת קיט נוצצת בקרבת ליסבון ולחוף האוקיינוס האטלנטי. השילוב בין גלידה לבין המדרחוב הכיפי של קשקאיש הוא נהדר.

הכל התחיל בחנות גלידה קטנה שפתח בשנת 1949 אטיליו סנטיני, באשטוריל, עיירת חוף יוקרתית בקרבת לליסבון. הגישה שלו הייתה פשוטה – להכין גלידה טרייה בכל יום, תוך שימוש בשמנת ובפירות הטובים ביותר. בנוסף, הוא גם היה חביב מאד על הבריות. מר סנטיני, שהיגר לפורטוגל מאיטליה, נהג לשאול באיטלקית לקוחות שביקרו בחנות: Va bene?. הוא נתן גלידה חינם לילדים ביום ההולדת שלהם. מפה לאוזן התפרסם סנטיני בפורטוגל. בחנות שלו התחככו בשנות ה-50 בני העם בשרים, דיפלומטים, אנשי ציבור, אצולה ואפילו בני מלוכה. אחד מלקוחותיו מאותם הימים, חואניטו, ידוע כיום כחואן קרלוס הראשון, מלך ספרד, שלהוריו היה בית קיץ באשטוריל.

הנה מגיש הגלידה החביב עלי בסנטיני. מקצוען!

הנה מגיש הגלידה החביב עלי בסנטיני. מקצוען!

אתר האינטרנט של סנטיני מתגאה בציטטות מפי אנשים ידועים בפורטוגל שמהללים את הגלידה שלהם. יש שם אפילו אחת של נשיא פורטוגל. באחת הציטטות נטען שזו הגלידה הכי טעימה בעולם. נו, שוין. בכל מקרה, מאד טעים שם, זה נכון.

למי שמבקר בליסבון, יש לסנטיני סניף מפורסם ברובע שיאדו. אני אוהב ללקק גלידה גם בסניף הזה של סנטיני בקשקאיש. מידע אודות סניפי סנטיני וכתובותיהם ניתן למצוא כאן. זה בילוי נהדר אם אתם עם ילדים וגם עבור מבוגרים שאוהבים ללקק גלידה. צפו לתורים ארוכים בקיץ. ההמתנה יכולה להיות הזדמנות להתלבט, באיזה טעמים תבחרו. אם בא לכם להתחיל להתלבט כבר עכשיו, רשימה של יותר מ-50 טעמים מופיעה בתחתית העמוד. בחרו בתבונה!

הנה רשימת הטעמים:

תגובות

ישראלי בפורטוגל
בכיף! אולי A Praça תתאים לכם?
ענת
שלום רב, מאוד נהנית לקרוא את המאמרים שפרסמת. רוצה להיוועץ בך לגבי מסעדה טובה בליסבון הפתוחה בימי ראשון בערב. רצוי שתהיה עם מגוון רחב של מאכלים ומספיק גדולה לקבוצה של כ- 20 איש. האם יש לך המלצה ? תודה מראש, ענת

כתיבת תגובה