שימו:
שימו לב: סיור הטוק טוק הזה בליסבון זוכה לחוות דעת נהדרות.
Goa-Keychain-51305
צרור המפתחות הנוכחי שלי. מזכרת מגואה.

באחד הבקרים הגעתי עם אורחת מישראל לכיכר Martim Muniz, תחנת היציאה של טראם 28, קרון החשמלית המפורסם של ליסבון. זה היה בוקר רגיל, מחוץ לעונת התיירות, ועל אף כן התור שראינו בתחנת הטראם היה ארוך, ארוך מאד. אני זוכר תורים ארוכים שכאלה מהדיסני-וורלד בארה"ב, בהמתנה לאטרקציות השונות. התור לטראם השתרך על פני המדרכה, ירד אל הכביש, וקשה היה להבין אם הוא דורש המתנה של שעה, שעתיים, שלוש, או אפילו יותר. הטראמים שעזבו את התחנה היו צפופים ועמוסים בנוסעים, ממש קופסת סרדינים, וגם זה לא נראה כמו תענוג גדול.

דקה או שתיים לאחר שהתמקמנו בקצה התור, מתלבטים אם אולי בכלל עדיף לוותר על כל העניין, צץ מולנו בחור צעיר והציע לנו הצעה מפתיעה – סיור בטוק טוק. מסלול הנסיעה של טראם 28 עובר דרך סמטאותיה של העיר וחולף על פני רבים מאתרי התיירות החשובים שלה. הבחור הציע נסיעה במסלול דומה, אבל במקום לנסוע בטראם, לנסוע בריקשה הממונעת שלו. הוא היה נחמד, המחיר היה סביר והתור לטראם היה אינסופי, אז הסכמנו. הוא הוביל אותנו לטוק טוק שלו ויצאנו להרפתקה בריקשה ממונעת.

את הריקשה הכרתי לראשונה בתאילנד ובהודו. שם, הריקשות הממונעות נקראות "טוק טוק" ו"אוטו ריקשה". הן מאד פופולאריות בעקבות המחיר הנמוך של הנסיעה בהן. בהודו, לצד הריקשות הממונעות ישנן גם "ריקשות אופניים", שהן ריקשות תלת-גלגליות הרתומות לאופניים.

בסרט "אוקטופוסי" מסדרת ג'יימס בונד, משתתף 007 במרדף ריקשות ברחובות העיר אודייפור בהודו. באודייפור, אליה טיילתי לפני מספר שנים, מסעדות העיר מקרינות את הסרט "אוקטופוסי" בלופ, מבוקר ועד ערב.

Pulled-Rickshaw
ריקשת משיכה בהודו. כף רגלו של המושך מבצבצת מתוך הריקשה.

הספר "עיר של אושר" (באנגלית: City of Joy) מספר את מספר את סיפורו של חוואי כפרי הודי שמהגר לקולקטה עם משפחתו. בעיר הוא מוצא פרנסה במשיכת ריקשות דו גלגליות. ריקשות שכאלה, המונעות בכוח אדם, נקראות "ריקשות משיכה" (Pulled Rickshaw) וגם "ריקשות אנושיות" (Human Rickshaw). כשבקרתי בקולקטה, ראיתי ריקשות שכאלה נמשכות על ידי בני אדם במו עיניי, והמחזה היה בלתי אנושי ולא קל. זהו עיסוק משפיל וקטלני שאחראי לחולי ולמוות בקרב העוסקים בו. בעת האחרונה, שימוש בריקשות משיכה שכאלה הוצא מחוץ לחוק במדינות רבות בעולם.

הנסיעה בטוק טוק בליסבון הייתה נהדרת. הריקשה טיפסה בסמטאות העיר הצרות. הנהג עצר בשתיים מנקודות התצפית של העיר והמתין באדיבות עד שחזרנו לרכב. בין לבין פטפטנו איתו וגם נהנו מהרוח שנשבה בפנים בזמן הנסיעה.

הסיור בטוק טוק הוא אפשרות טובה למי שמבקר בליסבון בפעם הראשונה, לזוגות שמחפשים חוויה רומנטית, למי שמטייל עם ילדים, שלבטח ייהנו מההרפתקה בכלי הרכב הבלתי שגרתי הזה ולכל מי שמתחשקת לו הרפתקה נחמדה. בין אם התור בטראם 28 הקלאסי ארוך, ובין אם לאו, נסיעה בטוק טוק היא דרך כיפית להכיר את סמטאות העיר ליסבון.

תגובות

כתיבת תגובה