אני כותב את הפוסט הזה מאלנטז'ו, חבל ארץ בדרום פורטוגל. אני נמצא בביקור אצל חברים בכפר קטנטן, סוף העולם שמאלה. קליטה של סלולארי אפילו אין כאן. תחנת הרכבת הקרובה נמצאת במרחק חצי שעת נסיעה. אין קו אוטובוס שמגיע לכאן. כדי להגיע לכפר נסעתי ברכבת מליסבון לאלנטז'ו, ומן התחנה המשכתי במונית לבית החברים שלי, מרחק כחצי שעת נסיעה.

רכב פרטי נחוץ כדי לטייל ברוב פורטוגל בנוחות מעבר לערים הראשיות ולאזורי התיירות המרכזיים. מצד שני, למי שמטייל בנתיב התיירות הראשי, לפורטוגל יש תחבורה ציבורית טובה ונוחה להציע. ומצד שלישי, למי שהרפתקן ויש לו זמן בשפע ותיק גב, טיול ברחבי פורטוגל בתחבורה ציבורית יכול להיות הרפתקה מעניינת! זו בטח דרך טובה להתחכך במקומיים ולהרגיש את פורטוגל קרוב יותר.

רכבת
לחברת CP (Caminhos de Ferro Portugueses) יש רשת של רכבות ברחבי רובה של פורטוגל. הרכבות המהירות והנוחות ביותר הן רכבות ה- Alfa Pendular, אשר נוסעת בין ליסבון, קוימברה ופורטו, ובין ליסבון, Tunes ופארו. רכבות ה- rápidos (IC) הן רכבות אקספרס מהירות שנוסעות בין ערים ועיירות מרכזיות. רכבות ה-directos הן רכבות בינעירוניות. הן איטיות יותר, עוצרות ביותר מקומות ומחברות עיירות קטנות וכפרים ברחבי המדינה.

ניתן לעיין בלוחות הזמנים של הרכבות וגם וגם לרכוש כרטיסים באתר של חברת CP. בהתחשב בכך שכרטיסי רכבת עלולים לאזול, במיוחד בעונות התיירות, מומלץ לרכוש את הכרטיסים מראש דרך האינטרנט. בפעמים שהזמנתי את הכרטיסים לרכבת באינטרנט, קיבלתי את הכרטיסים במייל בקובץ PDF. תהליך ההזמנה באתר של חברת הרכבות, עם זאת, היה מאתגר. אם גם אתם מתקשים בביצוע הזמנת הכרטיסים אונליין, תוכלו לקבל מהם תמיכה בצ'אט (באתר למטה, מצד שמאל, יש לינק ל-chat). ניסיתי את שירות הצ'אט, וענו לי מהר, באנגלית. נראה יעיל. לחילופין, יש באותו המיקום (ליד הלינק של הצ'ט) מספר טלפון שניתן להתקשר אליו ולבקש סיוע.

קיים Tourist Pass שניתן להשתמש בו בכל רשת הרכבות, וניתן לרכוש אותו בתוקף לתקופות שונות.

רשת הרכבות המחוזית אינה מאד מקיפה, ושכיח שתחנות רכבת נמצאות במרחק מה מהעיירות והכפרים הסמוכים.

אוטובוס
חברת האוטובוסים הלאומית של פורטוגל (RN) עברה תהליך של הפרטה, ומאז יש שפע של חברות אוטובוס כאן. התחרות גדלה, ובעקבות כך רמת השירות ונוחות ומהירות הנסיעה השתפרה. האוטובוסים יכולים להוות תחליף לנסיעה ברכבת, ובחלק מהמקרים הם מכסים גם אזורים שרשת הרכבות אינה מכסה.

לרשת האוטובוסים Rede Nacional de Expressos הלאומית של פורטוגל קוים ברחבי המדינה. לחברת Renex יש קוים המקשרים ל-Faro, Lisbon, Porto, Braga. חברת EVA מתמחה באיזור אלגרבה. Rodonorte מתמחה בצפון הרחוק. חברת citi express מחברת את ליסבון, פורטו, בראגה וגימראייש לפנים המדינה.

טיסות פנימיות
שדות התעופה המרכזיים של פורטוגל הם: ליסבון, פורטו, פארו (Faro), פונשל (Funchal) ופורטו סאנטו (Porto Santo) במדיירה, ופונטה דלגאדה (Ponta Delgada) וסנטה מריה (Santa Maria) באיים האזוריים. חברות תעופה המקומיות הן Tap Portugal, Portugália, SATA.

טיסות פנימיות הן דרך התחבורה המעשית ביותר בין פורטוגל לדרומה. בנוסף, הן חשובות גם כדי להגיע לאייה של פורטוגל. חברת TAP מפעילה טיסות מליסבון ומפורטו למדיירה, ומליסבון לאיים האזוריים. באיים האזוריים חברות תעופה מקומיות טסות בין האיים.

זמני טיסה:
ליסבון – פורטו (45 דקות);
ליסבון – פארו (40 דקות);
ליסבון – פונשל (שעה ו-40 דקות);
ליסבון – פונטה דלגאדה (שעה ו-50 דקות).

סוף דבר
לשימוש בתחבורה ציבורית יש יתרונות, ובעיניי זו דרך נהדרת להכיר את המקום לעומק ולחוות אותו באופן בלתי אמצעי. מצד שני, זה לא תמיד מאד נוח. כך או כך, באיזה כלי תחבורה שתבחרו, שתהיה לכם נסיעה טובה ובטוחה.

תגובות

כתיבת תגובה