שמועות
אני שומע שוב ושוב, מפה ומשם, על "קהילות" שמוקמות בפורטוגל. מה זה אומר בדיוק, איני יודע, אבל הסקרנות מתעוררת. משבבי המידע שאספתי, אני מדמיין אנשים שרוכשים שטחי אדמה בזיל הזול, אי שם בין הר לכפר, נהר וים, ומתחילים חיים חדשים. בחיק חורשה ונחל, קרוואן וקומפוסט, הם שואבים מים מן הבאר, מטפחים גינות ירק, יוצרים אגם וחיים חיי שלווה, ערסל וטבע.

כבר עברו כמה חודשים מאז שנולדה הקטנטונת. לאחר שהסתגלנו אהובתי ואני לפלא החדש, הנפש כמהה לטבע ולקהילה שאנו מכירים מהדרכים ושבעיר קשה למצוא. אני לא בטוח שלגדל מלפפונים ולחלוב כבשים זה בשבילי, אבל באותה העת בא לי גם לפתוח את הראש ולהבין איזה דברים טובים נוספים שאיני מכיר יש לחיים להציע ושנמצאים כל כך קרוב אלי, בפורטוגל.

הפוסט הזה כולל מידע שאספתי מן האינטרנט בקשר לקהילות פורטוגליות, אורח חייהן וההזדמנויות שיש להן להציע. אם יש לכם מידע רלוונטי נוסף, אנא שתפו, ואולי האינפורמציה תהיה לעזר למחפשים ולמתעניינים אחרים.

פרויקטים של פֶּרְמָקַלְצֶ'ר בפורטוגל
האתר Earth Neighbours הוא נקודת מפגש לאנשים שמחפשים קרקע בפורטוגל במחיר נגיש ומבקשים ליזום בה פרויקטים בהשראת הפֶּרְמָקַלְצֶ'ר ותוך השתלבות בקהילה, כדי "להיות השינוי שהם רוצים לראות בעולם".

מה זה פרמקלצ'ר? זוהי גישה חקלאית, תכנונית וצרכנית, שחוקי היסוד שלה הם הגנה על כדור הארץ ושמירה על זכותם של כל היצורים החיים בהווה ובעתיד להשתמש במשאבי הטבע. אם אתם רוצים לדעת עוד על פרמקלצ'ר, הלינק הזה בשבילכם.

מה זה "להיות השינוי שהם רוצים לראות בעולם"? מדובר במשפט שמיוחס למהטמה גנדי, שאני אוהב אותו מאד. שינוי חיובי בעולם שלנו, כך אני מבין את מילותיו של גנדיג'י, מתחיל בך ובי. אם נשנה את עצמנו, העולם ישנה את עצמו עמנו. אם נשנה את הטבע שלנו, היחס של העולם כלפינו ישתנה גם הוא. את החזון שיש לנו לגבי העולם הזה והחיים בו, עלינו להגשים בחיינו שלנו. אמן.

החלק הכי מעניין באתר Earth Neighbours הוא תיאורים של פרויקטים שקיימים בפורטוגל בהשראת הפרמקלצ'ר. גלשתי בין הפרויקטים השונים ומצאתי בהם סיפורים על טבע, מרחבים ואנשים מעניינים, וגם תמונות יפות. הנה כמה דוגמאות.

ב- Celorico da Beira זוג ביולוגים בודהיסטים, עם שני ילדים, מספר על שטח אדמה בשם Terra Alegre ("הקרקע השמחה") שפעם היה שופע בדגנים, יין, תירס, תפוחי אדמה והרבה סוגים של פירות. האדמה ננטשה בתחילת שנות ה-80' והם חולמים לשקם ולהפרות אותה מחדש. הם סיימו לבנות את ביתם בבנייה בחבילות קש, וגם בנו כבר סכר, יצרו אגם ושתלו אוכמניות. יש להם רעיונות לפרויקטים נוספים – גינת ירק אורגנית, חצר לתרנגולות, אסם, שיקום בית אבן עתיק, אקו-תיירות ועוד. הם מזמינים אנשים המעוניינים להשתתף איתם בקרקע או באדמות נטושות מסביב לפרויקט שלהם, ליצור עימם קשר. משפחה חמודה, אפשר לראות בתמונות.

באיזור Penamacor ישנה חווה בשטח 20,000 מ"ר שמייצרת 2 טונות של ענבים, זיתים ופירות. הבעלים כבר שלוש שנים שם ויש לו תרנגולות וכבשים. הוא פתוח לרעיונות מבריקים ומוכן לנסות כל פרויקט "מוסרי", כדבריו.

בקשטלו ברנקו, בחור (או בחורה) מהולנד כותב על שטח אדמה שיש לו, הגדול מדי בשבילו (שטח גדול מדי. את זה עוד לא שמעתי…). האדמה, שנמצאת ליד נהר קטן, היא באיכות טובה, שקטה וללא זיהום אוויר. הוא מציע לאנשים לבנות את הבית שלהם אצלו, עם קרוואן, מעץ או באוטובוס (אוטובוס…?). הוא מציג תמונות יפות של אדמתו, אגם יפהפה וטבע שופע. בית קפה לא ראיתי. והשאלה הראשונה שעולה לי בראש היא: יש שם אינטרנט?

