טיפים למטיילים בליסבון בקשר לנקודת התצפית סאו פדרו מאלקנטרה:
טיפ 1: הסיור המודרך בליסבון הקלאסית (ההרשמה באתר כוכב ליסבון) מבקר בנקודת התצפית של סאו פדרו מאלקנטרה.
טיפ 2: נקודת התצפית הזו נמצאת בסמוך למעלית גלוריה וגם בסמוך לאיזור הברים וחיי הלילה המפורסם של ליסבון – באירו אלטו. בלילה, בדרך לבילוי, במקום לתפוס מונית אל באירו אלטו מומלץ לנסוע עם מעלית גלוריה מהתחנה התחתונה שלה (בעיר התחתית, ליד כיכר רסטורדורש) אל התחנה העליונה שלה. זו הרפתקאה נחמדה לטפס כך במעלה הגבעה. לאחר שירדתם מהמעלית, עצרו בנקודת התצפית להביט על הנוף הנהדר של של ליסבון בלילה ומשם המשיכו לתוך רובע הברים התוסס של ליסבון.

טיפ 3: לו"ז הסיורים בפורטוגל הוא הדרך הנוחה והיעילה ביותר לתאם פעילויות לביקורכם בפורטוגל.

Sao Pedro de Alcantara

ליסבון בנויה על גבעות, שבע מספרן כך נהוג לומר. הגיאוגרפיה הטבעית של העיר מציעה מגוון של נקודות תצפית הנקראות miradouros בפורטוגזית ("מרפסות" בתרגום לעברית). מכל אחת מהמרפסות הללו, הממוקמות על פסגות גבעות העיר, ניתן ליהנות מנוף פנורמי ולהרהר על יופייה הרב של ליסבון מזווית אחרת.

כפי שלכל תושב של ליסבון יש את קבוצת הכדורגל האהודה עליו, כך גם יש לו את המרפסת האהובה עליו. כתושב חדש של העיר, גם אני בחרתי לי מרפסת אהובה. זוהי נקודת התצפית של סאו פדרו מאלקנטרה (Miradouro de São Pedro de Alcântara), בסמוך לרובע באירו אלטו, אחד מהפייבוריטים האישיים שלי בעיר כולה. מבין שלל המרפסות המקסימות של העיר, בעיניי היא היפה והכיפית ביותר.

נקודת התצפית של סאו פדרו מאלקנטרה ממוקמת בלב גן, עם נוף פנורמי של מרכז העיר ליסבון וגדותיו הדרומיות של נהר הטז'ו. הנוף כולל פנינות היסטוריות וארכיטקטוניות דוגמת טירת סאו ז'ורז', הקתדרלה של ליסבון, מנזר סאו ויסנטה דה פורה והעיר התחתית של ליסבון. בנקודת התצפית ישנה מפה עשויה אריחי קרמיקה (Azulejo) המסמנת את המבנים המרכזיים של העיר. זה מקום טוב להבין את הגיאוגרפיה של ליסבון, וגם להתמוגג מיופייה.

בנקודת התצפית יש ספסלים רבים. מרגיע ונעים להתיישב עליהם, להישען לאחור בחיק העצים והמזרקות, וליהנות מהנוף המרהיב. בחודשי הקיץ, מוקמים בד"כ דוכני אוכל בגן, עם מתוקים, גבינות ומאכלים מסורתיים מרחבי פורטוגל. אמני רחוב מנעימים במוזיקה ושירה. אפשר לנשנש משהו ולשתות קפה גם בבית הקפה שבגן, באוויר הפתוח.

בגן שבמפלס התחתון פזורים פסלים של גיבורים מהפנתיאון היווני, כולל אודיסאוס ומינרווה. פסל במפלס העליון מוקדש לאדוארדו קואליו (Eduardo Coelho), מייסד העיתון הפורטוגלי Diário de Notícias.

טוב להיות בנקודת התצפית גם לעת שקיעה ובלילה, אז הנוף מקבל איכויות מיוחדות נוספות. בלילות ניכרת תכונה מיוחדת גם בגלל צעירי העיר שנפגשים בגן. הם מפטפטים ושותים שתייה חריפה במחיר מוזל שהביאו מהבית ("מתדלקים", בסלנג), רגע לפני שהם ממשיכים לבילוי בברים הסמוכים של שכונת באירו אלטו.

מעבר לרחוב נמצא "המכון ליין הפורט" (Solar do Vinho do Porto), מבנה מהמאה ה-18 שבו ניתן לטעום יותר מ-300 סוגים של יין פורט, כולל בצירים נדירים.

נקודת התצפית האהובה על אשתי, אגב, היא אחרת. זוהי Miradouro de Santa Catarina, שתהיה כבר נושא לפוסט אחר. ובינתיים, מהי נקודת התצפית האהובה עליכם בליסבון?

תגובות

ישראלי בפורטוגל
אכן, הסיור "ליסבון של מטה וליסבון של מעלה" (בהדרכתי) מבקר בנקודת התצפית של סאו פדרו מאלקנטרה.
מוטי סלע
האם הנקודה כלולה בסיור הרגלי שלך?

כתיבת תגובה