הרשימות שלהלן הן פרי מחקר ובדיקה מקיפים שביצעתי. כשאני מטייל ברחבי פורטוגל, אני בוחר מלונות מהן. על אופן גיבוש ההמלצות קראו כאן.

שימו לב גם לדירה המתוקה של אריק באלפמה (אהובה על זוגות!), עם ההמלצה החמה הזו.

בָּאיְשָׁה היא העיר התחתית של ליסבון. רוּסִיוּ היא הכיכר שבלב בָּאיְשָׁה, וזהו גם הלב השוקק ומקום המפגש הפופולארי ביותר של ליסבון. אפשר לראות בכיכר רוסיו את הלב התיירותי של ליסבון התיירות וההיסטורית. בָּאיְשָׁה היא לא רק רובע מרכזי בליסבון, אלא גם חלק מישורי שלה, ובעיר שבנויה על גבעות כליסבון, יש בכך יתרון.

דירות

שִׁיאָדוֹ (Chiado) ובָּאְיְרוֹ אָלְטוֹ (Bairro Alto) קרובים לכיכר רוסיו, מרחק הליכה בד"כ, והם גם מרכזיים, שוקקים ויפהפיים בפני עצמם. באישה ושיאדו הם האזורים המגניבים של העיר, עם בתי קפה חמודים, כיכרות מתוקות וחיי לילה שוקקים, רומנטיים ומגונדרים.עם זאת, שִׁיאָדוֹ ובָּאְיְרוֹ אָלְטוֹ בנויים על גבעה, והדבר יכול להציב קושי לתייר, בשל הצורך לטפס לפעמים במעלה הגבעה. אם אין לכם בעייה עם הליכה בעלייה, אז שני הרובעים המתוקים האלה הם לדעתי אפילו מוצלחים יותר מבָּאיְשָׁה ורוּסִיוּ. אבל התחרות ממש צמודה 🙂

דירות

אָבֶנִידָה דֶה לִיבֶּרְדָדֶה (Avenida da Liberdade) של ליסבון היא שדרה ארוכה, עם מלונות רבים ויוקרתיים לאורכה. נוהגים לכנות את השדרה הזו "השאנז אליזה של ליסבון", והיא באמת מהודרת ויפה. לטעמי, עם זאת, חסרים לה נשמה ואופי.

שימו לב – המלונות ברשימה שלהלן משתרעים על איזור נרחב של העיר. אָבֶנִידָה היא שדרה ארוכה שיוצאת מהבאישה של ליסבון ומטפסת מעלה, ועל כן הגישה למלון עלולה להיות כרוכה בהליכה במדרון. "כלל האצבע" שאני יכול להציע לכם כאן, הוא שככל שהמלון קרוב לכיכר רוסיו (Rossio), עדיף, והכי טוב שיהיה במרחק הליכה מהכיכר.

דירות

אני מאוהב באלפמה. בעיניי, אם אתם רוצים לפגוש את הנשמה של ליסבון, לגעת בלב שלה, זה המקום. כביסה על חבל, עצי תפוז, צלילי מוזיקת פאדו, תושבים מציצים מהחלונות, כוסית ליקר ז'ינז'יניה, סימטאות צרות ומפותלות, ליסבון כמו בסרטים. גם אם אתם לא לנים שם, תבקרו באלפמה, לא להחמיץ. משהו משהו 🙂

אָלְפָמָה (Alfama) וקָשְטֶלוֹ (Castelo) הם הרובעים העתיקים של ליסבון, עם הרבה מאד אופי והיסטוריה. עם זאת, אלה באופן כללי אזורים מתחדשים של העיר, עם חלקים פחות מטופחים ומגונדרים. באלפמה יש מדרונות קשים להליכה, מדרגות רבות וחלקים נרחבים ממנה אינם נגישים בקלות לכלי רכב. באלפמה אפשר לפגוש ליסבון פשוטה, עתיקה, יפה ואמיתית, אם כי לפעמים מוזנחת, במרחק הליכה מהאיזורים היותר מודרניים של העיר. ואגב, מרוב אהבה לאלפמה, אני מדריך שם את הסיור "להתאהב באלפמה". 🙂

