בשירו "הקסם השחור", מבטא הזמר ג'קי מקייטן (הידוע במיוחד בלהיט "מענטזת"), געגועים עזים שתקפו אותו למקסימה אחת, שגופה שחור משחור, בעודו מפליג לאי הקאריבי טרינידד:

“גלויה לבנה ולוהטת
ואני כאן בדד
שט בספינה מתרחקת
אל חופי טרינידד”

לתייר המגיע לכיכר טרינדד של ליסבון, קל לטעות ולחשוב ששמה של הכיכר ניתן לה בהשראת טרינידד הקאריבית. גם אני טעיתי לחשוב כך, ועכשיו לאחר שקראתי והחכמתי מצחיק אותי מאד להכיר רבים וטובים נוספים עושים את אותה הטעות וחושבים ששם הכיכר ניתן לה בהשפעה קאריבית. "כיכר טרינידד" שלום, איפה מגישים כאן פינה קולדה?

"Trindade" בפורטוגזית, הוא "Trinity" באנגלית. כלומר, ההפניה היא לשילוש הקדוש, שהיא על פי הנצרות מהותו של האלוהים. האב, הבן ורוח הקודש.

כיכר טרינדד של ליסבון היא אחת מפינות החמד של העיר, מקום טוב לשבת בבית קפה וליהנות מקרני שמש חמימות ורגע של מנוחה. באזור הכיכר יש שני מוסדות ראויים לציון – בית הבירה טרינדד ותיאטרון טרינדד, ועוד קיר אזולז'ו אחד יפהפה.

בית הבירה טרינדד – Cervejaria Trindade
מנזר מהמאה ה-13 הוסב לבית בירה מלא אווירה, עם תקרות גבוהות, קשתות, קימורים, אריחי קרמיקה פורטוגליים (Azulejos) וצבעוניים מהמאה ה-18 ואקוסטיקה שמגבירה קרקוש מזלגות, סכינים וכוסות. כאשר אני נכנס לבית הבירה טרינדד, קל לי לדמיין שאני נמצא בחדר אוכל של מנזר מימי הביניים.

המנזר, שנבנה בשנת 1294, נהרס בשריפה בשנת 1708, נחרב כמעט לחלוטין ברעידת האדמה של שנת 1755. לאחר ששוקם, שוב נשרף רובו של המנזר בשנת 1766. בשנת 1834 חדל המבנה לשמש כמנזר והוקם בו בית הבירה הראשון של פורטוגל. אפילו לפני כן, הנזירים שהתגוררו במנזר במשך כ-600 שנים, בישלו בירה לעצמם ולאורחיהם. "בית הבירה של השילוש הקדוש", כך ניתן לתרגם את שם המסעדה לעברית, והשילוב של "בירה" עם האב והבן ורוח הקודש, בהחלט מעלה חיוך ומעורר מחשבות.

כיום, המסעדה מגישה אוכל פורטוגלי מסורתי, כולל סטייקים, פירות ים ודגים, וגם בירה שתשטוף את האוכל. טרם סעדתי שם ב-Cervejaria Trindade, אבל מקרר פירות הים בכניסה למסעדה בהחלט נראה מפתה. אם אתם באזור, אפילו אם אתם לא מתכוונים לסעוד במסעדה, שווה לבקש מאחד המלצרים להיכנס למסעדה ולהתרשם ממנה ומאולמותיה המיוחדים.

תיאטרון טריננד – Teatro da Trindade
בסמוך לכיכר קרמו, יש תיאטרון בצבע ורוד. המבנה יפה, וגם צבעו מעורר את החושים, ואני נהנה להביט בו. במיוחד יפה מבנה התיאטרון לאחר ששוקעת השמש, אז מוארת חזית המבנה והורוד מקבל גוון משמח עוד יותר ברקע השחור של הלילה.

תיאטרון טרינדד נבנה במאה ה-19, ברחוב טרינדד, בסמוך לכיכר דו קרמו. שיפוץ שעבר הבניין בתחילת המאה שעברה העניק לו מראה שאופייני לתיאטראות האיטלקיים של אותם הימים. לאורך השנים, ובעיקר בשנות ה-40 של המאה שעברה, אירח התיאטרון את השמות הגדולים ביותר של עולם התיאטרון הפורטוגלי, ואפילו ג'וזפין בייקר האמריקאית הופיעה בו. התיאטרון ממשיך לארח כיום הופעות תיאטרון וגם אופרה.

אזולז'ו צהוב, עם העין של הדולר האמריקאי
הצבע המקובל והשמרני לאריחי הקיר המצויירים של פורטוגל (אזולז'ו) הוא כחול. ברחבי העיר, עם זאת, אפשר למצוא אריחים רבים בצבעים צוהלים אחרים. חזית מעוטרת באריחי קיר צהובים מקסימים נמצאת ממש בסמוך לתיאטרון טריננד, מעט במורד הרחוב מהתיאטרון לכיוון כיכר דה קרמו. זהו אחד מהבניינים הידועים בעיר. אריחים מרהיבים מכסים אותו, מהמאה ה-19, בצבעים של צהוב וגם כתום. את האריחים מקשטות דמויות מיתולוגיות המסמלות את האדמה, מים, מדע, חקלאות, מסחר ותעשייה. בראש המבנה יש פירמידה עם עין במרכזה. זוהי "עין ההשגחה", שנמצאת גם על שטר הדולר האמריקאי, סמל המסמל את עין האלוהים המביט על האנושות.

תגובות

כתיבת תגובה