בתקופה שג'ינסים משופשפים וקרועים הפכו לאופנה, מתישהו בשנות ה-80, פקדתי את שוק הפשפשים של יפו עם חבריי. יצאנו לצוד שם ג'ינסים יד-שנייה וחזרנו עם שלל רב, שהוריי היקרים, שהעדיפו לראות אותי לבוש בגדי חג, לא העריכו במיוחד. שוק הפשפשים היפואי של אז היה שוק פשפשים אמיתי, עם רוכלים שהציעו פריטים משומשים, שונים ומשונים, בזיל הזול. שוק הפשפשים של יפו השתנה מאז. הוא עדיין שוק מקסים, שאני אוהב מאד, אבל במקום "ענתיקות" יש שם "וינטאג'", לצד דוכני פלאפל ושקשוקה יש בו מסעדות גורמה, והכל מאורגן, מסודר וגם יקר יותר. פשפשים יש שם הרבה פחות.

טיפים למטיילים בליסבון:
טיפ 1: השוק פעיל בימי שלישי ובשבתות. החל מהשעה תשע בבוקר ועד לשש בערב בקירוב. כשאני מגיע לשם בסביבות ארבע כבר מתחיל לדעוך, אז כדאי להגיע מוקדם.
טיפ 2: הנה המיקום של השוק בגוגל מפות.
טיפ 3: ליד השוק נמצא המנזר הזה. מומלץ.
טיפ 4: יש מלונות מומלצים בליסבון.
טיפ 5: לו"ז הסיורים בפורטוגל הוא הדרך הנוחה והיעילה ביותר לתאם פעילויות לביקורכם בפורטוגל.

שוק הפשפשים של ליסבון קיים כבר כ-750 שנים, מאז שנת 1272. מקומו של השוק באותה העת היה בקרבת טירת סאו ז'ורז'. מאז, מקומו של השוק עבר לכיכר רוסיו ולאזורים אחרים של העיר, עד שבשנת 1882 הוא מצא השוק את מקומו הנוכחי ברובע אלפמה, ברחוב Campo de Santa Clara. במאה ה-17 נעשה לראשונה שימוש רשמי בשם “Feira da Ladra”. גם כיום שומר השוק על אווירה מיוחדת שמזכירה שוק של ימי הביניים.

השוק כולל מספר רב של דוכנים קטנים, המוכרים של מיני סוגים ומינים שונים ומשונים של סחורות, רובן פריטי יד שנייה. חלק מהסוחרים מציגים את מרכולתם בחנויות, אחרים על גבי שולחנות, ויש גם כאלה שמרכולתם מסודרת על גבי שמיכה מתוחה. בביקורי בשוק ראיתי ערבוביה שלמה של ספרים, בגדים, תקליטים, בולים, מטבעות, כלי מטבח, פריטים צבאיים, מברשות שיער, דגלים, תכשיטים, תמונות, רהיטים, אריחי קרמיקה מצויירים (אזולז'ו), תיקים, חבלים, בובות, ועוד עוד, כולל פריטים מוזרים שקשה להאמין שמישהו ירצה לרכוש (כמו ראש חזיר מפוצלח!). רבים מהמוכרים הם צוענים, ויש גם קהל חדש של מוכרים שמתמקד במכירה של מזכרות מעוצבות לתיירים.

שוק הפשפשים של ליסבון נקרא על ידי המקומיים בשם “Feira da Ladra”. מקובל לומר שמשמעות השם היא "שוק הגנבים" (בפורטוגזית “ladra” היא "גנבת"), אבל למעשה “ladra” הוא סוג של פשפש שנמצא בעתיקות, ומכאן מקורו של שם השוק. "שוק הגנבים", על אף שמו המרתיע משהו, הוא כיום מקום ידוע, עם אוירה נעימה וחברותית. ובכל זאת, כדאי שתקפידו הקפדה מיוחדת על חפציכם כאשר אתם משוטטים בשוק. המחירים בשוק אינם נמוכים, אולם עדיין ניתן למצוא מציאות פה ושם. אל תחששו להתמקח. גם אם אין לכם כוונה לקנות דבר, שווה לבקר בשוק ולו בשביל האווירה המיוחדת בו.

השוק מתחיל בשער בשם Arco de São Vicente, בקרבת תחנה של טראם 28 המפורסם ובסמוך לכנסיית São Vicente de Fora המרשימה. השוק ממוקם מרחק הליכה קצרצר מהמבנה המפואר של הפנתאון הלאומי.

תגובות

כתיבת תגובה