מספר פעמים בשבוע אני מסייר בליסבון עם מטיילים במסלול הסיור "ליסבון של מטה וליסבון של מעלה" ובמסלול הסיור " להתאהב בְּאָלְפָמָה". ליסבון יפה, יפהפיה, ועל אף שאני צועד באותם המסלולים פעמים רבות, אני ממשיך להתרגש ממנה ומיופיה כל פעם מחדש יחד ודרך נקודת המבט של המטיילים שמגיעים אליה לראשונה. גדות נהר הטז'ו מזכירות לי את יפו ונמלה, הכיכרות המהודרות, כביסה תלויה בחלונות, אנשים מציצים מן המרפסות, גבעותיה הנישאות של העיר, גגות הרעפים האדומים, נקודות התצפית המרהיבות, ועוד ועוד פנינים מפניניה של ליסבון.

בחודש שעבר, הצטרף לשני הסיורים המטייל עזריאל יעקובוביץ' עם זוגתו, ובנוסף גם עם מצלמה גדולה. טיול משותף והליכה של שעות ברחבי העיר, מקרבים בין האנשים, וכך גם הרגשתי עם עזריאל. בסופו של הסיור, כשנפרדנו לשלום, הבטיח עזריאל לשתף עימי את אלבום התמונות שלו.

השבועות חלפו, והיום, ממש היום, שלח אלי עזריאל לינק לאלבום התמונות שהוא צילם בסיורים עימי, ובאתרים נוספים בליסבון. מצאתי את עצמי נרגש, ממש מוכה תדהמה, ומדוע? התמונות נהדרות, פשוט נהדרות. באלבום תיעד עזריאל מחזות ומחוזות שאני צופה בהם בליסבון באופן תכוף, ומוקסם מיופיים מאד. עם זאת, מבעד לעדשת המצלמה של עזריאל, גיליתי בהם יופי רב נוסף, ובצילומיו הוא מביא אותי להעריך מחדש נופים ואתרים שכמעט והתרגלתי אליהם. כמה יפה ליסבון!

עזריאל הנציח במצלמתו רגעים, החושפים עד כמה המציאות כאן בליסבון, וגם מציאות חיי כמדריך תיירים בעיר, היא עשירה ורבת חן. הוא הזכיר לי דברים קטנים, שכמעט ושכחתי. דרך התמונות שצילם עזריאל, אני חש גם עד כמה הוא התאהב בליסבון ובאנשיה, וגם על כך שאני שמח מאד. כי הרי זו המוטיבציה שלי להדרכת תיירים ישראליים בליסבון, הרצון לחשוף בפניהם את יופיים של העיר ושל תושביה, וגם הזדמנות הפז להכיר את המטיילים עצמם ולהתחבר אליהם.

נקודת המבט ממנה הביט עזריאל על ליסבון והאופן בו הוא השתמש במצלמה, מלמדים אותי כיצד להביט על העיר ללא מצלמה, ותודותיי לו על כך שהוא איפשר לי בכישרונו חוויה מרגשת שכזו. כתבתי לעזריאל על כמה שריגשו אותי תמונותיו, ובתשובתו הוא ייחס את ההשראה והעניק את הקרדיט גם לזוגתו היקרה, וריגש אותי שוב, כך:

"אני שמח שאהבת את התמונות. ניסיתי להביא את הזווית האישית שלנו – שלי ושל אנה.
כפי שבוודאי שמת לב – אהבנו מאוד את פורטוגל…".

כמה יפה האהבה!

צפו בתמונות, ואני מקווה שתתרגשו מהן גם אתם.

ניתן לצפות באלבומים נוספים מתמונותיו של עזריאל בפורטוגל, עם תמונות מהאונשריו של ליסבון, תמונות מאובידוש, סינטרה ואבירו, וגם תמונות מפורטו.

תגובות

כתיבת תגובה