כיכר המסחר של ליסבון (Praça do Comércio) היא עבורי אחד המקומות היפים, המרשימים ומעוררי השראה של ליסבון. הכיכר היא רחבת ענק ורבת הוד, על גדות נהר הטז'ו. קל לי מאד להסחף שם בדמיון, ולראות בעיני רוחי את ספני האימפריה הפורטוגלית של "עידן התגליות" שבים ממסעותיהם בימים בספינות עמוסות אוצרות ומטעמים לסחור בהם בבירה. בכיכר הרחבה והחשופה הזו היכו לפני 261 שנים נחשולי ים אדירים ברעידת האדמה והצונאמי שהחריבו את העיר.

במרכז כיכר המסחר ניצב פסל מרשים של מלך פורטוגל ז'וזה הראשון רוכב על סוס, ומבטו מופנה אל מורד הנהר הטז'ו, אל המקום שבו העיר והים נפגשים. הפסל משתלב יפה בכיכר ומעצים את הרגשת הכוח והשראה שהכיכר מעניקה. הנה סיפורו של הפסל.

בשנת 1770 נערכה תחרות בינלאומית ליצירת פסל של ז'וזה הראשון, מלך פורטוגל. מספרים שהפסל נועד לחלוק כבוד למלך על תגובתו היעילה לחורבן שגרמה רעידת האדמה של שנת 1755, בה נהרגו כ-100,000 אנשים.

הזוכה בתחרות ויוצר הפסל היה Joaquim Machado de Castro, אחד מגדול פסליה של פורטוגל, ועל כך מינה אותו ז'וזה הראשון לפסל הרשמי של חצר המלך. זהו הפסל המונומנטלי הראשון שהוקדש אי פעם למלך בפורטוגל.

הפסל, שהוצב בכיכר המסחר של ליסבון, מציג את המלך לבוש גלימה וחובש קסדת נוצות. המלך רוכב על סוסו ומוחץ נחשים סמליים תחת פרסות הסוס. הפסל עשוי ברונזה. הוא ניצב על גבי הדום גבוה ובסך הכול גובהו 14 מטרים. בשני צידי ההדום מלאכים מלווים פיל וסוס לבנים. קדמת האנדרטה מציגה מדליון הנושא את דיוקנו של המרקיז פומבל, ראש הממשלה שהנהיג ושיקם את פורטוגל לאחר רעידת האדמה בליסבון שהתרחשה ב-1755.

הלוט הוסר מהפסל בשנת 1755, ביום הולדתו של המלך, בטקס שלווה בחגיגות מרהיבות. על אף שהפסל מציג את המלך ז'וזה כגיבור ללא חת, ידוע שהוא פיתח מקרה חמור של קלסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים) בעקבות רעידת האדמה ולא הסכים לגור יותר בבנייני אבן. בעקבות כך, הוא העביר את כל חצר המלך לקומפלקס רחב מידות של אוהלים בפאתי ליסבון.

על פי המיתוס, יונים אף פעם לא מתיישבות על הפסל, מפחד הנחשים שלרגלי סוסו של המלך.

במהלך השנים הפסל ניזוק בשל חשיפה למלח ולזיהום אוויר עירוני, עד כדי כך שהייתה סכנה שיתמוטט. כדי לשקם את הפסל, צוות של חוקרים תיעד וחקר את מצבו ופתח פתרונות שימור מתאימים. פרויקט השימור הושלם ביולי 2013. תמונות נהדרות של פרויקט השימור אפשר לראות כאן.

פסל הפרש של ז'וזה הראשון הוא אחד מהסמלים המפורסמים של ליסבון.

תגובות

כתיבת תגובה