דירות

בלם הוא אחד מהאיזורים ההיסטוריים היפים והחשובים של ליסבון והביקור בו מומלץ, מאד (וניתן לעשות זאת בעזרת מסלול הסיור הכתוב והחינמי הזה). עם זאת, בלם מרוחקת כ-10 ק"מ מכיכר רוסיו ומהלב ההיסטורי של ליסבון ואין לה את האופי שלדעתי מתאים ללינת לילה. אלא אם אין לכם סיבה מיוחדת ללון בבלם, עדיפים איזורים אחרים של העיר.
דירות
בסמוך לשדה התעופה של ליסבון

אני לא מצליח לחשוב על שדה תעופה בינלאומי כלשהו בעולם שקרוב יותר למרכז העיר משדה התעופה של ליסבון. המרחק משדה התעופה לכיכר רוסיו למשל, שניתן לראות בה את הלב התיירותי של ליסבון, הוא כ-7 ק"מ, לכן, אם אין לכם סיבה ממש חשובה ללון בקירבת שדה התעופה, שווה לדעתי לנצל את ההזדמנות וללון בכל מקרה בלב ליסבון, מרחק נסיעת מונית קצרה משדה התעופה של ליסבון. המלונות הכלולים ברשימה הזו, אציין, לא נכנסו לרשימה על פי מדדים של איכות, אלא לפי קירבה לשדה התעופה (אבל אם אתם שואלים אותי, לפי התמונות והביקורות שאני קורא, השני והשלישי נראים לי עדיפים :-)).

לנוחותכם, הנה צילום אוויר שעוזר בהבנת מיקומן של שכונות בעיר.
"כללי אצבע" לבחירת מיקום מלון בליסבון
הנה כמה בדיקות ו"כללי אצבע" שאני משתמש בהם כדי להעריך מלון בליסבון שאיני מכיר:
  • קודם כל, אני קורא ביקורות על המלון ובודק את הציון שלו ב- Booking.com, ובפרט בהקשר של הלוקיישן שלו;

  • אני בודק, באמצעות גוגל מפות, את המרחק של המלון מכיכר Rossio (ששמה הרשמי Praça Dom Pedro IV) או מכיכר קמואש (Praça Luís de Camões). שתי הכיכרות האלה הן כיכרות מרכזיות בליסבון ואיזורים תיירותיים חשובים (זה לא שחובה שהמלון יהיה ממש בסמוך אליהן, אבל בעיניי חשוב שהגישה מהמלון אליהן וחזרה תהיה נוחה, אם לא ברגל אז במטרו);

  • מכיוון שליסבון בנויה על גבעות, שווה לדעתי לברר עם אנשי המלון אם ההגעה ברגל אליו, או ממנו, כרוכה בטיפוס, ואם המלון נמצא באיזור מישורי של העיר אם לאו.

אלה קווים כלליים לבדיקה שאני יכול לחשוב עליהם ושמתאימים למה שאני מחפש במלון. הם כמובן לא יהיו תמיד מוצלחים, יכולים להיות עוד שיקולים, והם גם תלויים בטעם אישי, אבל לדעתי אלה "כללי אצבע" שיכולים לשפר את הסיכויים לבחור מלון טוב עבורי. אשתי, כנראה, תבדוק קודם כל אם יש להם ארוחת בוקר מפנקת!

הדירוג הכללי
למטיילים המגיעים לביקור תיירותי בליסבון הייתי מציע, באופן כללי, ללון באיזורים של העיר שיתוארו וגם ידורגו להלן.

