הרשימות שלהלן הן פרי מחקר ובדיקה מקיפים שביצעתי. כשאני מטייל ברחבי פורטוגל, אני בוחר מלונות מהן. על אופן גיבוש ההמלצות קראו כאן.

טיפ 1: שימו לב למלון הזה, אחד המלונות המפורסמים וההיסטוריים של ליסבון. המיקום שלו מרכזי מעולה, בעיר התחתית של ליסבון. אני רגיל לשמוע עליו שבחים ממטיילים, באופן עקבי. כל הלקוחות שהפניתי אליו דיווחו על חוויות טובות. גם אם התקציב שלכם אחר, טוב לשטוף את העיניים עם התמונות של הארמון הזה.
טיפ 2: למי שרוצה את הדברים ממש בקיצור, אם הייתי תייר בביקור ראשון בליסבון הייתי בוחר את המלון שלי בעיר מהמלונות והדירות המומלצים ברובע באישה של ליסבון.
טיפ 3: לנוחותכם, הנה צילום אוויר שעוזר בהבנת מיקומן של שכונות בעיר.

הדירוג הכללי
למטיילים המגיעים לביקור תיירותי בליסבון הייתי מציע, באופן כללי, ללון באיזורים של העיר שיתוארו וגם ידורגו להלן.

במקום הראשון: מלונות ודירות באיזור בָּאיְשָׁה (Baixa) ורוּסִיוּ (Rossio). בָּאישה היא לא רק רובע מרכזי בליסבון, אלא גם חלק מישורי ויפה שלה, ובעיר שבנויה על גבעות כליסבון, יש בכך יתרון. דירגתי את האיזור הזה ראשון בדירוג הכללי, בגלל המישוריות שלו, שהופך אותו למתאים לחתך רחב יותר של מטיילים. למי שאין קשיי ניידות ומדרונות ומדרגות לא בעייתיים מבחינתכם, ראו את הדירוג האישי שלי בהמשך… 🙂

במקום השני: מלונות ודירות ברובעים שיאדו (Chiado) ובאירו אלטו (Bairro Alto). אם אין לכם בעייה עם הליכה בעלייה, אז שני הרובעים המתוקים האלה של ליסבון הם לדעתי אפילו מוצלחים יותר מבאישה ורוסיו. אבל התחרות ממש צמודה 🙂

במקום השלישי: לישון במלונות ודירות ברובע אלפמה (Alfama) וקשטלו (Castelo). הרובעים הללו ראויים לדעתי למקום הראשון, כי הם הנשמה של ליסבון, אבל כשאני מנסה למצוא מכנה משותף שיתאים למטיילים רבים, אלפמה היא לא לכל אחד. אלפמה אמנם נהדרת, יוצאת דופן ביופייה הפנימי והחיצוני, אבל היא גם איזור פחות מטופח של העיר, עם מדרונות קשים להליכה ואינה נגישה בקלות לכלי רכב.

במקום הרביעי: לישון במלונות ודירות באָבֶנִידָה, כיכר פומבל והסביבה. לטעמי חסרים להם נשמה ואופי.

הדירוג האישי שלי
בדירוג הכללי הנ"ל ניסיתי להתחשב במכנה המשותף הרחב ביותר למטיילים, כפי שאני מבין אותו. עם זאת, כמובן שלכל אחד, לפי העדפותיו האישיות, יכול להיות טעם שונה. אם אני, למשל, הייתי יוצא לחופשה בליסבון, טעמי האישי היה מחפש מלון באיזור של העיר לפי הדירוג הבא:

מקום ראשון: ללון במלונות ברובע אלפמה וקשטלו של ליסבון (כי שם אפשר לפגוש ליסבון פשוטה, עתיקה, יפה ואמיתית, גם אם לפעמים מוזנחת, במרחק הליכה מהאיזורים היותר מודרניים של העיר, וגם כי העליות לא מפריעות לי);

מקום שני: לבחור מהמלונות ברובעים שיאוד ובאירו אלטו (כי אלה האזורים המגניבים של העיר, עם בתי קפה חמודים, כיכרות מתוקות וחיי לילה שוקקים, ולא מפריעות לי העליות);

מקום שלישי: לבחור מהמלונות ברובע באישה (גם אותם אני אוהב);

"כללי אצבע" לבחירת מיקום מלון בליסבון
הנה כמה בדיקות ו"כללי אצבע" שאני משתמש בהם כדי להעריך מלון בליסבון שאיני מכיר:

  • קודם כל, אני קורא ביקורות על המלון ובודק את הציון שלו ב- Booking.com, ובפרט בהקשר של הלוקיישן שלו;

  • אני בודק, באמצעות גוגל מפות, את המרחק של המלון מכיכר Rossio (ששמה הרשמי Praça Dom Pedro IV) או מכיכר קמואש (Praça Luís de Camões). שתי הכיכרות האלה הן כיכרות מרכזיות בליסבון ואיזורים תיירותיים חשובים (זה לא שחובה שהמלון יהיה ממש בסמוך אליהן, אבל בעיניי חשוב שהגישה מהמלון אליהן וחזרה תהיה נוחה, אם לא ברגל אז במטרו);

  • מכיוון שליסבון בנויה על גבעות, אם חשוב לכם שהמלון יהיה באיזור מישורי, חשוב לדעתי לברר עם אנשי המלון אם ההגעה ברגל אליו, או ממנו, כרוכה בטיפוס, ואם המלון נמצא באיזור מישורי של העיר אם לאו.

אלה קווים כלליים לבדיקה שאני יכול לחשוב עליהם ושמתאימים למה שאני מחפש במלון. הם כמובן לא יהיו תמיד מוצלחים, יכולים להיות עוד שיקולים, והם גם תלויים בטעם אישי, אבל לדעתי אלה "כללי אצבע" שיכולים לשפר את הסיכויים לבחור מלון טוב עבורי. אשתי, כנראה, תבדוק קודם כל אם יש להם ארוחת בוקר מפנקת!

הערה כללית: הטופוגרפיה של ליסבון
העיר ליסבון בנויה על גבעות, ובאזורים ובמקרים מסוימים המדרונות יכולים להיות תלולים מאד. קחו את זאת בחשבון כשאתם בוחרים מלון, וגם לכושר הגופני שלכם יש משמעות כאן. ראיתי כבר בליסבון תיירים גוררים מזוודות ומטפסים, ומטפסים, ומטפסים. אם הדבר לא מפריע לכם ואתם בעלי כושר גופני טוב, למדרונות הללו באיזור המלון יכולים להיות גם יתרונות (כמו נוף נהדר מחלון החדר). בכל מקרה, שווה לדעתי לברר טרם הזמנת החדר אם ההגעה ברגל אל המלון, או ממנו, כרוכה בטיפוס, ואם המלון נמצא באיזור מישורי של העיר אם לאו.

בחרו איזור כהבנתכם, ואני מקווה שתהנו מהבחירה. אם נהניתם, וגם אם לא נהניתם, זה יהיה נהדר אם תשתפו.

אני מקווה שרשימות הדירות והמלונות המומלצים תסייע לכם לבחור מקום לינה טוב, שתיהנו בו ושיתרום להנאתכם בטיול. בכל מקרה, אם נהניתם במקום הלינה שתבחרו, וגם אם חלילה לא נהניתם, זה יהיה נהדר אם תשתפו.