Cristo Rei
"ישו המלך" מפורטוגל

פעם, מזמן, גרתי בברזיל וטיילתי לריו דה ז'נרו. אחד מאתרי החובה שם, הוא הפסל של "ישו הגואל" בראש הר הקורקובדו, אחד משבעת פלאי תבל החדשים. שנים אחר כך, כשאשתי ואני רק הכרנו ואפילו עוד לא בקרתי בליסבון, היא שלחה לי תמונה של פסל דומה מליסבון. הייתי מופתע מאד. אותו הפסל בליסבון? כמו בברזיל? לא היה לי מושג שקיים "עוד קורקובדו"!

על גדותיו הדרומיים של נהר הטז'ו, בגדה שממול ליסבון, הפסל של "ישו המלך" הוא אחד מהסמלים הידועים והבולטים של פורטוגל.

פסל "ישו המלך" (בפורטוגזית: Cristo Rei) הוא פסל בטון ענק בגובה 28 מטרים, הניצב על גבי בסיס בגובה 82 מטרים. המונומנט הוקם על צוק מבודד, 133 מטרים מעל פני הים. בסיס הפסל עוצב בצורת שער. כל אחת מהקשתות של מגדל הבסיס מכוונת אל אחד מכיווני שושנת הרוחות. דמותו של ישו, בדומה לישו של הקורקובדו, יוצרת צלב. ידיו של ישו פרושות, כאילו באות לברך ולחבק את ליסבון.

מספרים על הקרדינל של ליסבון שביקר בריו בשנת 1934 בסמוך לאחר שנחנך שם הפסל על ראש הר הקורקובדו וקיבל שם השראה להקמת פסל דומה בפורטוגל. ההחלטה על הקמת הפסל הפורטוגלי אושרה בשנת 1940, כתחינה לאלוהים שפורטוגל לא תשתתף במלחמת העולם השנייה. ליסבון הייתה אז מדינה פשיסטית, תחת שלטונו של העריץ סלזר, שהיה קתולי אדוק ועודד את הפרויקט. אבן הפינה לפסל הונחה בשנת 1949, ובסופו של דבר נחנך פסל ישו המלך בשנת 1959, כאות הוקרה על כך שאמנם נחסכו מפורטוגל זוועות במלחמת העולם השנייה.

ניתן להגיע ל-Cristo Rei באמצעות מעבורת נוסעים שיוצאת מתחנת Cais do Sodre וחוצה את הנהר ל-Cacilhas. משם יש להמשיך בנסיעה באמצעות מספר 101, שעוצר ממש ליד הפסל, בעיר אלמדה. זמן הנסיעה הכולל קצר משעה. השייט במעבורת הוא חוויה בפני עצמה ודרך נהדרת להתרשם מיופייה של ליסבון ומקו הרקיע שלה.

ליסבונאים, אגב, נוהרים ל-Cacilhas, לא רק בגלל ישו המלך. יש ב-Cacilhas אולמות בירה עם מאכלי ים טריים, בירות טעימות ונופים יפים של השמש שוקעת מעל הנהר.

כשמגיעים למונומנט עצמו, ניתן לעלות באמצעות מעלית למרפסת תצפית בחלק העליון של בסיס הפסל. יש במקום גם בית תפילה וחנות מזכרות. הנוף של ליסבון, של נהר הטז'ו ושל גשר ה-25 באפריל מרהיב. הכינו את המצלמות.

תגובות

ישראלי בפורטוגל
שלום אינסיו! תודה מקרב על הברכות החמות. מסע מסביב לירח או מסע מסביב לשמש, שניהם נשמעים לי טוב, העיקר שאפשר לעוף :) לגבי קנדה, אכן למדתי שם, אני כותב על כך כאן. יש לנו מכרים משותפים? איזה כיף, הצילום של הספר, זו מתנה נפלאה ליום הולדתי, שימחת אותי מאד. כתובת הדוא"ל שלי מצוינת כאן. שבת שלום ומבורך, ושוב תודה.
אינסיו שטיינהרדט
סליחה, התכוונתי מסביב לשמש ולא לירח...
אינסיו שטיינהרדט
שלום אריק, א) הלשינו עליך שהתחלת היום מסע חדש נוסף מסביב לירח. אם כן אני מאחל לך מסע מוצלח, ועוד המון סיבובים באותו מסלול עם הרבה בריאות ושלום, יחד עם חברתך ובתכם. ב) יש לי הצילום של הספר מוכן. תכתוב לי בדוא"ל ותן לי את הכתובת שלך. ג) האם למדת פעם בקנדה או שזה מישהו אחר באותו שם? ד) שבת שלום.
ישראלי בפורטוגל
תודה
אינסיו
אעשה לך צילום בהזדמנות הראשונה
ישראלי בפורטוגל
אינסיו, יש לך תמונה של הספר שבו הוזכר מוצאו היהודי של סלזר? אני סקרן לראות!
ישראלי בפורטוגל
פנטסטי, אינסיו, מעניין מאד. תודה רבה!
אינסיו שטיינהרדט
ברכות על הכתבה. אתה מרשה שתי הערות מאחד "ותיק" יותר? הקרדינל שאתה מזכיר שמו היה Cerejeira (עץ הדובדבן), שיש טוענים שהיה ממוצא של אנוסים. הדיקטטור עצמו סאלאזר, ידע שהוא ממוצא של אנוסים מצד אביו ומצד אמו. ב-1938 יצא ספר בפורטוגל שבו הוזכרה בפרוטרוט מוצאו היהודית של ראש הממשלה. הספר הוחרם מהחנויות והמשטרה עשתה חיפושים בספריות פרטיות והחרימה את הספר. ולא הסתפקה בזה: חתכו את הדף בסכין, הדפיסו דף חדש בלי הקטע הזה הדביקו במקומו. יש לי שני עותקים של הספר, לפני ואחרי. עוד לפני מותו, סאלאזר התלונן בפני אישיות ישראלית שישראל ספקה נשק למורדים במושבה אנגולה."אתם עושים לי עוול ולא מתייחסים לעובדה ששמי סאלאזר הוא שיבוש של השם העברי אלעזר." והרה שנייה. כשהפניקים הגיעו לראשונה לליסבון, הם היו קונים באזור, בין היתר, מלח ודגים שמורים במלח. מצאו שהנהר היה עתיר דגים וקראו לו בשפתם "דגי". הרומאים שינו את השם בלטינית ל"תגי" ומזה הפך ל-TAGUS, שבפורטוגלית הוא Tejo.

כתיבת תגובה