מתחשק לי יום אחד להכין תיק קטן, לעלות על אוטובוס או רכבת מליסבון, ולצאת לטיול דרכים ותרמילים בפורטוגל, כאילו היא הייתה הודו. יש כאן מקומות, במזרח, צפונית לפורטו, ועוד, שתיירות עוד לא הגיעה אליהם במלוא העוצמה, ואני סקרן לגביהם.

טיפים למטיילים בליסבון
טיפ 1: בליסבון חשוב מאד לבחור מקום לינה באיזור טוב בעיר שמתאים לביקור תיירותי. שימו לב לפוסט שכתבתי, באיזה איזור לבחור מלון בליסבון? איפה לישון?.
טיפ 2: סיורים מודרכים ב-3 איזורי ההיסטוריה והתיירות של ליסבון הם דרך נהדרת למצות היטב את הביקור בבירת פורטוגל. ההרשמה באתר כוכב ליסבון. שימו לב ללו"ז הסיורים המרוכז.

פורטוגל היא ארץ רחבת ידיים, עם מגוון עשיר של אזורים מעניינים, אתרים היסטוריים, חופים, איים, הרים ועוד ועוד. אפשר לטייל בה וליהנות ממנה שבועות, ואפילו חודשים (אני מטייל כאן כבר שנים :)), הכול תלוי בקצב ובהעדפות האישיות שלכם. בעיקרון, יש בה את מה שתרצו (חוץ מסקי שלג, אולי). צריך רק לבחור.

מטיילים רבים רוכשים כרטיס טיסה לחופשה של שבוע בפורטוגל, ומתלבטים לגבי האופן בו כדאי לתכנן את הביקור. הנה כמה אפשרויות פופולאריות:

אפשרות ראשונה – שבוע בליסבון, עם טיולי יום מחוץ לעיר
בביקור תיירותי בליסבון, יומיים שלמים הם לדעתי זמן מינימאלי, וגם טוב, כדי לקבל רושם על ליסבון ולערוך היכרות ראשונית עמה בסיורים רגליים בשלושת אזורי התיירות המרכזיים של העיר. מידע מפורט בעניין זה ניתן למצוא בעמוד "כיצד לתכנן את הביקור בליסבון? באילו אזורים כדאי לבקר? לכמה ימים?".

מעבר לסיור הרגלי בשלושת אזורי התיירות הנ"ל כמובן שלליסבון יש עוד מה להציע. 🙂 אומדן הזמן הנ"ל אינו כולל ביקור במוזיאונים, אתרים היסטוריים, צפייה במשחק כדורגל, מנוחה בפארק, ישיבה בבתי קפה וכיכרות, וכל פעילות אחרת לפי העדפותיכם ותחומי העניין שלכם. בליסבון יש שפע של פעילויות ואטרקציות שכאלה, וכמי שחי כאן, גם אני עדיין לא ראיתי הכול 🙂 הנה רעיונות נוספים לפעילוית בתוך ליסבון.

מיציתם את ליסבון? בא לכם לראות תמונה מעט יותר רחבה של פורטוגל, בלי לעזוב את המלון המפנק שלכם בבירת המדינה? בסביבותיה הקרובות של ליסבון נמצאים אתרים שהם גולת הכותרת של פורטוגל ואפשר להגיע אליהם בטיולי יום מודרכים היוצאים מליסבון וחוזרים אליה בערב ויש חברות תיירות מקומיות שמתמחות בסיורים שכאלה. הנה פוסט שכתבתי על חוויות שלי בטיולי יום שהשתתפתי בהם מחוץ לליסבון. אחרת, ניתן לצאת לטיולים האלה ברכב שכור, ומידע בעניין הזה תוכלו למצוא בעמוד כאן. אפשרות נוספת, היא לצאת לטיולים האלה בתחבורה ציבורית, ומידע רלוונטי בקשר לכך תוכלו למצוא כאן וגם כאן.

אפשרות שנייה – לשכור רכב, ולטייל בו בין ליסבון לפורטו
כפי שציינתי באפשרות הראשונה, יומיים שלמים הם לדעתי זמן מינימאלי, וגם טוב, כדי לקבל רושם על ליסבון ולערוך היכרות ראשונית עמה.

בקשר לפורטו, לדעתי יום או יום וחצי מרוכזים ומתוכנננים בקפידה רבה, הם זמן מינימאלי כדי לערוך היכרות בסיסית איתה. סיור בפורטו הוא רעיון טוב. אם יש לכם יותר זמן בפורטו, יש דברים טובים ויפים לראות שם, ואני כותב על כך בפוסט "מה עוד לעשות בפורטו?".

בזמן שנותר לכם תוכלו לבלות בטיול במקומות מעניינים בין ליסבון לפורטו, ואפילו לבחור מקום נחמד ללון בו בין שתי הערים. מידע בקשר לדברים המעניינים שיש בין ליסבון לפורטו תוכלו למצוא בפוסט מסלולי נסיעה ברכב בין ליסבון לפורטו. ושימו לב גם למקומות הלינה המומלצים בין ליסבון לפורטו.

האפשרות הזו, היא לדעתי נהדרת למי שיש עשרה ימים בפורטוגל. לדחוס בשבוע ימים היכרות עם ליסבון ופורטו, ובנוסף גם טיול דרכים, מרגיש לי באופן אישי צפוף ואינטנסיבי. מצד שני, פגשתי מטיילים שטיילו באופן שכזה, ונהנו מאד, אז זה לגמרי אפשרי, ואפילו די מקובל. על טעם ועל ריח 🙂

שימו לב – הדרך הנוחה ביותר להתנייד במרכז העיר ליסבון, וגם במרכז העיר פורטו, היא באמצעות תחבורה ציבורית (מוניות, טראם, מטרו וכו') וברגל (אם כי שתי הערים בנויות על גבעות וישנם חלקים שלהן בהם הליכה ברגל קשה), כך שבפורטו ובליסבון עצמן לא תהיו זקוקים לרכב, והוא אפילו עלול להוות בהן מעמסה.

