מונח שגור ששומעים שוב ושוב כשמטיילים בליסבון הוא "ארכיטקטורה מנואלינית". מהי ארכיטקטורה מנואלינית?

ההשכלה האקדמית שלי אינה בתחום האמנות. זכורים לי דיבורים מטיולי ילדות על בארוק, רנסאנס, גותיקה, רוקוקו, וכיו"ב מונחים מעולם האמנות, שנהגו לגרום לי בלבול קשה עד חוסר עניין, שנובע מאי ידיעה והעדר הבנה. הסגנון המנואליני של פורטוגל הוא דוגמא לשינוי, אצלי. במקרה הזה התחברתי, העמקתי והבנתי סגנון אמנותי לעומקו, והשמחה רבה.

מי שחי בלב ליסבון, ובעיקר מי שמדריך בה תיירים, נפגש עם הסגנון המנואליני המרהיב על בסיס יומיומי. מי שמבין את הסגנון המנואליני ומתחבר אליו, זוכה בגישה ללב החוויה הפורטוגלית. אני ממליץ בחום למבקרים בפורטוגל להכיר את הסגנון המנואליני, שכן הידע מעניק מימד מהנה נוסף לביקור והבנה עמוקה יותר של התרבות וההיסטוריה של המדינה.

מנואל בר המזל
כינויו של מנואל הראשון, מלך פורטוגל בין השנים 1495 ל-1521, היה "בר המזל". התמזל מזלו של מלך זה למלוך בתקופה בה התעצמה פורטוגל מאד כמעצמה ימית, ובין היתר בתקופתו גילה מגלה הארצות וַאשְקוּ דָה גַאמָה עבור פורטוגל את הנתיב הימי להודו (1498) והנווט הפורטוגלי פדרו אלברש קברל הגיע לברזיל (1500).

הסגנון המנואליני נקרא על שמו של המלך מנואל הראשון, שכן הוא התפתח במהלך שנות שלטונו, בד בבד עם שיא הצלחתה של פורטוגל בעידן התגליות. הסגנון האדיר את כוחה הימי של פורטוגל ושפתו היא במובהק ימית. גם מבחינה פיננסית נשען הסגנון במידה רבה על הקולוניות הפורטוגזיות, שכן בניית מבני הפאר המנואלינים מומנה בעיקר על ידי הכנסות מהמסחר המשגשג בתבלינים עם אפריקה והודו.

על רצף הזמן של הסגנונות של האמנות, מסמן הסגנון המנואליני את המעבר מגותיקה מאוחרת לאדריכלות הרנסאנס, ועל כן נוהגים לקרוא לו גם בשם "גותיקה מנואלינית" או "גותיקה פורטוגזית מאוחרת". הוא משלב אלמנטים של אדריכלות גותית מאוחרת, עם השפעות אמנותיות ספרדיות, איטלקיות ופלמיות.

אריכטקטורה מנואלינית בליסבון
מספרים שעד מותו, מימן המלך מנואל 62 מיזמי בנייה, כולל כנסיות, מנזרים, ארמונות ומבצרים. רעידת האדמה של שנת 1755 הרסה מבניים מנואלינים רבים בליסבון, כולל ארמון ריבירה, שבו התגורר המלך מנואל הראשון, ובית החולים המלכותי "כל הקדושים".

שתיים מדוגמאות המופת של הסגנון המנואליני ששרדו את רעידת האדמה נמצאות בשכונת בלם של ליסבון. מדובר במגדל בלם ובמנזר ז'רונימוש. שריד חשוב נוסף לסגנון המנואליני היא החזית של כנסיית Nossa Senhora da Conceição Velha, בעיר התחתית של ליסבון. אזכור בהקשר זה שווים גם מנזר Convento da Madre de Deus (היום מוזיאון האזולז'ו) ו-כנסיית Igreja de Santa Maria Madalena בליסבון, שכוללים אלמנטים מנואלינים. ראויה לציון בליסבון גם קשת הכניסה לקפלת Capela de Nossa Senhora dos Remédios ברובע אלפמה, שיש לה מאפיינים של סגנון מנואליני.

לתחנת הרכבת של Rossio, בלב העיר ליסבון, יש גם קשר לסגנון המנואליני. מדובר במבנה חדש יחסית, מסוף המאה ה-19, שנבנה בסגנון ניאו-מנואליני. סגנון מאוחר זה חידש את הסגנון המנואליני של המאה ה-16. אלמנטים ניאו-מנואלינים שולבו גם בעבודות השחזור של מגדל בלם ושל מנזר ז'רונימוש בבלם, שבוצעו בשנות ה-60 של המאה ה-19, ואפילו בבית הנקודות המחודדות בליסבון.

מבנים מנואלינים חשובים נוספים בפורטוגל נמצאים מחוץ לליסבון, ברחבי פורטוגל, וגם ברחבי האימפריה הפורטוגזית ניכרת השפעה של הסגנון (בין היתר בהודו ובברזיל).

מוטיבים אופייניים של הסגנון המנואליני
הסגנון המנואליני מוצא ביטוי באדריכלות של מבנים בעיקר, אם כי ניתן למצוא אותו גם באמנויות אחרות דוגמת פיסול, ציור ועוד. קל לזהות ארכיטקטורה מנואלינית. הקישוטים ועבודות האבן המסובכות הם ייחודיים, מרשימים ומפוארים. הנה כמה מוטיבים בולטים של הסגנון המנואליני, שניתן למצוא בקלות במבני אבן מנואלינים:

  • הספירה הארמילרית, שהיא דגם לתנועה של השמש והכוכבים בכיפת השמים, מכשיר עזר לתצפיות אסטרונומיות ולניווט, והיא מהווה גם דימוי ליקום. הספירה הארמילרית הייתה החותם האישי של המלך מנואל הראשון;
  • עצמים שניתן למצוא בספינות, דוגמת מצופים, עוגנים, שרשראות וחבלי אבן מתפתלים;
  • מוטיבים מעולם הטבע הימי, דוגמת צמחי ים, אלמוגים, צדפים, שבלולים, פנינים ואצות;
  • סמלים נוצריים, ובמיוחד צלב מסדר ישו הפורטוגלי, שקישט את ספינות הצי הפורטוגזי. למסדר זה היה תפקיד חשוב במסעות עידן התגליות ובמימונם;
  • קשתות חצי-מעוגלות בדלתות וחלונות.

סוף דבר
הסגנון המנואליני נחשב לסגנון הארכיטקטוני הפורטוגלי האותנטי ביותר. אמנם הוא רווח לאורך תקופה קצרה, של שלושים שנים בלבד (1490 – 1520), אולם על אף כן הוא מרכיב חשוב של היסטוריית האמנות של פורטוגל והשפעתו ניכרת תקופה ממושכת גם לאחר מותו של המלך מנואל הראשון.

הנה, עכשיו יש לכם (וגם לי) את הידע לזהות את המוטיבים המנואלינים הגאוניים של פורטוגל. היו עירניים בעת שאתם מטיילים, זהו פרטים מנואלינים ברחבי העיר והמדינה, והתחברו לעידן התגליות ולעולם הים של פורטוגל. הפלגה נעימה!

תגובות

ישראלי בפורטוגל
18/06/2016
חן חן, בשמחה רבה!
לאורה
18/06/2016
בקיץ נוסעת עם משפחתי לפורטוגל, נהנתי לקרוא על ההיסטוריה היהודית, הארכיטקטורה ועד. עדיין בתהליך קריאה. בטוחה שזה יתרום לי מאד מאד לנסיעה. תודה רבה!

כתיבת תגובה