התרנגול מאחור קלאסי. הקדמי מודרני. Tomás Taveira - Galo de Barcelos Transfigured Ceramics 1985

התרנגול מברסלוס (בפורטוגזית – Galo de Barcelos) הוא אחד מסמליה הלאומיים של פורטוגל.

צמד תרנגולים שכזה, מעשה ידיו ובפרשנות אישית של הארכיטקט הפורטוגלי תומאס טבירה (Tomás Taveira), מצאתי במוזיאון לעיצוב ואופנה של ליסבון. הנה הם, משמאל.

האגדה מספרת על פשע שבוצע בעיר ברסלוס. צליין גליסיאני שביקר באותה העת בעיר הואשם באופן כוזב בפשע. הצליין התחנן וטען לחפותו. על אף התחנונים, הרשויות עצרו את הגליסיאני ודנו אותו לתליה. כמחווה אחרונה לפני המוות, ביקש הגליסיאני להיות מובא בפני השופט שדן אותו לתלייה. הרשויות כיבדו את הבקשה. הגליסיאני הובא לביתו של השופט, שבאותו הזמן סעד בביתו עם חברים. הגליסיאני, בניסיון לשכנע את השופט בחפותו, הצביע על תרנגול צלוי שהיה בראש השולחן וקרא: "חפותי ברורה כשם שהתרנגול הזה יקרקר כשיתלו אותי". כולם צחקו למשמע הדברים, אולם לא העזו לאוכל מן התרנגול. השופט התעלם מתחנוני הגליסיאני, שנשלח לגרדום.

זום-אין על התרנגול של תומאס טבירה. חמוד!

זום-אין על התרנגול של תומאס טבירה. חמוד!

בעת שהגליסיאני עמד להיתלות, הבלתי אפשרי קרה. התרנגול הצלוי נעמד על השולחן וקרקר. השופט, שהבין את טעותו, רץ לגרדום וגילה שם שהגליסיאני ניצל הודות לתקלה בקשר שבוצע בחבל התלייה. הגליסיאני שוחרר מיד לחופשי והלך לדרכו.

לאחר מספר שנים שב הגליסאיני לברסלוס להקים שם אנדרטה בשבחם של הקדוש טיאגו (יעקב הקדוש) ומרים הקדושה.

מאז, התרנגול מברסלוס הוא קמע חשוב בבתים פורטוגלי, כסמל ליושר, אמון וכבוד. חנויות תיירים בפורטוגל מציגות תרנגולים צבעוניים בעיצובים אינספור.

Tomás Taveira – Galo de Barcelos Transfigured Ceramics – 1985
המוזיאון לעיצוב ואופנה של ליסבון – Museu do Design e da Moda
Rua Augusta Nº24
Baixa, Lisbon

תגובות

כתיבת תגובה