מונח שגור ששומעים שוב ושוב כשמטיילים בליסבון הוא "ארכיטקטורה מנואלית". מהי ארכיטקטורה מנואלית?

טיפים למטיילים בליסבון:
טיפ 1: אני ממליץ בחום למבקרים בפורטוגל להכיר את הסגנון המנואלי, שהוא חלק חשוב מהמורשת והתרבות הפורטוגלית. הידע מעניק מימד מהנה נוסף לביקור והבנה עמוקה יותר של התרבות וההיסטוריה של המדינה.
טיפ 2: סיור מודרך בבלם יביא אתכם אל יצירות המפות של האמנות המנואלית – מגדל בלם ומנזר ז'רונימוש. .
טיפ 3: לו"ז הסיורים בפורטוגל הוא הדרך הנוחה והיעילה ביותר לתאם פעילויות לביקורכם בפורטוגל.
טיפ 4: איפה לישון בליסבון? מלונות מומלצים בליסבון

ההשכלה האקדמית שלי אינה בתחום האמנות. זכורים לי דיבורים מטיולי ילדות על בארוק, רנסאנס, גותיקה, רוקוקו, וכיו"ב מונחים מעולם האמנות, שנהגו לגרום לי בלבול קשה עד חוסר עניין, שנובע מאי ידיעה והעדר הבנה. הסגנון המנואלי של פורטוגל הוא דוגמא לשינוי, אצלי. במקרה הזה התחברתי, העמקתי והבנתי סגנון אמנותי לעומקו, והשמחה רבה.

מי שחי בלב ליסבון, ובעיקר מי שמדריך בה תיירים, נפגש עם הסגנון המנואלי המרהיב על בסיס יומיומי. מי שמבין את הסגנון המנואלי ומתחבר אליו, זוכה בגישה ללב החוויה הפורטוגלית.

מנואל בר המזל
כינויו של מנואל הראשון, מלך פורטוגל בין השנים 1495 ל-1521, היה "בר המזל". התמזל מזלו של מלך זה למלוך בתקופה בה התעצמה פורטוגל מאד כמעצמה ימית, ובין היתר בתקופתו גילה מגלה הארצות וַאשְקוּ דָה גַאמָה עבור פורטוגל את הנתיב הימי להודו (1498) והנווט הפורטוגלי פדרו אלברש קברל הגיע לברזיל (1500).

הסגנון המנואלי נקרא על שמו של המלך מנואל הראשון, שכן הוא התפתח במהלך שנות שלטונו, בד בבד עם שיא הצלחתה של פורטוגל בעידן התגליות. הסגנון האדיר את כוחה הימי של פורטוגל ושפתו היא במובהק ימית. גם מבחינה פיננסית נשען הסגנון במידה רבה על הקולוניות הפורטוגזיות, שכן בניית מבני הפאר המנואלים מומנה בעיקר על ידי הכנסות מהמסחר המשגשג בתבלינים עם אפריקה והודו.

על רצף הזמן של הסגנונות של האמנות, מסמן הסגנון המנואלי את המעבר מגותיקה מאוחרת לאדריכלות הרנסאנס, ועל כן נוהגים לקרוא לו גם בשם "גותיקה מנואלית" או "גותיקה פורטוגזית מאוחרת". הוא משלב אלמנטים של אדריכלות גותית מאוחרת, עם השפעות אמנותיות ספרדיות, איטלקיות ופלמיות.

אריכטקטורה מנואלית בליסבון
מספרים שעד מותו, מימן המלך מנואל 62 מיזמי בנייה, כולל כנסיות, מנזרים, ארמונות ומבצרים. רעידת האדמה של שנת 1755 הרסה מבניים מנואלים רבים בליסבון, כולל ארמון ריבירה, שבו התגורר המלך מנואל הראשון, ובית החולים המלכותי "כל הקדושים".

