טיפים למטיילים ברובע בלם של ליסבון:

טיפ 1: יש מלונות מומלצים בסינטרה
טיפ 2:שימו לב: ישנם טיולי יום מודרכים מליסבון שמאפשרים ביקור ב-2 ארמונות בסינטרה (ולא רק באחד). חברות תיירות מקומיות מציעות טיולי יום לסינטרה שמבקרים רק בארמון אחד. בטיולים שכאן, עם 2 ארמונות, החוויה מגוונת ומהנה יותר.
טיפ 3: לו"ז הסיורים בפורטוגל הוא הדרך הנוחה והיעילה ביותר לתאם פעילויות לביקורכם בפורטוגל.

אחת מהזדמנויות הצילום המפורסמות ביותר בפורטוגל כולה, היא “באר החניכה” בסינטרה. מדריך מעולה אחד אחד שלקח אותי לקינטה דה רגליירה הסביר והדגים לי איך להצטלם שם, וזה מה שיצא. יפה? הנה סדרה של תמונות עם פוזות וזויות מומלצות לצילום, דיגמנתי ככה כדי שתוכלו ללמוד ועל מנת שגם לכם תהיינה תמונות יפות! 🙂

אחוזת קינטה דה רגליירה נמצאת ליד המרכז ההיסטורי של סינטרה. היא מסווגת כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם) והיא אחת מאטרקציות התיירות המרכזיות של סינטרה.

האחוזה כוללת ארמון רומנטי, בית תפילה וגנים מפוארים עם אגמים, מערות, בארות, ספסלים, מזרקות, עצים אקזוטיים ומגוון של מבנים נפלאים. יש הרבה דברים יפים לראות בקינטה דה רגליירה, אבל מה שהשאיר אצלי רושם בלתי נשכח היא "באר החניכה".

מונטירו המיליונר
קינטה דה רגליירה מכונה גם בשם "הארמון של מונטירו המיליונר" ע"ש אנטוניו אוגושטו קרבליו מונטירו (1848 – 1920), הבעלים המפורסמים ביותר שהיו לה. "מונטירו המיליונר", זה היה הכינוי שלו. מליאן!

מונטירו רכש את הקרקע, 40 דונם שטחה, בשנת 1892. הייתה לו תשוקה לבנות בה אחוזה מסתורית שבה יוכל להציג סמלים המשקפים את תחומי העניין והאמונות שלו. וזה מה שהוא עשה. חלומות מתגשמים!

מונטירו נולד להורים פורטוגלים בריו דה ז'ניירו. הוא ירש הון משפחתי עצום והרחיב אותו על ידי מכירת קפה ואבנים יקרות. בנוסף לעיסוקו במסחר הוא היה גם חוקר חרקים, משפטן ואספן ספרים. איש אשכולות! בעיתונות של זמנות תואר מונטירו כבעל התנהגות מוזרה ולא רגילה, כנראה ביטוי חיצוני לאינטליגנציה ייחודית וחשיבה מקורית. תחומי העניין התרבותיים של מונטירו השפיעו באופן עמוק על

מיסטיקה וסוד בקינטה דה רגליירה
מונטירו המיליונר עיצב את קינטה דה רגליירה בעזרתו של האדריכל האיטלקי לואיג'י מניני. הבנייה החלה בשנת 1904 ורובה הושלמה עד לשנת 1910. היצירה שלהם היא אחד מהמראות המפתיעים ביותר של סינטרה. הארכיטקטורה של מניני שילבה סגנונות רומיים, גותיים, רנסנס ואמנות מנואלית. יחד הם יצרו אחוזה עם מבנים מסתוריים שכוללים סמלים שקשורים למגוון של תחומים וארגונים מיסטיים סודיים, כולל אלה הבאים:

  • אלכימיה – ענף של חקר החומרים בטבע שהניח שבחומרים השונים כמוסים כוחות נסתרים ומכושפים.
    הידעתם? אחת הדמויות הבולטות בין האלכימאים של מצרים הייתה יהודיה שנודעה כמרים העבריה, בת המאה השלישית. לזכותה נזקפת המצאת "אמבט מרים", שיטה לחימום איטי של נוזלים והמסת אבקות.

  • מסדר הטמפלרים – מסדר צבאי נוצרי של אבירים-נזירים שנוסד בשנת 1119 ותפקידו הרשמי היה להגן על הממלכה הצלבנית בארץ הקודש.
    הידעתם? האגדה טוענת שכשהצלבנים כבשו את ירושלים, ביצעו הטמפלרים חפירות בהר הבית ומצאו מצאו את ארון הברית שבו שכנו לוחות הברית שקיבלו בני ישראל ממשה. על פי הטענה, הטמפלרים הסתירו את ארון הקודש באתיופיה, שם יש כנסייה שעורכת מדי שנה טקס בו מוצג ארון שנטען שהוא ארון הברית.

  • הבונים החופשיים – ארגון סתרים אחוותי בינלאומי רחב-היקף, מסדר בעל תורת-מוסר מצועפת במשלים ומתוארת בסמלים.
    הידעתם? בספרו "מיין קמפף" האשים היטלר את היהודים בקשירת קשר עם הבונים החופשיים למטרת השתלטות מוחלטת על גרמניה וטען כי הם האחראים למצבה העגום של גרמניה בתקופה שאחרי מלחמת העולם הראשונה.

מניני האיטלקי בנה עבור מונטירו גם את הקבר שלו בליסבון. את דלת הקבר ניתן היה לפתוח באמצעות אותו המפתח שפתח את הארמון של קינטה דה רלגירה. איזה רעיון!

לבסוף נמכרה אחוזתו של מונטירו בשנת 1942. היא החליפה בעלויות עד שלבסוף נרכשה על ידי מועצת העיר סינטרה בשנת 1997. המועצה שיקמה את האחזה והיא נפתחה לציבור בשנת 1998.

באר החניכה
באר החניכה היא באר תת קרקעית המזכירה מגדל הפוך מוקף במדרגות. יש לה גרם מדרגות לולייני שמגיע 27 מטרים לתוך עומק הסלע. היא מסתורית, לחה, מכוסה טחב ושקועה במיסטיקה. בבאר יש מעבר נסתר ששמתחבר לסדרה של מנהרות ושבילים תת קרקעיים, עם נקודות יציאה במקומות שונם ברחבי האחוזה. הארכיטקטורה של הבאר עוצרת נשימה.

הבאר המיסתורית הזו מעולם לא שימשה כמקור מים. היא שימשה למטרות טקסיות, כמו טקסי חניכה של מתרגלי הטארוט.

הבאר, כמו יצירות נוספות ברחבי הנכס הזה, יכולה לייצג את החיפוש אחר גן העדן ואת המסע אל האור. כשתרימו את הראש מתחתית באר החניכה תבינו. רואים משם את האור!

סוף דבר
בביקורים שלי בקינטה דה רלגירה, אני קודם כל חוזר ומבקר שוב ושוב בבאר החניכה. היא באמת מיוחדת! אנני אוהב גם לשוטט בשבילי הפארק, לטפס על מגדלים, להסתתר במערות, לנוח על ספסל. קינטה דה רלגירה היא סוג של מגרש משחקים גדול, מהאגדות.