האם להשאיר טיפ או לא לתת תשר במסעדה בפורטוגל? מניסיוני בליסבון הסטנדרט פחות נדיב מבישראל, אבל אין לכך תשובה אחת מוחלטת, והיא תהיה תלויה בגורמים שונים.

טיפ למטיילים חובבי הקולינריה:
טיפ 1: תראו את המסעדות האהובות עלי בליסבון.
טיפ 2: יש מסעדת דגים נהדרת בנזרה

אם מדובר בבית קפה או מסעדה שלקוחותיהם מקומיים בעיקר, או במסעדה עממית, או שמדובר בארוחה זולה, קפה ועוגה למשל, לא יצפו לטיפ, אבל גם במקרים אלה אף אחד לא יהיה מופתע אם תעגלו את סכום החשבון למעלה. לעומת זאת, אם מדובר במסעדה תיירותית, או אם במסעדה ברמה בינונית או גבוהה, וגם כשמדובר בארוחה יקרה, או רבת משתתפים, בד"כ תהיה ציפייה לטיפ, אפילו של 10%, ושיטת ה"עיגול למעלה" יכולה להיות גם מתאימה.

מה זה "לעגל למעלה"? גם כאן זה עניין של הרגשה והקשר, והנה שתי דוגמאות. אם סכום החשבון במסעדה הוא 47.50 אירו, מי שיעגל למעלה ישלם 50 אירו. אם הזמנתי קפה וסנדביץ' בקיוסק, והחשבון יצא 1.80 אירו, בעיגול למעלה התשלום יהיה 2 אירו.

באופן כללי ניתן לומר, שכאן בליסבון הלקוח הוא שמחליט אם הוא רוצה להשאיר טיפ או לא. עשו מה שנראה לכם נכון, וכמובן גם בהתחשב בטיב השירות שקיבלתם. אם לא תשאירו טיפ בכלל, זה מותר. לי לא עוד לא קרה בפורטוגל שעשו לי פרצוף או התלוננו בגלל שלא השארתי טיפ. אם תשאירו טיפ, וודאי המלצרית או המלצר, שרמת שכרם בפורטוגל נמוכה, יכירו לכם תודה על נדיבותכם ורוחב ליבכם.

תגובות

נורית פרידמן
תודה רבה אריק הטיפים והעצות שאתה מעביר מאוד יעילים.
לבנה אברהמוף
תודה על כל העצות, מאד עוזר לנו ד
מאיר שפי
עוזר מאד .תודה
דניאלה
תודה על העצות. תמיד יש התלבטות בקשר לגובה הטיפ ואם בכלל...וכאן פתרת לנו את הנושא.

כתיבת תגובה