במקום הראשון: איזור בָּאיְשָׁה (Baixa) ורוּסִיוּ (Rossio). בָּאיְשָׁה היא לא רק רובע מרכזי בליסבון, אלא גם חלק מישורי ויפה שלה, ובעיר שבנויה על גבעות כליסבון, יש בכך יתרון. דירגתי את האיזור הזה ראשון בדירוג הכללי, בגלל המישוריות שלו, שהופך אותו למתאים לחתך רחב יותר של מטיילים. למי שאין קשיי ניידות ומדרונות ומדרגות לא בעייתיים מבחינתכם, ראו את הדירוג האישי שלי בהמשך… 🙂

במקום השני: שִׁיאָדוֹ (Chiado) ובָּאְיְרוֹ אָלְטוֹ (Bairro Alto). אם אין לכם בעייה עם הליכה בעלייה, אז שני הרובעים המתוקים האלה הם לדעתי אפילו מוצלחים יותר מבָּאיְשָׁה ורוּסִיוּ. אבל התחרות ממש צמודה 🙂

במקום השלישי: אָלְפָמָה (Alfama) וקָשְטֶלוֹ (Castelo). הרובעים הללו ראויים לדעתי למקום הראשון, כי הם הנשמה של ליסבון, אבל כשאני מנסה למצוא מכנה משותף שיתאים למטיילים רבים, אלפמה היא לא לכל אחד. אלפמה אמנם נהדרת, יוצאת דופן ביופייה הפנימי והחיצוני, אבל היא גם איזור פחות מטופח של העיר, עם מדרונות קשים להליכה ואינה נגישה בקלות לכלי רכב.

במקום הרביעי: אָבֶנִידָה. לטעמי חסרים לה נשמה ואופי.

הדירוג האישי שלי
בדירוג הכללי הנ"ל ניסיתי להתחשב במכנה המשותף הרחב ביותר למטיילים, כפי שאני מבין אותו. עם זאת, כמובן שלכל אחד, לפי העדפותיו האישיות, יכול להיות טעם שונה. אם אני, למשל, הייתי יוצא לחופשה בליסבון, טעמי האישי היה מחפש מלון באיזור של העיר לפי הדירוג הבא:

מקום ראשון: אָלְפָמָה וקָשְטֶלוֹ (כי שם אפשר לפגוש ליסבון פשוטה, עתיקה, יפה ואמיתית, גם אם לפעמים מוזנחת, במרחק הליכה מהאיזורים היותר מודרניים של העיר, וגם כי העליות לא מפריעות לי);

מקום שני: מלון בשִׁיאָדוֹ ובָּאְיְרוֹ אָלְטוֹ (כי אלה האזורים המגניבים של העיר, עם בתי קפה חמודים, כיכרות מתוקות וחיי לילה שוקקים, ולא מפריעות לי העליות);

מקום שלישי: בָּאיְשָׁה ורוּסִיוּ (גם אותם אני אוהב);

מקום רביעי: אָבֶנִידָה (משעמם לי שם).

הערה כללית: הטופוגרפיה של ליסבון
העיר ליסבון בנויה על גבעות, ובאזורים ובמקרים מסוימים המדרונות יכולים להיות תלולים מאד. קחו את זאת בחשבון כשאתם בוחרים מלון, וגם לכושר הגופני שלכם יש משמעות כאן. ראיתי כבר בליסבון תיירים גוררים מזוודות ומטפסים, ומטפסים, ומטפסים. אם הדבר לא מפריע לכם ואתם בעלי כושר גופני טוב, למדרונות הללו באיזור המלון יכולים להיות גם יתרונות (כמו נוף נהדר מחלון החדר). בכל מקרה, שווה לדעתי לברר טרם הזמנת החדר אם ההגעה ברגל אל המלון, או ממנו, כרוכה בטיפוס, ואם המלון נמצא באיזור מישורי של העיר אם לאו.

בחרו איזור כהבנתכם, ואני מקווה שתהנו מהבחירה. אם נהניתם, וגם אם לא נהניתם, זה יהיה נהדר אם תשתפו.

אני מקווה שרשימות הדירות והמלונות המומלצים תסייע לכם לבחור מקום לינה טוב, שתיהנו בו ושיתרום להנאתכם בטיול. בכל מקרה, אם נהניתם במקום הלינה שתבחרו, וגם אם חלילה לא נהניתם, זה יהיה נהדר אם תשתפו.