אפשרות שלישית – לא לשכור רכב, ללון בליסבון ובפורטו, ולנסוע ביניהן ברכבת
לפי אפשרות הטיול הזו, אין צורך לשכור רכב. בין ליסבון לבין פורטו מקשר קו רכבת נוח וגם מהיר. בטיול של שבוע בפורטוגל, אפשר לנסוע בין ליסבון לפורטו ברכבת, ליהנות מ-2 הערים היפות האלה, ובנוסף, לצאת לטיול/י יום מאורגנים מפורטו או מליסבון (טיולים שיוצאים מהעיר בבוקר וחוזרים אליה בערב).

הנה פרטים לגבי אפשרויות הנסיעה בין ליסבון לפורטו בתחבורה ציבורית. כאן יש טיולי יום מוצלחים מחוץ לליסבון והנה טיולי יום בסביבותיה של פורטו.

אפשרות רביעית – סעו דרומה לשבוע, בטן גב בחופים המשגעים של אלגרבה
אלגרבה הוא חבל הארץ הדרומי ביותר בפורטוגל. זהו יעד התיירות הכי פופולארי בפורטוגל, ואחד הפופולאריים ביותר בכל רחבי אירופה, בעיקר לתיירות קיץ. תארו לעצמכם, בשיא עונת התיירות האוכלוסייה באזור יותר ממוכפלת. אלגרבה יכולה להיות יעד לטיול דרכים ברכב, אבל היא ידועה בעיקר בחופיה היפהפיים, ובאתרי הנופש ומלונות היוקרה שלה.

אפשרויות נוספות – יש הרבה!
יש הרבה אפשרויות נוספות לטייל שבוע בפורטוגל, קומבינציות כאלה ואחרות, וכולן יפות ומוצלחות. זוהי ארץ רחבת ידיים, ומסקרנת בכל פינה שלה. אפשר למשל לנסוע דרומה, למרחבי אלנטז'ו ולחבל אלגרבה היפהפה, עם החופים המשגעים שלו, ויש עוד ועוד אפשרויות כאן, כיד הדמיון, היצירתיות ותשוקת המסעות הטובה עליכם, ומידע על חלק ממסלולי הטיול האפשריים ניתן למצוא בפוסט "מסלולים מומלצים לטיול רכב בפורטוגל". בחרו ותכננו את תכנית הטיול שמתאימה לכם. כך אן כך, פורטוגל יפה ונהדרת, ומה שלא תספיקו הפעם, בואו שוב ותגלו עוד על יופייה.

וב"ה אצא גם אני לטיול התרמילאים שלי בפורטוגל, בדרומה או בצפונה, ושהכל יהיה רק לטובה ובבריאות שלמה, במהרה בימינו. אמן.

תגובות

ישראלי בפורטוגל
תודה אלון על שכתבת ועל המילים החמות. אני שמח להיפגש בקרוב בליסבון!

המרחק בין ליסבון לפורטו הוא כ-300 ק"מ ונסיעת הרכבת אורכת כ-3 שעות. לכך יש להוסיף זמני נסיעה לתחנות הרכבת ומהן אל מרכזי הערים (במקרה של פורטו תחנת קמפניה, אליה מגיעה הרכבת מליסבון, נמצאת מחוץ למרכז ההיסטורי; בליסבון יש כמה אפשרויות לתחנת רכבת).

בסה"כ זה לדעתי (וגם ממה ששמעתי ממטיילים שניסו את ההרפתקה הזו) יותר מדי מכדי להכיל ביום אחד של טיול. לטעמי, התוצאה עלולה להיות מעייפת וחפוזה מדי. שהות קצרה שכזו בפורטו גם לא תספיק גם ליהנות מהעיר באופן שלם. אם אין לכם מספיק זמן בלו"ז, הייתי משאיר את הביקור בפורטו להזדמנות אחרת.

אם אתם מעונייים בטיולי יום מחוץ לליסבון,בסביבותיה הקרובות יותר של העיר נמצאים אתרים שהם גולת הכותרת של פורטוגל ואפשר להגיע אליהם בטיול יום, שבסופו תחזרו לליסבון הנהדרת. אם אתם עם רכב, הנה רעיונות למסלולי טיול יום עצמאיים מחוץ לליסבון עם רכב.

בקשר לטיולי יום מודרכים מחוץ לליסבון אני ממליץ על האתר "כוכב ליסבון", שמחבר בין מטיילים ישראלים לבין מדריכי סיורים פורטוגלים (ההדרכה באנגלית). הנה לינק לפוסט בו אני מספר על החוויות האישיות שלי בטיולי יום מחוץ לליסבון.

אם יש לכם שאלות נוספות, אני כאן, בשמחה :-)
אלון
אריק! ראשית, האתר נראה נפלא, בהחלט עוזר לי לקראת תכנון הטיול בסוף יוני. (נתראה בסיור, נרשמתי:) ) שנית, בנוגע לפורטו: האם ריאלי לתכנן יום שלם בו בבוקר יוצאים מליסבון ברכבת לפורטו, מטיילים קצת בעיר וחוזרים בערב? כי על פניו שעתיים+ של נסיעה לכיוון מזכיר כמו נסיעה פנימית בישראל למשל מנהריה לתל אביב וחזור. האם ריאלי? תודה!

כתיבת תגובה