Saint-George-Lisbon
פסלו של סאו ז'ורז' בטירת סאו ז'ורז' של ליסבון

באיזור טירת סאו ז'ורז' של ליסבון, מיד לאחר שעוברים את השער בחומה ומעט לפני קופת הכרטיסים, ישנה גומחה בקיר. בתוך הגומחה עומד פסל משעשע של אביר נמוך קומה אוחז כידון. זהו סאו ז'ורז', שידוע גם בשם "גאורגיוס הקדוש", ועל שמו נקראת הטירה המפורסמת של ליסבון. מיהו אותו גאורגיוס ז'ורז'? יצאתי לחקור, והממצאים היו מפתיעים. ז'ורז' זה התגורר בארץ הקודש, מרחק כ-30 ק"מ בלבד מבית הוריי בתל אביב!

גאורגיוס והדרקון
גאורגיוס, לפי האגדה, הציל נערה מידי דרקון, וגם הרג את הדרקון. מדובר בדרקון שבנה את קנו במעיין שסיפק מים לעיר לוד. תארו לעצמכם, דרקון בלוד! תושבי העיר לא יכלו לשאוב מים מן המעיין ורצו לסלק את הדרקון ממנו. הם הציעו לדרקון מדי יום כבשה, ואם לא הייתה כבשה בנמצא, אז היו בוחרים בהגרלה עלמה בתולה מבנות העיר ומציעים אותה לדרקון. באחד הימים, הנסיכה היא זו שהוצעה כקורבן. המלך התחנן על חיי בתו, אך ללא הועיל. הנסיכה הוצגה בפני הדרקון, אך אז הופיע גיאורגיוס ונאבק במפלצת. גיאורגיוס הגן על עצמו עם מגן נושא צלב, שחט את הדרקון והציל את הנסיכה. כתוצאה מכך, לפי האגדה, תושבי העיר הפסיקו לעבוד אלילים והתנצרו.

England-Flag
צלב גאורגיוס הקדוש הוא דגל אנגליה

חייו ומותו של גאורגיוס הלודאי
עוד לפני שנלחם בדרקונים, גאורגיוס נולד בסוף המאה שלישית למשפחה נוצרית. האב היה מקפדוקיה (כיום, בתורכיה) והאמא מלוד. מלוד. כן, כן, שוב לוד. יש לנו מן המשותף, אם כך, לגאורגיוס ולי, שכן הורי, כמו אביו, הם תורכים, ושנינו חיינו בישראל, וגם בלוד אני אוהב לבקר, בעיקר בשדה התעופה. מעניין.

אביו של גאורגיוס היה קצין צבא ונהרג במלחמה. לאחר מות האב שבה אמו של גאורגיוס עם בנה לעיר מולדתה לוד וחינכה אותו בעצמה שם. כשהתבגר גאורגיוס, הוא התגייס לצבא הרומי, וכמו אביו הוא עלה בסולם הדרגות. כאשר הקיסר הרומי פרסם צווים המורים לאסור כל חייל נוצרי בצבא ולחייב את כל החיילים להשתתף בפולחן הקיסר והאלים הרומיים, גאורגיוס סירב ושמר על אמונתו. כנוצרי מאמין ומסור, הוא מיאן לקחת חלק בדיכוי הנוצרים.

הקיסר ניסה לשכנע את גאורגיוס להמיר את דתו, הציע לו אפילו אדמה וכסף עבור כך, אולם גאורגיוס סירב. הקיסר רגז וגזר על גאורגיוס דין בוגד. הוא עונה עינויים קשים וראשו נערף. הקיסרית וכוהן הדת שצפו בגיאורגיוס בסבלו, התרשמו כל כך ממסירות הנפש שלו, עד שהתנצרו גם הם, על אף שידעו כי הם יוצאו על כך להורג. גופתו של גאורגיוס הובאה ללוד, בה הוא נקבר כקדוש מעונה.

גאורגיוס ונבחרת המסייעים
גאורגיוס הוא חבר בקבוצה מובחרת של 14 קדושים, "הקדושים המסייעים" שמם, סוג של נבחרת גיבורי על נוצרים. אלה קדושים פטרונים הנחשבים בכנסייה הקתולית ככאלה שתפילה אליהם נחשבת ליעילה באופן יוצא דופן. התפילה אל גאורגיוס נחשבת טובה במיוחד בתחום בריאות חיות הבית ולריפוי מחלות נפש. אז אם הכלב או החתול שלכם אינו חש בטוב, או אם אתם בדיכי, אתם כבר יודעים למי לפנות. ואם מדובר בקושי מתחום אחר של החיים, אולי מי מיתר "הקדושים המסייעים" יוכל לעזור, ויש ביניהם מומחים במחלוקות במשפחה, כאבי ראש, מוות פתאומי, לידה, ועוד ועוד. טוב לדעת.

גאורגיוס בפורטוגל, לוד ויפו
מאז המאה ה-12 נחשב סאו ז'ורז' בפורטוגל לקדוש רב חשיבות בהקשר צבאי. במהלך שלטונו של המלך ז'ואאו הראשון, למשל, הפך ז'ורז' לקדוש הפטרון של פורטוגל. הדגל של סאו ז'ורז' (עם הצלב האדום) נישא על ידי החיילים הפורטוגלים והונף בטירה במאה ה-15. "פורטוגל וסאו ז'ורז'!" הפכה לקריאת הקרב של החילות הפורטוגלים. כיום, זוהי עדיין קריאת הקרב של צבא פורטוגל.

על כנסיית "גאורגיוס הקדוש קוטל הדרקון" שמעתם? זו כנסייה נוצרית בלוד שנבנתה במאה ה-4 על ידי קיסר רומא, להנצחת קברו של גאורגיוס. בפעם הבאה שאבקר בישראל, יהיה מעניין לבקר בה. פרט לכנסייה שבלוד, ישנם כנסיות ומנזרים רבים על שמו של גאורגיוס בישראל, לרבות ברמלה, בעכו, בעֵילַבּוּן ועוד.

St_George_Raphael
ג'ורג' הקדוש והדרקון, ציור שמן של רפאל

פעם היה לי חלום, שהתגשם, לגור ביפו העתיקה. כתבתי על זה כאן. תוך כדי התחקיר לכתיבת הפוסט הזה, התברר לי שממש קרוב לביתי ביפו, ברחוב לואי פסטר, ממול המקום שבו הייתי מחנה בד"כ את הטוסטוס שלי, קרוב לבוטק'ה של הכניסה ליפו העתיקה, גובלת במתחם גבעת אנדרומדה, נמצאת כנסייה יוונית-אורתודוקסית בשם כנסיית גאורגיוס הקדוש. סרנדיפיטי, אי לאב יו!

תגובות

כתיבת תגובה