אחד מהקוראים המסורים של הבלוג הזה, אדון מכובד, בר דעת וגם מבדח יליד פורטוגל, הצחיק אותי באחד הימים במשחק מילים שובבי. "אני נולדתי בְּלִי סַבּוֹן", הוא התבדח, "אחר כך רחצו אותי". חח 🙂

משתתפים בסיוריי בליסבון שואלים אותי מעת לעת מה מקור השם פורטוגל? ומה מקור השם "ליסבון"? הם וודאי לא יסתפקו בהסבר מתחום הרחצה וההיגיינה. יצאתי אם כך לחקור, והנה הממצאים.

מה מקור השם "פורטוגל"?
את השם "פורטוגל" ניתן לחלק ל-2: "פורטו" ו"גל".

מהו ה"פורטו"? מדובר בגלגול של המילה הלטינית Portus (בעברית – נמל).

מהו ה"גל"? בצפון פורטוגל, באיזור שבן נשפך לאוקיינוס האטלנטי נהר הדוֹרוּ (היכן שנמצאת כיום העיר פורטו), היה ממוקם יישוב פרימיטיבי ששמו "קאלה", וההשערה היא כי ממנו נגזרה הסיומת "גל". סברה אחרת היא כי המקור לשם "קאלה" הוא יווני. פירושה של המילה ביוונית "קאלס" הוא "יפה", ולפי ההשערה היופי הוא יופיו של עמק הדורו.

הרומאים, שכבשו את אזור קאלה בסוף המאה השלישית לפנה"ס, כינו את המקום "פורטוס-קאלה", קרי "נמל קאלה" או "הנמל היפה", ומכך נגזרו בהמשך השמות פורטוקלה, פורטוגלה ולבסוף פורטוגל. יש מבין?

מה מקור השם "ליסבון"?
מקור השם ליסבון אינו ידוע בוודאות, ויש דעות שונות בנושא. ליסבון, לפי ההשערה, נוסדה בידי הפיניקים או היוונים. אחת ההשערות היא שהמונח הפיניקי Alis-Ubo פירושו "הנמל הבטוח", וייתכן שמכאן מקור השם ליסבון. אפשרות אחרת היא שהשם ליסבון נגזר מכינוי עתיק של נהר הטז'ו – Lucio או Lisso. ביוונית היה שם העיר "אוליסיפו", ובמשך הזמן שונה שמה ל"אוליסיפונה" ו"ליסיפונה". כשהמוסלמים המורים השתלטו על העיר, נקראה העיר אל-ליסבונה, שממנו נגזר בסופו של דבר השם הפורטוגלי.

וטיפ חשוב לסיום…
"ליסבון" בפורטוגזית, היא "לִישְׁבּוֹאָה". פורטוגל בפורטוגזית היא "פּוּרטוּגָל" (עם שורוקים). רק שתדעו… בביקורכם הבא בפורטוגל השתמשו בהגייה הפורטוגזית לשני השמות הללו וודאי תזכו להערכה וכבוד מן התושבים המקומיים.

תגובות

כתיבת תגובה