באחד מטיולי סופי השבוע עם משפחתי, ביקרנו ב"מנזר וינסנט הקדוש מחוץ לחומות" (Mosteiro de São Vicente de Fora), בשכונת אלפמה של ליסבון. הגענו למקום באופן מקרי, הציפיות לא היו גבוהות, וההפתעה הייתה גדולה. אשתי ואני נהנינו מאד, ואפילו ביתנו התינוקת גילתה עניין. המבנה יפהפה והתערוכות שבו מגוונות ומרשימות. מדובר באחד הפייבוריטים שלי בליסבון.

"מנזר וינסנט הקדוש מחוץ לחומות" הוקם בסביבות שנת 1147 על ידי המלך הפורטוגלי הראשון, אפונסו אנריקש, שנשבע לבנות כנסיות באתרים בהם חיילים פורטוגליים וצלבנים צפון אירופאיים שלחמו במורים נקברו. המנזר נבנה מחוץ לחומות העיר ליסבון והוקדש לסנט וינסנט, הקדוש הפטרון של ליסבון, ששרידי גופתו הובאו מדרום פורטוגל לליסבון במאה ה-12.

מבנה המנזר הנוכחי הוא תוצאה של עבודות שחזור שנעשו על פי צו של מלך פורטוגל משנת 1580, ובתכנון של ארכיטקט איטלקי נודע מאותה התקופה. העבודות הושלמו רק בשנת 1629, ושחזור נוסף נדרש לאחר רעידת האדמה של שנת 1755, אז ניזוק המנזר קשות וכיפתו הראשית קרסה.

ניתן לחלק את המנזר לשני חלקים: הכנסייה, ויתר חלקי המנזר. הכניסה לכנסייה חופשית למבקרים, ואם אתם כבר באזור, שווה להיכנס לכמה רגעים ולהתרשם. הכניסה למנזר כרוכה בתשלום, ואני ממליץ בחום על הביקור בו.

כנסיית וינסנט הקדוש מחוץ לחומות
החזית המלכותית של הכנסייה מעוצבת בסגנון המנייריזם האיטלקי, שהיה פופולארי לקראת סוף תקופת הרנסנאס (בין השנים 1520 – 1600 לערך). הוא משקף נטייה גוברת של האמנות להשרות סמכות ויראת כבוד, לבדר ולחנך. החזית כוללת מספר נישות שבתוכן פסלי קדושים והיא מוקפת שני מגדלים. בחלק התחתון של החזית יש שלוש קשתות המובילות לאולם הכניסה לכנסייה.

מבנה הכנסייה מעוצב בצורת צלב, ומרשים במיוחד להביט בתוך הכנסייה בכיפת הענק בתקרה, בדיוק מעל המקום שבו קווי הצלב נפגשים. המזבח, בסגנון הבארוק, הוא עבודה של המאה ה-18 של הפסל הפורטוגלי הידוע, Joaquim Machado de Castro (שיצר גם את פסל הפרש של המלך ז'וזה הראשון בכיכר המסחר של ליסבון).

הסיור המודרך "להתאהב בְּאָלְפָמָה" מבקר בכנסיית וינסנט הקדוש מחוץ לחומות.

המנזר
הכניסה למנזר היא דרך שער שנמצא מצד ימין לחזית הכנסייה. כאמור, אני ממליץ מקרב לב על הביקור במנזר. מדובר בפנינה מרשימה בלב ליסבון העתיקה, מלאה במגוון של תצוגות מעניינות. הנה כמה מהדברים שניתן לראות במנזר.

אזולז'ו ומשלי לה פונטיין
פנים המנזר והאכסדרות (שדרת עמודים מקורות) מקושטים באריחי קרמיקה מצוירים (אזולז'ו) יפהפיים מהמאה ה-18, הכוללים מגוון סוגים של תיאורים, מציורים של חיי כפר ועד לאירועים מלכותיים. גולת הכותרת של אריחי הקרמיקה המצוירים המוצגים במנזר, היא סדרה של אריחים הנושאים איורים של סצנות מן המשלים המפורסמים של לה-פונטן.

חדר תשמישי הקדושה (sacristy)
הביקור בחדר תשמישי הקדושה היה עבורי שיא הביקור במנזר. שיש מעוטר מקשט את כל קירות החדר, והתקרה היא ציור שמן ענק. החדר שימש את הכמרים כחדר הלבשה לפני הטקסים הדתיים, ובגדי הכמרים אוחסנו בשתי תיבות העץ יפהפיות.

הפנתיאון של שושלת בית ברגנזה
שושלת בית ברגנסה מלכה בפורטוגל משנת 1640 עד לשנת 1910. כמעט כל בני השושלת, למעט שניים, נקברו בחדר האוכל של המנזר, לאחר שהוסב בשנת 1855 להיות הפנתאון המלכותי של שושלת ברגנסה המלכותית. בין הקברים בפנתיאון נמצא קברה של קתרין מברגנסה, נסיכה פורטוגלית שהפכה למלכת אנגליה לאחר שהתחתנה בשנת 1661 עם המלך צ'רלס השני מאנגליה.

נקודת התצפית של המנזר
בגג המנזר ישנה מרפסת עם נופים נהדרים של הפנתאון הלאומי, אלפמה, ונהר הטז'ו.

תגובות

מירי פז
נהדר! עוד בבקשה
ישראלי בפורטוגל
חן חן, איניסיו. אולי באחד הימים נוכל לבקר שם יחד :-)
אינסיו שטיינהרדט
כל הכבוד, אריק אני מכיר את הפנתאון, אבל בתוך המנזר אף פעם לא הייתי.

כתיבת תגובה