שתיים מדוגמאות המופת של הסגנון המנואלי ששרדו את רעידת האדמה נמצאות בשכונת בלם של ליסבון. מדובר במגדל בלם ובמנזר ז'רונימוש. שריד חשוב נוסף לסגנון המנואלי היא החזית של כנסיית Nossa Senhora da Conceição Velha, בעיר התחתית של ליסבון. אזכור בהקשר זה שווים גם מנזר Convento da Madre de Deus (היום מוזיאון האזולז'ו) ו-כנסיית Igreja de Santa Maria Madalena בליסבון, שכוללים אלמנטים מנואלים. ראויה לציון בליסבון גם קשת הכניסה לקפלת Capela de Nossa Senhora dos Remédios ברובע אלפמה, שיש לה מאפיינים של סגנון מנואלי.

לתחנת הרכבת של Rossio, בלב העיר ליסבון, יש גם קשר לסגנון המנואלי. מדובר במבנה חדש יחסית, מסוף המאה ה-19, שנבנה בסגנון ניאו-מנואלי. סגנון מאוחר זה חידש את הסגנון המנואלי של המאה ה-16. אלמנטים ניאו-מנואלים שולבו גם בעבודות השחזור של מגדל בלם ושל מנזר ז'רונימוש בבלם, שבוצעו בשנות ה-60 של המאה ה-19, ואפילו בבית הנקודות המחודדות בליסבון.

מבנים מנואלים חשובים נוספים בפורטוגל נמצאים מחוץ לליסבון, ברחבי פורטוגל, וגם ברחבי האימפריה הפורטוגזית ניכרת השפעה של הסגנון (בין היתר בהודו ובברזיל).

מוטיבים אופייניים של הסגנון המנואלי
הסגנון המנואלי מוצא ביטוי באדריכלות של מבנים בעיקר, אם כי ניתן למצוא אותו גם באמנויות אחרות דוגמת פיסול, ציור ועוד. קל לזהות ארכיטקטורה מנואלית. הקישוטים ועבודות האבן המסובכות הם ייחודיים, מרשימים ומפוארים. הנה כמה מוטיבים בולטים של הסגנון המנואלי, שניתן למצוא בקלות במבני אבן מנואלים:

  • הספירה הארמילרית, שהיא דגם לתנועה של השמש והכוכבים בכיפת השמים, מכשיר עזר לתצפיות אסטרונומיות ולניווט, והיא מהווה גם דימוי ליקום. הספירה הארמילרית הייתה החותם האישי של המלך מנואל הראשון;
  • עצמים שניתן למצוא בספינות, דוגמת מצופים, עוגנים, שרשראות וחבלי אבן מתפתלים;
  • מוטיבים מעולם הטבע הימי, דוגמת צמחי ים, אלמוגים, צדפים, שבלולים, פנינים ואצות;
  • סמלים נוצריים, ובמיוחד צלב מסדר ישו הפורטוגלי, שקישט את ספינות הצי הפורטוגזי. למסדר זה היה תפקיד חשוב במסעות עידן התגליות ובמימונם;
  • קשתות חצי-מעוגלות בדלתות וחלונות.

סוף דבר
הסגנון המנואלי נחשב לסגנון הארכיטקטוני הפורטוגלי האותנטי ביותר. אמנם הוא רווח לאורך תקופה קצרה, של שלושים שנים בלבד (1490 – 1520), אולם על אף כן הוא מרכיב חשוב של היסטוריית האמנות של פורטוגל והשפעתו ניכרת תקופה ממושכת גם לאחר מותו של המלך מנואל הראשון.

הנה, עכשיו יש לכם (וגם לי) את הידע לזהות את המוטיבים המנואלים הגאוניים של פורטוגל. היו עירניים בעת שאתם מטיילים, זהו פרטים מנואלים ברחבי העיר והמדינה, והתחברו לעידן התגליות ולעולם הים של פורטוגל. הפלגה נעימה!

תגובות

ישראלי בפורטוגל
חן חן, בשמחה רבה!
לאורה
בקיץ נוסעת עם משפחתי לפורטוגל, נהנתי לקרוא על ההיסטוריה היהודית, הארכיטקטורה ועד. עדיין בתהליך קריאה. בטוחה שזה יתרום לי מאד מאד לנסיעה. תודה רבה!

כתיבת תגובה