בשולחן הסדר של ילדותי, הסבה המשפחה עם הגדות בשלושה נוסחים ושפות – הגדות בעברית, הגדות בתורכית והגדות בלדינו. ההורים והסבים, עולים חדשים מתורכיה, היו קוראים בלדינו ובתורכית, ואנו הילדים הצברים, בעברית. יחד עם "דיינו" היינו שרים גם "Nos abastava", ולצד "דם, צפרדע, כינים" היינו קוראים "Piyojos, Ranas, Sangra". כך היה מתמלא השולחן שפות ותרבוית יפות, והשמחה גדולה. והנה, עברו השנים ונתיבי החיים המופלאים השיבו אותי למחוזותיה העתיקים של משפחתי, לפורטוגל, ומתכונן אני לחגוג כאן את הפסח, כפי שאבותיי עשו באותו המקום לפני מאות בשנים.

אביב הגיע פסח בא, ולכבוד המטיילים הרבים והחביבים שיבקרו בחג בפורטוגל ומתעניינים לגבי ארוחות סדר שמתקיימות כאן, הנה מידע קצרצר ותמציתי בנושא הדרכים שמצאתי לבירור הפרטים. לא כללתי כאן מידע לגבי ארוחות הסדר עצמן, ההרשמה וכיו"ב. מוטב שתיצרו קשר עם המארגנים לברר בדבר, הם יסבירו באופן הטוב ביותר את מצב הדברים העדכני.

  • בקשר לארוחת סדר בליסבון, הנה כתובת האימייל של הקהילה היהודית של ליסבון דרכה הצלחתי לקבל פרטים בנושא – eventos@cilisboa.org. אני כתבתי להם, והם ענו לי במהירות. לנוחותכם, הנה גם לינק לאתר האינטרנט של הקהילה היהודית של ליסבון.
  • בית חב"ד, מחוץ לליסבון, הוא ארגון רלוונטי נוסף, וניתן ליצור עימם קשר באמצעות הטופס הזה.
  • בקשר לפורטו, אני מניח שבקהילה היהודית של פורטו יוכלו להעניק מידע. הנה לינק לאתר שלהם, ופרטי הקשר מצויינים שם.
  • ברחבי פורטוגל ישנן קהילות ומוסדות יהודיים נוספים, וייתכן שהם מארגנים ארוחות סדר או אירועים מיוחדים. פרטים בנושא הקהילות והמרכזים השונים של יהדות פורטוגל ניתן למצוא כאן.

אני מקווה שיכולתי לעזור. אם אתם מצליחים להשיג מידע נוסף, אתם מוזמנים לשתף.

את הגדות הלדינו של משפחתי ניתן לראות כאן, ומי שרוצה לקרוא עוד בנושא גירוש פורטוגל ועלילות משפחתי בחצי האי האיברי מוזמן לקרוא על כך בפוסט "מי רוצה דרכון פורטוגלי?".

"בְּכָל דּוֹר וָדוֹר חַיָּב אָדָם לִרְאוֹת אֶת עַצְמוֹ כְּאִלּוּ הוּא יָצָא מִמִּצְרַיִם, שֶׁנֶּאֱמַר: וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ בַּיוֹם הַהוּא לֵאמֹר, בַּעֲבוּר זֶה עָשָׂה יְיָ לִי בְּצֵאתִי מִמִּצְרָיִם. לֹא אֶת אֲבוֹתֵינוּ בִּלְבָד גָּאַל הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא, אֶלָּא אַף אוֹתָנוּ גָּאַל עִמָּהֶם, שֶׁנֶּאֱמַר: וְאוֹתָנוּ הוֹצִיא מִשָׁם, לְמַעַן הָבִיא אֹתָנוּ, לָתֶת לָנוּ אֶת הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֵנוּ."

תגובות

כתיבת תגובה