ישראלים מקימים קהילה בפורטוגל
בפייסבוק ישנה קבוצה בשם "מקימים קהילה חדשה בפורטוגל – New Community In Portugal". מצאתי בפייסבוק גם דף של ערב היכרות שנערך השנה בהרצליה בנושא יצירת קהילה אקולוגית בפורטוגל. בעמוד מסופר על קבוצה בעלת חזון משותף, שמצאה מקום לגור בו בחיק הטבע ובקרב אנשים מעוררי השראה, ומזמינה אנשים להצטרף אליהם ולהגשים חלומות. מעניין.

קבוצות פייסבוק ישראליות רלוונטיות נוספות:

– "קהילות אקולוגיות" ו-"permaculture IL- פרמקלצ'ר ישראל", בהן ניתן למצוא מידע בעניין קהילות אקולוגיות בעולם וגם אנשים שהתשוקה לשמירה על הסביבה מובילה אותם למסעות ברחבי הגלובוס.
פורטוגל שלנו.

תמרה
בהרפתקאותיי בדרכים, מהודו ועד איי יוון, שמעתי שוב ושוב מטיילים מספרים על תמרה, קהילה בדרום פורטוגל ששמה הולך לפניה ברחבי העולם. הדבר הראשון שספרו לי חברים על הקהילה הזו, הוא על מה שבאתר של תמרה מכונה "מיניות חופשית". אחר כך, ספרו לי גם על עקרונות אקולוגיים, אבל כבר לא יכולתי להתרכז.

תמרה נוסדה בשנת 1995 על ידי שלושה גרמנים, שרכשו אדמה בשטח 1,355 דונם באזור אלנטז'ו בפורטוגל. הקהילה מתקיימת בכפר אקולוגי-הוליסטי, שמטרתו להוות מודל לחיים קהילתיים, עצמאיים, בני-קיימא המבוססים על תרבות של אהבה ושלום. יש במקום בית אירוח, למי שרוצה לבקר. פרטים נוספים יש באתר של תמרה.

ומה עכשיו?
לאחר שקראתי, למדתי והפנמתי, הרגשות מעורבים. התיאורים הם חיוביים ומסקרנים ואני מזדהה עם העקרונות. יחד עם זאת, זה לא בדיוק בשבילי, או בשביל מי שאני חושב שאני כיום. אבל מחר, לך תדע. אולי יום אחד, אפילו עוד רגע אחד, אם יבשילו הדברים, ואם ירצה השם, נצא לדרכים. ניקח קרוואן וניסע להעמיק את החיפוש ולהכיר את החולמים ואת המגשימים מקרוב. ואולי בינתיים משהו טוב אחר יקרה, בעיר או בכפר. ובכלל, מי יודע לאן הדברים יובילו. מכאן פשוט אניח לדברים שיקרו, ללא ציפייה או דרישה, כפי שעליהם לקרות לטובתם העליונה ביותר של כל הגורמים המעורבים.

עדכונים:

*22/08/15*
הנה פוסט מעניין ומעורר השראה, אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים # 9, על מסע של משפחה דרך גואה, ישראל, ברלין ועד לחבל אלנטז'ו בפורטוגל, רבע שעה מתמרה.

*24/08/15*
מצאתי קבוצת פייסבוק ישראלית חדשה, חברים של תמרה, שהוקמה בעקבות ביקור של מקימי הקבוצה בתמרה.

*24/08/15*
A New We – Ecovillages and Ecological Communities in Europe הוא סרט תיעודי על מסע בעקבות עשר קהילות אקולוגיות בגרמניה, איטליה, הונגריה, שווייץ, ספרד, צרפת ופורטוגל (תמרה). אורכו של הסרט כשעתיים. אם יש לכם פחות זמן פנוי, יש גם תקציר.

*25/08/15*

בהמשך לפוסט על קהילות אקולוגיות בפורטוגל

Posted by ‎ישראלי בפורטוגל Israeli in Portugal‎ on Tuesday, August 25, 2015


*29/08/15*
איזור ה- Beiras ו-Benfeita, בהרי מרכז פורטוגל, נראה שווה בדיקה. Quinta do Vale הוא פרויקט פרמקלצ'ר באיזור הזה. Awakened Life Project, באותו האיזור, מציע סדנאות וקורסים בנושאים הקרובים לרוחניות, תזונה, מדיטציה ואקולוגיה. הנה אתר קהילתי של איזור ה-Beiras. מצוין שם שב-Barril de Alva, כעשרה ק"מ מ-Benfeita, יש שוק שמתקיים ביום שבת השלישי של כל חודש. והנה פרויקט של סחר חליפין באיזור ה-Beiras.

*31/08/15*
Tribodar, בעיירה Nisa שבאיזור Portalegre.

*12/09/15*
האתר Rede Convergir נועד למפות את כל "הפרוייקטים מעוררי ההשראה וברי-הקיימא" בפורטוגל. יש באתר מפה עם הרבה מאד מידע בנושא.

*13/09/15*
"בין חקלאות מסורתית לחקלאות מתחדשת באזור אלגרב, פורטוגל", מאמר שפורסם באתר "כלכלה מקומית מקיימת" על חקלאות חברתית ויוזמות בתחום החקלאות בדרום פורטוגל.

*05/11/15*
Ananda Kalyani, ב- Covilhã, מזרחית לקוימברה.

תגובות

ישראלי בפורטוגל
07/02/2016
זה נושא מורכב, שתלוי בנסיבות האישיות שלך, ולא ניתן לענות עליו באופן כללי. לדעתי, כדאי להתייעץ ולקבל מידע מוסמך מעו"ד.
מיכל
20/12/2015
מה לגבי חוקיות שהייה ועבודה לישראלים? האם יש סיכוי לקבל תושבות או אזרחות? ואם כן, כיצד?

כתיבת תגובה